Zaopatrzenie profesjonalnego ogrodnictwa Ponad 10 000 produktów do upraw szklarniowych Program lojalnościowy
Koszyk  
0
progress indicator
Dodawanie produktu...
Wpisz tutaj nazwę produktu, którego szukasz

Pomiar i regulacja pH i EC w ogrodnictwie

Data aktualizacji: 14-09-2021


Nawożenie warzyw, owoców i roślin ozdobnych wymaga bardzo precyzyjnych obliczeń, czasem nawet z dokładnością do jednego milimola. Jednymi z kluczowych wartości, które należy wziąć pod uwagę przygotowując pożywkę dla roślin są pH oraz EC. Wymaga to bardzo precyzyjnego podejścia do stosowania nawozów. Wysokości pH i EC mają wpływ na wchłanianie substancji odżywczych przez rośliny. Z uwagi na to zarówno pH jak i EC mają w znacznym stopniu decydują o osiągnięciu obfitego, wysokiej jakości plonu. Przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się jak mierzyć oraz regulować poziom pH oraz EC pożywek. 


Czym jest pH?

Termin pH (potencjał jonów wodorowych) służy do określenia kwasowości lub zasadowości (stężenia jonów wodorowych H+) roztworów wodnych lub podłoży. Wartość pH w znacznej mierze wpływa na przyswajanie substancji odżywczych przez rośliny. Zbyt niskie pH zmniejsza wchłanianie niektórych składników odżywczych, co może prowadzić do powstawania niedoborów. Z kolei zbyt wysokie pH prowadzi do szybkiego wyczerpywania się zapasów fosforanów i manganu. Z tego względu utrzymywanie prawidłowego poziomu pH pożywki jest kluczowe dla prawidłowego wzrostu i rozwoju roślin. Nieodpowiednie pH w zbiorniku na pożywkę może również prowadzić do wytrącania się nawozów i/lub pierwiastków śladowych, co z kolei może prowadzić do zablokowania zbiornika. Aby ustalić właściwe pH dla każdego rodzaju nawozu, warto skorzystać z tabel udostępnianych przez producentów. Ogólna zasada głosi jednak, że niezależnie od rodzaju nawozu lub chelatu, optymalną wartością pH jest: 3,5 - 5.


Pomiar PH

Regulacja pH w zbiorniku na pożywkę wymaga dużej precyzji i powinna bazować na dokładnym pomiarze. Aby zmierzyć pH pożywki w zbiorniku, należy skorzystać z dobrze skalibrowanego pH-metru. Warto regularnie sprawdzać działanie urządzenia, gdyż w praktyce okazuje się, że po kilku latach użytkowania może się ono rozregulować. Zwykle wymiana sondy pomiarowej i kalibracja wystarczają, by przywrócić jego prawidłowe działanie.

Regulacja PH

W zbiornikach nawozowych pH regulowane jest przez kwas azotowy lub kwas fosforowy. Wartości pH można również dostosować z wykorzystaniem nawozów zakwaszających (amonowe, azotanowe, mocznik). Składniki wprowadzone z kwasem należy uwzględnić w składzie pożywki.

Wybór chelatu 

Wybór odpowiedniego chelatu Fe zależy od pH podłoża. Przy jego wyborze należy uwzględnić stabilność chelatu przy określonym pH pożywki lub podłoża:
  • EDTA – stabilność przy PH 1-7
  • DTPA – stabilności przy pH 2-8
  • EDDHA – stabilność przy pH 2-11
  • HBED – stabilność przy pH 3-12
  • IDHA – stabilność przy pH 2-6
  • EDDHMA – stabilność przy pH 3-12
Regulacja pH i ECPH i EC mają wpływ na wchłanianie substancji odżywczych przez rośliny. Czynniki, jak wybór nawozu, pH, EC i źródło wody do podlewania, w dużej mierze decydują o osiągnięciu najlepszego plonu. Dlatego warto wiedzieć, jak dostosować poziom pH i EC w roztworach pożywek. W tym artykule nasi specjaliści podają 3 przydatne wskazówki.

Regulacja pH i EC – wskazówki

Regulacja pH i ECPH i EC mają wpływ na wchłanianie substancji odżywczych przez rośliny. Czynniki, jak wybór nawozu, pH, EC i źródło wody do podlewania, w dużej mierze decydują o osiągnięciu najlepszego plonu. Dlatego warto wiedzieć, jak dostosować poziom pH i EC w roztworach pożywek. W tym artykule nasi specjaliści podają 3 przydatne wskazówki.

Co to jest EC?


EC z języka angielskiego oznacza przewodnictwo elektryczne substancji rozpuszczonych w wodzie i informuje o stężeniu nawozu w pożywce. Kiedy tylko nawóz rozpuści się w wodzie, rozdziela się na cząstki naładowane dodatnio i ujemnie. Im więcej nawozu ulegnie rozpuszczeniu, tym wyższe EC. O łatwości wchłaniania pożywki przez roślinę świadczą wartości EC w roślinie oraz w pożywce. Roślina dąży do wyrównania wartości EC i wchłania wodę w celu obniżenia wewnętrznego EC. Aby skutecznie mierzyć i regulować EC, warto skorzystać z precyzyjnego EC metru.

Masz pytanie?

Jeśli masz jakiekolwiek pytania, napisz do nas. Doświadczony zespół naszych specjalistów udzieli odpowiedzi na Twoje pytania i pomoże optymalnie zaplanować działania.


Do not delete this link