Zaopatrzenie profesjonalnego ogrodnictwa Ponad 10 000 produktów do upraw szklarniowych Program lojalnościowy
Koszyk
0
progress indicator
Dodawanie produktu...
Wpisz tutaj nazwę produktu, którego szukasz

Jaka jest różnica między siarczanami a chelatami?

Wat is het verschil tussen sulfaten en chelaten?
  Autor: Jaap Lubbersen | Ostatnia aktualizacja: 11-12-2018

Aby móc prawidłowo wzrastać, każda roślina uprawna potrzebuje odpowiednich i wystarczających składników odżywczych. Co więcej, pewnych składników odżywczych potrzebuje więcej niż innych. Składniki najbardziej potrzebne roślinie to pierwiastki podstawowe. Są one również znane jako makroelementy: azot, fosfor, potas, wapń, siarka, tlen, wodór, węgiel i magnez. Roślina nie jest też w stanie stanie przetrwać również bez elementów, których potrzebuje mniej: są to tzw. pierwiastki śladowe. W tym artykule nasz specjalista od nawozów powie więcej na temat pierwiastków śladowych oraz form, w jakich mogą być podawane.Czym są pierwiastki śladowe?

Pierwiastki śladowe, znane również jako mikroelementy, są składnikami odżywczymi, których roślina potrzebuje w mniejszym stopniu do stabilnego wzrostu. Bor, molibden, mangan, miedź, cynk oraz żelazo to pierwiastki śladowe, z których każdy pełni konkretną funkcję. Nawet jeśli roślina potrzebuje tych składników odżywczych w mniejszym stopniu, należy regularne pobierać próbki, aby zapobiec niedoborowi lub nadmiarowi któregoś z tych pierwiastków.

W
tym artykule nasz specjalista do spraw nawozów wyjaśnia szerzej zagadnienie pierwiastków śladowych. 


Podawanie pierwiastków śladowych roślinie

Jak już wspomniano wcześniej, pierwiastki śladowe mogą być podawane roślinie na różne sposoby. To, jak to robisz, zależy całkowicie od potrzeb rośliny uprawnej. Pierwiastki śladowe mogą być podawane roślinie na przykład jako mieszanka mikroelementów. Receptura z mieszanką różnych pierwiastków śladowych została przygotowana tutaj, często dostosowana jest do określonej grupy lub typu roślin uprawnych. Pierwiastki śladowe w takiej mieszance nawozów mogą być obecne w formie chelatowanej lub siarczanowej. 

Co więcej, w przypadku bardziej ukierunkowanego dawkowania pierwiastków śladowych, kolejną możliwością jest podanie wymaganego pierwiastka oddzielnie, stosując w tym celu
siarczany  i chelaty. Ale jaka jest między nimi różnica? 


Siarczan

Siarczan to tak właściwie nic innego, jak utleniona siarka, która może być pochłaniana przez korzenie rośliny. Pierwiastek śladowy w formie siarczanu oznacza, że pierwiastek jest powiązany z taką utlenioną formą siarki. Siarczan nie jest mobilny, a to znaczy, że nie może łatwo rozprzestrzeniać się w roślinie. Z kolei w glebie siarczan jest silnie mobilny, co pozwala na szybkie dotarcie do korzeni. Korzystając z siarczanów, należy zawsze brać uwagę to, że szybko się wypłukują.

Chelat

Chelat można przyrównać do kleszczy utrzymujących mocno składnik odżywczy. Chelat zapewnia, że pierwiastek jest utrzymywany dłużej, tak więc nie wytrąca się, gdy jest rozpuszczany w roztworze nawozu. Brak wytrącania się chelatowanego pierwiastka śladowego zależy od typu chelatu i tym samym od stabilności. I wreszcie, chelatowany pierwiastek śladowy jest również bardziej mobilny w roślinie, co zapewnia szybkie, rozprowadzone wchłanianie pierwiastka. 

Składniki odżywcze są transportowane w roślinie, ponieważ ma miejsce parowanie. Ze względu na to, że zimą nie jest tak ciepło, roślina będzie mniej parować i transport pierwiastków jest nieco bardziej utrudniony. Dlatego ważne jest stosowanie chelatów w porze zimowej.Różnica między siarczanami a chelatami

Tak więc pierwiastki śladowe mogą być podawane roślinie w formie siarczanowej i chelatowanej. Największą różnicą między tymi dwiema formami jest stabilność w różnych wartościach pH w otoczeniu korzeni lub glebie / podłożu.

Siarczany mają znacznie mniejszą stabilność niż chelaty. Pozwala to na udostępnienie pierwiastka w pełnym paśmie. Chelaty są silniejsze i czystsze, więc dobrze nadają się do stosowania jako nawozy. Jednakże ze względu na ich czystość i jakość, są droższe niż siarczany. Siarczany mogą być stosowane do zwiększania
wartości pH w korzeniach lub glebie / podłożu, ale również do walki z pleśnią i mchem. Ze względu na niższą cenę siarczanów są one bardziej popularne niż chelaty.

Pytanie, kiedy mądrze jest wybrać pierwiastek śladowy chelatowany lub pierwiastek śladowy w formie siarczanu, zależy więc całkowicie od zastosowania. Jeśli chodzi o nawożenie, możliwe jest również wybranie obu form.
Dowiedz się więcej na temat różnicy między chelatami a siarczanami

Masz pytania dotyczące siarczanów, chelatów lub ogólne pytania na temat pierwiastków śladowych? A może potrzebujesz indywidualnej porady dopasowanej do Twojej sytuacji? Jeśli tak, skontaktuj się z Jaapem Lubbersenem, naszym specjalistą do spraw ochrony roślin uprawnych, korzystając z poniższego formularza. Skontaktujemy się z Tobą najszybciej, jak to możliwe - w dni powszednie nawet w ciągu 24 godzin.

Do not delete this link