Zaopatrzenie profesjonalnego ogrodnictwa Ponad 10 000 produktów do upraw szklarniowych Program lojalnościowy
Koszyk
0
progress indicator
Dodawanie produktu...
Wpisz tutaj nazwę produktu, którego szukasz

Ukorzenianie roślin i sadzonek


Ukorzeniacze Rhizopon znajdują zastosowanie w kwiaciarstwie, przy produkcji kwiatów ciętych, doniczkowych i bylin oraz w szkółkach kontenerowych przy produkcji krzewów ozdobnych oraz sadzonek roślin owocowych. Stosowanie ukorzeniaczy jest najpopularniejszą metodą pobudzania sadzonek do wytwarzania korzeni równocześnie i równomiernie. Na ukorzenianie sadzonek mają wpływ czynniki zewnętrzne, jednak równie ważny jest dobór odpowiedniego ukorzeniacza. Chociaż sadzonki czasem tworzą korzenie bez stosowania ukorzeniaczy, ich stosowanie jest zdecydowanie korzystniejsze. Właściwe stosowanie tych środków, wpływa na lepsze formowanie, bardziej jednolitych korzeni w krótszym czasie.

Z tego artykułu dowiesz się:
  1. Ukorzenianie sadzonek - najważniejsze porady
  2. Ukorzenianie sadzonek i roślin różnych gatunków

Ukorzenianie sadzonek - najważniejsze porady

  • Wybieraj możliwie najlepsze rośliny mateczne - do pobierania sadzonek należy wybrać najlepszej jakości rośliny, pobawione chorób i uszkodzeń. Od jakości rośliny matecznej będzie zależała jakość sadzonek, dlatego przed rozpoczęciem ukorzeniania należy upewnić się, że sadzonki pochodzą z dobrego źródła, a roślina mateczna była zdrowa i silna.

  • Wybieraj cienkie sadzonki z dolnej części rośliny - część rośliny, z której pobierane są przyszłe sadzonki znacznie wpływa na szybkość ich ukorzenienia. Sadzonki pobieramy z dolnej części roślin, gdyż sadzonki pobierane z innych części są trudne do ukorzenienia. Warto wybierać również cieńsze sadzonki, ponieważ ukorzeniają się one łatwiej.

  • Zapewnij roślinom matecznym odpowiednie warunki - jeśli rośliny mateczne pochodzą z Twojej uprawy, zapewnij im w pełni kontrolowane, idealne warunki do rozwoju. 
  • Zadbaj o szybkie ukorzenianie - im szybciej sadzonka wypuści korzenie tym wcześniej stanie się odporna na działanie niekorzystnych czynników zewnętrznych. Dopiero ukorzeniona sadzonka staje się rośliną niezależną, która wytwarza własne zapasy energii.
  • Zapewnij sadzonkom najlepsze warunki - aby w pełni kontrolować proces ukorzeniania, należy zadbać o odpowiednie warunki dla sadzonek. W tym celu warto regularnie mierzyć temperaturę, poziom CO2 w powietrzu, oraz ilość CO2 absorbowanego przez roślinę a także ilość wody przepływającej przez łodygę oraz wilgotność gleby. 


Idealne warunki do ukorzeniania


Aby proces ukorzeniania przebiegał efektywnie, a powstałe w ten sposób sadzonki były zdrowe i silne, należy zapewnić im optymalne warunki do rozwoju. Na idealne warunki do rozwoju sadzonek składają się:

  • Światło - sadzonki bez korzeni nie przeprowadzają intensywnej fotosyntezy, więc do ich rozwoju potrzebna jest niewielka ilość światła. Na tym etapie ważniejsze jest zapewnienie długiego dostępu światła, nawet do 24 godzin (a co najmniej 16- 18 godzin). Aby sadzonki rozwijały się poprawnie, warto wydłużyć naturalny dzień poprzez zastosowanie sztucznego oświetlenia. 
  • Woda - dostępność wody jest kolejnym istotnym warunkiem w czasie ukorzeniania się sadzonek. Zbyt suche podłoże spowoduje obumieranie komórek, a także pobudzi roślinę do wytwarzania kallusa. Powszechna opinia o tym, że jego powstawanie jest korzystne dla wytwarzania korzeni jest błędna - kallus utrudnia i spowalnia ich formowanie. Aby zapewnić sadzonkom odpowiedni poziom wilgoci, warto skorzystać z tensjometru, który wskazuje, kiedy substrat jest suchy, wilgotny lub mokry. Najlepsze dla ukorzeniania jest wskazanie między wilgotnym i mokrym.
  • CO2 - nawet młode sadzonki przeprowadzają fotosyntezę. Dlatego oprócz odpowiedniej ilości wody i światła, potrzebują one wystarczającej ilości CO2. Podwyższony poziom CO2 w powietrzu, ogranicza transpirację (utratę wody) przez rośliny, sadzonki ukorzeniają się więc lepiej w środowisku z podwyższonym poziomem CO2 (800 1000 ppm).
  • Tlen jest niezbędny do podziałów komórkowych, jest także decydującym czynnikiem przy formowaniu się korzeni. Oznacza to, że sadzonki powinny być ukorzeniane w podłożu o strukturze zapewniającej odpowiedni dostęp powietrza do rozwijających się korzeni.
  • Wilgotność- pozbawione korzeni sadzonki wymagają możliwie najwyższego poziomu wilgotności.
  • Temperatura - aby zapobiec nadmiernej transpiracji, ważne jest kontrolowanie temperatury. Temperatura podłoża ma bezpośredni wpływ na prędkość ukorzeniania. W początkowej fazie ukorzeniania idealna jest temperatura podłoża w zakresie 20 - 25 C. Po tym etapie, można pozwolić na spadek temperatury o kilka stopni. Temperatura powietrza powinna być nieco niższa niż temperatura podłoża, aby ograniczyć wzrost powyżej powierzchni gruntu.

