Zaopatrzenie profesjonalnego ogrodnictwa Ponad 10 000 produktów do upraw szklarniowych Program lojalnościowy
Koszyk
0
progress indicator
Dodawanie produktu...
Wpisz tutaj nazwę produktu, którego szukasz

Niedobór magnezu u roślin


Jak zapobiegać niedoborom magnezu
Ostatnia aktualizacja: 19-11-2021

Magnez (Mg) jest istotnym makroskładnikiem w żywieniu roślin. Dzieli się on na główne pierwiastki i pierwiastki śladowe. W poniższym artykule nasz specjalista przedstawi najważniejsze informacje dotyczące niedoboru magnezu u roślin, a zasugeruje najlepszy sposób, aby mu zapobiec.


Magnez w rozwoju roślin

Magnez stanowi podstawowy składnik budulcowy roślin. Jest wykorzystywany do:
  • budowy ścian komórkowych oraz zwiększania ich wytrzymałości,
  • budowy chloroplastu, który jest niezbędny w procesie fotosyntezy,
  • budowy różnych enzymów.

Przyczyny niedoboru magnezu

Niedobór magnezu często występuje u roślin rosnących na glebie lub podłożach o niskiej wartości pH. Ponieważ wartość pH jest niska, odżywka magnezowa łatwo wypłukuje się i nie będzie dostępna dla rośliny. Dlatego zawsze dokładnie monitoruj wartość pH gleby lub podłoża. Nie zapomnij zwrócić uwagi na wartość pH w środowisku korzeniowym, ponieważ wpływa to na osadzanie lub wypłukiwanie magnezu. Ponadto należy zwrócić uwagę na wilgotność lub suchość otoczenia korzeni, ponieważ jest to kolejny czynnik, który utrudnia optymalne pobieranie magnezu.

Co więcej, pomimo dostępności wystarczającej ilości magnezu, niedobór tego pierwiastka może być spowodowany nadmiarem innych pierwiastków, w tym potasu, amonu i sodu. Z tego powodu ważne jest uporządkowanie programu nawożenia.

Konsekwencje niedoboru magnezu

Jeśli niedobór magnezu jest ograniczony, nie będzie to miało odzwierciedlenia w wyglądzie rośliny. Nie będzie to miało również bezpośredniego wpływu na kwitnienie, ale istnieje ryzyko, że objawy będą coraz bardziej widoczne w miarę wzrostu rośliny. Początkowo objawy pojawią się na starych liściach, ale wraz ze wzrostem niedoboru objawy rozprzestrzeniają się na młode liście, w którym to przypadku tkanka między żyłami może stać się martwicza.

Niedobór magnezu w roślinie ma negatywny wpływ na asymilację. Asymilacja to nic innego jak oddychanie rośliny, które obejmuje otwieranie i zamykanie aparatów szparkowych, w celu zapewnienia właściwej równowagi wilgoci.

Jeśli u rośliny występuje niedobór magnezu, równowaga ta zostanie zaburzona. To z kolei spowoduje, że roślina będzie bardziej wrażliwa, co może prowadzić do zwiększonej podatności na wirusy i choroby. Najgorszym scenariuszem jest to, że zbyt niskie stężenie magnezu w uprawie może prowadzić do zmniejszenia plonu.

Objawy niedoboru magnezu u roślin

  • Jasnożółte przebarwienie w żyłach starych liści. Krawędzie liści zachowają swój zielony kolor
  • (Rdzawo) brązowe plamki na liściu
Uwaga: niedobór magnezu można pomylić z objawami początkowego niedoboru żelaza.

Zapobieganie lub rozwiązywanie niedoboru magnezu

Oczywiście nikt nie chce, aby w jego uprawach wystąpił problem z niedoborem magnezu. Jak można temu najlepiej zapobiec? Oto kilka sugestii naszego specjalisty ds. nawozów:
  • Zapewnij dobre środowisko korzeniowe (nawadnianie i wartość pH)
  • Uważaj na ilość potasu, amoniaku i / lub wapnia w uprawie
Aby zapobiec niedoborowi magnezu, można zdecydować się na użycie chelatu magnezu.


Nadmiar magnezu

Ryzyko nadmiaru magnezu jest jednak niewielkie, jednak jego wystąpienie nie jest niemożliwe. Wystąpienie nadmiaru magnezu utrudni wchłanianie wapnia.

Masz pytanie dotyczące niedoborów u roślin?

Skontaktuj się z nami za pomocą formularza lub wiadomości e-mail. Nasz specjalista udzieli odpowiedzi na Twoje pytania i zaproponuje opdowiednie produkty dla Twojej uprawy.



Sylwester Łazarek

Wyślij e-mail



Do not delete this link