Zaopatrzenie profesjonalnego ogrodnictwa Ponad 10 000 produktów do upraw szklarniowych Program lojalnościowy
Koszyk
0
progress indicator
Dodawanie produktu...
Wpisz tutaj nazwę produktu, którego szukasz

Jak kalibrować pH-metr?

Hoe onderhoud je een pH meter?
Autor artykułu: Nanne Bentvelzen | Ostatnia aktualizacja: 23-07-2018

Za pomocą pH-metru można określić pH roztworu. W ogrodnictwie pH-metr służy głównie do pomiaru pH roztworu nawozu. Bardzo ważne jest, aby pH-metr wskazywał właściwą wartość, ponieważ pH ma wpływ na stopień wchłaniania nawozu przez rośliny. Aby zapewnić prawidłowe działanie tego miernika, należy przeprowadzać jego regularną konserwację. W tym artykule wyjaśniamy, jak to zrobić.

Konserwacja miernika pH

Czujnik pH jest bardzo delikatną częścią pH-metru. Ponieważ jest to ta część miernika, która wykonuje rzeczywisty pomiar, jej konserwacja jest bardzo ważna. W ten sposób otrzymujesz nie tylko najlepsze wyniki pomiarów, ale również przedłużasz żywotność urządzenia. W związku z tym należy wziąć pod uwagę następujące kwestie:
 • Należy unikać bezpośredniego dotykania czujnika pH. Może to spowodować uszkodzenie pH-metru, a w efekcie duże odchylenie pomiaru. Jeśli kontakt jest nieunikniony, należy użyć miękkiego papieru, aby dotknąć czujnika pH (np. chusteczki higienicznej).
 • Po każdym użyciu dokładnie przepłukać czujnik pH wodą zdemineralizowaną. Jest to szczególnie ważne przy pomiarach w substancjach agresywnych lub w roztworach zawierających metale ciężkie lub białka. W ten sposób usuwasz pozostałości z czujnika pH i zmniejszasz ryzyko uszkodzenia.
 • Sondę pH należy przechowywać w wilgoci. Zapobiega to wysychaniu zanieczyszczeń i przywieraniu ich do sondy pH. Aby to zrobić, należy umieścić odrobinę płynu w osłonie, w której przechowywany jest sonda. Nigdy nie należy używać wody z kranu ani wody zdemineralizowanej, nie jest to odpowiednie dla tego typu zastosowań.
 • W przypadku stwierdzenia jakichkolwiek zanieczyszczeń, należy wyczyścić czujnik pH. Stosowany środek zależy od rodzaju zanieczyszczenia:
  - Wzrost glonów: użyć lekkiego roztworu mydła lub alkoholu. Nie należy całkowicie zanurzać sondy pH, lecz zamoczyć 3-5cm długości w środku i pozostawić do namoczenia na piętnaście minut.
  - Tłuszcz i olej: zastosować organiczny czynnik rozpuszczalny w wodzie, np. aceton. Następnie dokładnie spłukać wodą zdemineralizowaną.
  - Białka: użyć roztworu HCL/pepsyny i namoczyć czujnik pH na kilka godzin, a następnie dokładnie spłukać wodą zdemineralizowaną.
 • Jeśli pomiary są niestabilne, należy skalibrować pH-metr. Odchylenie miernika rejestruje się poprzez porównanie wartości, z wartościami zgodnymi z (między)narodowym standardem, dzięki czemu wiadomo, jak duże jest odchylenie pH-metru.
 • Jeżeli kalibracja pH-metru nie jest możliwa, należy wymienić czujnik pH. Upewnij się, że złącze pH-metru dobrze przylega i że zapadka na testerze pasuje do gniazda w czujniku pH. W przeciwnym razie pH-metr nie będzie działał prawidłowo. Po wymianie czujnika pH należy przeprowadzić kalibrację miernika.
Potrzebujesz części zamiennej do miernika? Sprawdź na Hortispares
Kalibracja pH-metru