  • Jaki rodzaj ukorzeniacza wybrać?


    Auksyny są hormonami pobudzającymi wzrost roślin. Są one produkowane w wierzchołkowych częściach roślin i transportowane do najniżej położonych komórek. Obecnie jedyną auksyną istniejącą na europejskim rynku jest więc IBA, a jedyną grupą produktów, zarejestrowanych na rynku polskim jako ukorzeniacze i zawierających auksyny są preparaty firmy Rhizopon. Ukorzeniacze Rhizopon dostępne są w formie proszku (pudru) lub tabletek do sporządzania roztworu.



Metody ukorzeniania


Proces ukorzeniania sadzonek można przeprowadzić na różne sposoby. Najbardziej odpowiednią metodę ukorzeniania należy dobrać do gatunku oraz odmiany rośliny, oraz stosowanego ukorzeniacza. Szczegółowe informacje o metodzie oraz dawce znajdziesz w tabelach ukorzeniania Rhizopon. Poniżej znajdziesz opis podstawowych metod:

  • Zanurzanie w proszku - do tej metody ukorzeniania wykorzystywany jest ukorzeniacz w proszku. Rośliny ukorzeniane są poprzez zanurzenie podstawy sadzonki (około 1-2 cm) w proszku ukorzeniającym.

  • Zasysanie roztworu - ukorzenianie poprzez zasysanie roztworu przeprowadza się z wykorzystaniem ukorzeniacza w tabletkach. Po przygotowaniu roztworu 50mg/l, sadzonkę umieszcza się w roztworze na 12 godzin.

  • Absorbcja roztworu - w tej metodzie wykorzystywany jest roztwór przygotowany na bazie ukorzeniacza w tabletkach. Po przygotowaniu roztworu 250mg/l sadzonkę należy pozostawić do absorbcji przez 5 minut.

  • Całkowite zanurzenie - metoda całkowitego zanurzenia polega na umieszczeniu całej sadzonki w roztworze 100-150mg/l i pozostawieniu jej na około 5 sekund.


Ukorzenianie sadzonek i roślin różnych gatunków

Różne gatunki oraz odmiany roślin wymagają odmiennego podejścia do ukorzniania. W zależności od wymagań rośliny, należy indywidualnie dobrać rodzaj preparatu ukorzeniającego, formulację, dawkowanie oraz metodę ukorzeniania. Poniżej znajdziesz informacje dotyczące ukorzeniania popularnych gatunków roślin. Jeśli szukasz bardziej szczegółowych informacji, zachęcamy do zapoznania się z tabelami ukorzeniania, w których znajdziesz precyzyjne instrukcje, dotyczące ukorzeniania różnych rodzajów roślin.

Ukorzenianie róży, hortensji i innych kwiatów

Ukorzenianie róży można przeprowadzić na kilka sposobów, w zależności od odmiany rośliny oraz rodzaju uprawy. Podstawowe metody ukorzeniania róży, hortensji oraz wielu innych kwiatów to zanurzanie podstawy sadzonek w proszku, zasysanie roztworu, absorpcja roztworu oraz zanurzanie w roztworze. Metody opisane są szczegółowo w dalszej części artykułu. Do ukorzeniania róży mogą być stosowane ukorzeniacze: Rhizopon AA 50 mg tabletki, Chryzotek Beige 0,4% lub Rhizopon AA 0,5%, Rhizopon AA 1%. Szczegółowe informacje o ukorzenianiu różnych odmian znajdziesz w tabelach ukorzeniania Rhizopon: ukorzenianie róży, ukorzenianie hortensji.

