Zaopatrzenie profesjonalnego ogrodnictwa Ponad 10 000 produktów do upraw szklarniowych Program lojalnościowy
Koszyk
0
progress indicator
Dodawanie produktu...
Wpisz tutaj nazwę produktu, którego szukasz

Jak skalibrować miernik EC?

Hoe kalibreer je een EC meter?
Autor tekstu Rene Mondt | Ostatnia aktualizacja: 22-06-2020

Za pomocą EC-metru można zmierzyć stężenie całkowitych rozpuszczalnych soli w cieczy. Sprawia to, że EC-metr jest ważnym narzędziem do sprawdzania i dostosowywania strategii i harmonogramu nawożenia. Im dłużej EC-metr jest używany, tym więcej zanieczyszczeń, a zużycie elektrody może spowodować błąd pomiaru w przyrządzie, powodując wyświetlanie błędnych wartości pomiarowych. Dlatego ważne jest, aby regularnie kalibrować i sprawdzać EC-meter. Ale jak właściwie działa kalibracja EC-metru?


Co to jest kalibracja?

Wzorcowanie oznacza porównanie wyników przyrządu pomiarowego - w tym przypadku EC-metru - z międzynarodową wartością wzorcową. W ten sposób można łatwo sprawdzić, czy EC-metr odbiega od normy. W skrócie, oznacza to dokładność urządzenia. Czy wyniki są zbliżone do ustalonych wartości standardowych? Wtedy wiesz, że licznik jest dość dokładny. Im bardziej odchyla się on dalej, tym bardziej niedokładny jest licznik.


Jak często należy kalibrować?

Częstotliwość, z jaką należy kalibrować miernik EC jest różna dla każdej firmy. Zależy to od tego, jak często używany jest EC-meter i w jakim stopniu EC-meter jest zanieczyszczony. Im wyższe są te liczby, tym częściej trzeba kalibrować EC-meter. Zachowaj minimum dwa razy w miesiącu. Zaleca się również kalibrację w następujących przypadkach:

 • Przy użyciu nowej elektrody.
 • Gdy elektroda nie była używana od dłuższego czasu.
 • Po oczyszczeniu elektrody.
 • Po dokonaniu pomiaru w silnym roztworze.
 • Kiedy jest to ważne, aby mierzyć bardzo dokładnie.Przygotowanie

Elektroda nowa z opakowania lub elektroda, która była sucha przez dłuższy okres czasu, powinna być najpierw dokładnie wypłukana, aby uzyskać wiarygodny pomiar.


Kalibracja EC-metru

 • Aby skalibrować miernik EC, należy wybrać płyn kalibracyjny o wartości najbliższej regularnie mierzonej wartości, w ogrodnictwie szklarniowym jest to w większości przypadków 12,84mS (odpowiada to wartości EC 12,84). Do każdej kalibracji należy używać świeżego płynu kalibracyjnego.
 • Umieścić elektrodę w płynie kalibracyjnym. Po około jednej minucie pomiar jest stabilny. Miernik EC powinien wskazywać wartość 12,84mS przy stosowaniu płynu kalibracyjnego 12,840µS. Jeśli tak nie jest, należy ustawić EC-metr na tę wartość (im dalej od rzeczywistej wartości, tym większe odchylenie przyrządu pomiarowego).
 • Następnie dokładnie przepłukać elektrodę wodą zdemineralizowaną i ponownie umieścić ją w płynie kalibracyjnym EC. Powtarzaj te kroki aż do uzyskania wiarygodnego pomiaru.Sprawdzanie miernika Elmeco EC

Nie każdy miernik EC można skalibrować samemu. Tak jest również w przypadku EC-metru Elmeco: można go tylko sprawdzić, a nie skalibrować samemu. Możesz to sprawdzić w następujący sposób:

 • Włącz EC-meter.
 • Napełnić kubek płynem kalibracyjnym do całkowitego napełnienia.
 • Odczekaj kilka minut, aż pomiar będzie stabilny.
 • Jeśli wskazana wartość EC różni się znacznie od wartości płynu kalibracyjnego, należy zlecić naprawę EC-metru.

Na poniższym filmie można zobaczyć, jak sprawdzić EC-meter Elmeco:
Różnica między kalibracją a wzorcowaniem

Terminy "kalibracja" i "wzorcowanie" są często używane zamiennie, ale to nie jest to samo. Podczas kalibracji określa się, w jakim stopniu licznik EC odbiega od normy. Robisz to sam i nie ma żadnych konsekwencji: określasz tylko dokładność przyrządu pomiarowego. Wzorcowanie jest oficjalną kontrolą, podczas której specjalista określa, w jakim stopniu miernik EC spełnia wymogi prawne. Wiążą się z tym jednak pewne konsekwencje: jeżeli miernik EC zostanie odrzucony, nie będzie mógł być dłużej używany.Masz pytania?
Jeśli masz pytania dotyczące kalibracji systemu EC, skontaktuj się z naszym specjalistą przy pomocy poniższego formularza. Odpowiemy, tak szybko jak to możliwe


Rene MondtRené Mondt

René Mondt, specjalista w dziedzinie urządzeń pomiarowych i techniki produkcji, pracuje w sektorze ogrodniczym od ponad 10 lat i posiada doświadczenie w zakresie technicznej części uprawy. Rozumie klienta i uprawę jak nikt inny. "Moim mottem jest pomagać i wspierać klientów tak, jak chcesz: szybko i na miarę.”.
Do not delete this link