Płyny w elektrodzie pH-metru starzeją się w miarę, jak miernik jest używany przez dłuższy okres czasu. Powoduje to błąd pomiaru w urządzeniu. Ten błąd pomiaru można określić poprzez kalibrację pH-metru. Tutaj porównuje się wynik pomiaru z międzynarodową wartością standardową. Częstotliwość, z jaką należy kalibrować pH-metr, zależy od zastosowania i możliwych zanieczyszczeń. Im wyższe są te liczby, tym częściej trzeba kalibrować pH-metr. Obserwuj co najmniej dwa razy w miesiącu. Zaleca się również kalibrację w następujących przypadkach:
 • Kiedy używasz nowej elektrody.
 • Kiedy elektroda nie była używana od dłuższego czasu.
 • Po oczyszczeniu elektrody.
 • Po dokonaniu pomiaru w silnym roztworze.
 • Gdy zależy Ci na bardzo dokładnym pomiarze.
Nowa elektorda lub elektroda, która była sucha przez dłuższy czas, powinna być umieszczona w kubku z roztworem do przechowywania, przez co najmniej cztery godziny, przed rozpoczęciem kalibracji. Regularnie używana elektroda powinna być umieszczona w filiżance wody z kranu na piętnaście minut przed kalibracją. Do kalibracji pH-metru potrzebne są również dwa rodzaje roztworu buforowego: pH7 i pH4. Do każdej kalibracji należy używać świeżego płynu buforowego. Najpierw należy zacząć od pH7 płynu buforowego, a następnie pH4 płynu buforowego.

Jak kalibrować pH-metr?

pH-metr można skalibrować w następujący sposób:
 • Umieść elektrodę w cieczy buforowej o pH 7. Po około minucie pomiar jest stabilny. pH-metr powinien wówczas wyświetlać wartość pH 7,0. Jeśli tak nie jest, należy ustawić pH-metr na tę wartość.
  Uwaga: zawsze należy zacząć od określenia odchylenia pH 7. Jest to wartość neutralna miernika. Tylko wtedy można zmierzyć odchylenie do pH4 lub pH10.
 • Dokładnie przepłucz elektrodę wodą demineralizowaną, a następnie umieścić ją w cieczy buforowej o pH4.
 • Powtarzaj te kroki aż do uzyskania wiarygodnego pomiaru w obu cieczach. pH-metr wskaże następnie wartość podczas pomiaru w cieczy buforowej o pH4. Im dalej jest od wartości pH4, tym większe jest odchylenie od przyrządu pomiarowego.

Na poniższym filmie specjalista ds. produktów pokazuje, jak skalibrować pH-metr.


Innym powszechnie stosowanym w ogrodnictwie pH-metrem jest pH-metr Elmeco. Na poniższym filmie można zobaczyć, jak skalibrować ten typ pH-metru.


Różnica między kalibracją pH-metru a wzorcowaniem miernika

Terminy "kalibracja" i "wzorcowanie" są często używane zamiennie, ale to nie jest to samo. Podczas kalibracji należy określić, w jakim stopniu pH-metr odbiega od normy. Robisz to sam i nie ma żadnych konsekwencji: określasz tylko dokładność przyrządu pomiarowego. Wzorcowanie jest oficjalną kontrolą, podczas której specjalista określa, w jakim stopniu pH-metr spełnia wymogi prawne. Wiążą się z tym jednak pewne konsekwencje: jeśli pH-metr zostanie odrzucony, nie może być już używany.
Pytania dotyczące pH-metrów

Masz pytania dotyczące konserwacji pH metrów, lub chciałbyś otrzymać ofertę dostosowaną do swoich potrzeb?
Skontaktuj się z naszym specjalistą za pomocą poniższego formularza. Odpowiemy tak szybko, jak to możliwe.


Rene MondtO René Mondt

René Mondt, specjalista w dziedzinie urządzeń pomiarowych i techniki produkcji, pracuje w sektorze ogrodniczym od ponad 10 lat, posiada doświadczenie w zakresie technicznej części samej uprawy. Rozumie klienta i uprawę jak nikt inny. "Moją dewizą jest pomaganie i wspieranie klientów tak, jak sobie tego życzysz: szybka i zindywidualizowana porada".
Do not delete this link