Zaopatrzenie profesjonalnego ogrodnictwa Ponad 10 000 produktów do upraw szklarniowych Program lojalnościowy
Koszyk
0
progress indicator
Dodawanie produktu...
Wpisz tutaj nazwę produktu, którego szukasz

Niedobór fosforu u roślin

fosforOstatnia aktualizacja: 19-11-2021

Fosfor (P) jest makroelementem będącym jednym z kluczowych składników odżywczym dla roślin. Odgrywa ważną rolę w rozwoju rośliny. Ale jak poprawnie rozpoznać niedobór fosforu? Jakie są jego przyczyny oraz konsekwencje? Jak można zapobiec niedoborowi fosforu? W tym artykule nasz specjalista ds. nawozów odpowie na powyższe pytania.


Znaczenie fosforu


W branży ogrodniczej fosfor pojawia się pod dwoma nazwami - "fosfor" oraz "fosforan". Czym się różnią?
  • Nazwa "fosfor" odnosi się do stężeń fosforu w wodach powierzchniowych i zawartości fosforu w roślinie. Fosfor występuje w naturze głównie jako związki fosforu. Są to związki fosforu z tlenem (np. H2PO4 lub P2O5).
  • Fosforan jest ogólnie stosowany w kontekście aspektów pedologicznych i porad dotyczących nawożenia. Zasadniczo składnik odżywczy do wchłaniania przez roślinę zawsze nazywa się fosforem.
Fosfor ma istotną funkcję dla każdej rośliny. Jest konieczny nie tylko dla prawidłowego wzrostu, ale także procesów takich jak fotosynteza i asymilacja (oddychanie). Fosfor zapewnia transport energii w komórkach rośliny. Ten makroskładnik odżywczy może być traktowany jako budulec ścian komórkowych, DNA i wszelkiego rodzaju białek, enzymów, białek i innych substancji organicznych w roślinie. 


Przyczyny niedoboru fosforu

U podłoża niedoborów fosforu mogą leżeć różne przyczyny. Do najpopularniejszych z nich należą:  

  • Niskie pH gleby lub podłoża
  • Zbyt twarda gleba lub podłoże, które utrudniają przyswajanie fosforu
  • Zbyt dużo żelaza w glebie lub podłożu, co utrudnia wchłanianie fosforu
  • Nieprzerywanie wydzielania fosforanu podczas oksydacji hortensji


Konsekwencje niedoboru fosforu

Aby rozpoznać niedobór fosforu, należy monitorować liście i korzenie. Zbyt niska zawartość fosforu spowoduje uszkodzenie liści. Ma również negatywny wpływ na korzenie, a nawet może powodować zahamowanie wzrostu. 


Objawy niedoboru fosforu u roślin

  • Czerwone / fioletowe lub cętkowane liście
  • Obumierające lub zwijające się liście
  • Zmniejszony wzrost korzeni i opóźniony rozwój młodych korzeni


Zapobieganie lub rozwiązywanie problemu niedoboru fosforu

W przypadku stwierdzenia niedoboru fosforu ważne jest znalezienie przyczyny. Zdrowe życie w glebie gwarantuje, że roślina łatwiej pobierze składniki odżywcze.
 
Ważne jest, aby często
sprawdzać wartość pH w glebie lub w podłożu. Można to zrobić za pomocą miernika pH. Jeśli po sprawdzeniu wartości pH okaże się, że jest nieprawidłowe, dodaj nawozy zakwaszające lub alkaliczne, aby odpowiednio je dostosować. 


Nadmiar fosforu

Oprócz niedoboru fosforu może się oczywiście zdarzyć, że zawartość fosforu jest zbyt wysoka. Często występuje to w połączeniu z niedoborem cynku, miedzi i/lub magnezu. Logiczne jest, że stężenie tych pierwiastków pozostanie w roślinie, ponieważ wysoka zawartość fosforu utrudnia ich wchłanianie. 


Masz pytanie dotyczące niedoborów u roślin?

Skontaktuj się z nami za pomocą formularza lub wiadomości e-mail. Nasz specjalista udzieli odpowiedzi na Twoje pytania i zaproponuje opdowiednie produkty dla Twojej uprawy.Sylwester Łazarek

Wyślij e-mailDo not delete this link