Ukorzenianie róży - tabela


Nazwa rośliny Produkt(y) Metoda Liczba tabletek na litr
Rugosa (Boskoop), róża doniczkowa, Floribunda Chryzotop Zielony 0,25% Metoda zanurzania podstawy sadzonek
Rugosa Dagmar Hastrup, róża doniczkowa, omeiensis Pteracantha, floribunda, krzewy Chryzotop Zielony 0,25% lub
Chryzotek Beige 0,4%
Metoda zanurzania podstawy sadzonek
Rugosa Dagmar Hastrup, multiflora, floribunda, krzewy Rhizopon AA 1% Metoda zanurzania podstawy sadzonek
Paul‘s Scarlet Climber, Queen Elizabeth, nitida
Rhizopon AA 50 mg tabletki Metoda zasysania 1
multiflora Rhizopon AA 50 mg tabletki Metoda zasysania 1-2
fender Rhizopon AA 50 mg tabletki Metoda zasysania 3
róża doniczkowa Chryzotop Zielony 0,25%
Chryzotek Beige 0,4% lub
Rhizopon AA 0,5%
Metoda zanurzania podstawy sadzonek
róża doniczkowa Rhizopon AA 50 mg tabletki Metoda całkowitego zanurzenia 2-3

Ukorzenianie hortensji - tabela

Nazwa rośliny Produkt(y) Metoda Liczba tabletek na litr
arborenscens Annabelle Rhizopon AA 1% lub

Rhizopon AA 2%
Zanurz podstawę sadzonek 1-2 cm w proszku
macrophylla Chryzotek Beige 0,4%
Rhizopon AA 0,5%
Zanurz podstawę sadzonek 1-2 cm w proszku
paniculata Floribunda Chryzotek Beige 0,4%,
Rhizopon AA 0,5% lub
Rhizopon AA 1%
Zanurz podstawę sadzonek 1-2 cm w proszku
paniculata Grandiflora Chryzotop Green 0,25%,
Chryzotek Beige 0,4%,
Rhizopon AA 0,5% lub
Rhizopon AA 1%
Zanurz podstawę sadzonek 1-2 cm w proszku
petiolaris Chryzotek Beige 0,4%,
Rhizopon AA 0,5% lub
Rhizopon AA 1%
Zanurz podstawę sadzonek 1-2 cm w proszku
odmiany (sadzonki zdrewniałe) Rhizopon AA 50 mg tabletki Metoda zasysania: Pozwól na zasysanie przez
12 godzin w roztworze 50-100 ml/l
1-2
odmiany
Rhizopon AA 50 mg tabletki
Metoda całkowitego zanurzenia:
Całkowite zanurzenie na 5 sek. w roztworze 50-100 mg/l
1-2


Ukorzenianie tui i iglaków

Ukorzenianie jest ważnym elementem produkcji iglaków w profesjonalnych szkółkach. Poniżej znajdziesz instrukcje dotyczące ukorzeniania różnych odmian tui: 


Nazwa rośliny Produkt(y) Metoda Liczba tabletek na litr
odmiany Chryzotek Beige 0,4%

Rhizopon AA 0,5%
Rhizopon AA 1%
Metoda zanurzania podstawy sadzonek
odmiany Rhizopon AA 50 mg tabletki Metoda zasysania 1-2
odmiany Rhizopon AA 50 mg tabeltki Metoda całkowitego zanurzenia 2-3
occidentalis Brabant Rhizopon AA 1% Metoda zanurzania podstawy sadzonek
occidentalis Pyramidalis Compacta Rhizopon AA 50 mg tabletki Metoda zasysania 1
occidentalis Rheingold Chryzotop Green 0,25% Metoda zanurzania podstawy sadzonek
occidentalis Smaragd Rhizopon AA 1%
Metoda zanurzania podstawy sadzonek
orientalis Aurea Nana Rhizopon AA 50 mg tabletki Metoda zasysania
1
plicata Chryzotek Beige 0,4%
Rhizopon AA 0,5%
Rhizopon AA 1%
Metoda zanurzania podstawy sadzonek
plicata Rhizopon AA 50 mg tabletki Metoda zasysania 1


Ukorzenianie innych roślin i odmian


Jeśli chcesz poznać metody ukorzeniania innych roślin lub odmian, zapoznaj się z tabelami ukorzeniania Rhizopon, w których znajdziesz prezycyjne infomacje o doborze preparatu, metody oraz dawkowania do konkretnych odmian roślin. 

Stosowanie ukorzeniacza w proszku

Ukorzeniacz w proszku jest przeznaczony do stosowania poprzez zanurzenie podstawy sadzonki w proszku. Różne gatunki oraz odmiany roślin wykazują się odmienną podatnością na działanie proszku ukorzeniającego, przed zastosowaniem należy więc sprawdzić odpowiednią dawkę.

  • Metoda zanurzenia

    1. Zanurz sadzonkę w pudrze na głębokość 1-3 cm (w zależności od rozmiaru sadzonki).
    2. Sadzonka będzie formować korzenie na całej zanurzonej powierzchni.
    3. Strząśnij nadmiar pudru.

    Unikaj kontaktu pudru z liśćmi lub innymi częściami rośliny, ponieważ mogą ulec uszkodzeniu. Wszystkie sadzonki zanurzaj w jednakowy sposób, aby sadzonki ukorzeniały się jednakowo. Utrzymuj puder w stanie suchym, gdyż wilgotny puder szybko traci swoje właściwości. Z oryginalnego opakowania należy odmierzać potrzebną ilość pudru do natychmiastowego użycia. Z powodu możliwości zanieczyszczenia, niezużytego pudru nie należy wsypywać z powrotem do oryginalnego opakowania.

Jak korzystać z tabeli ukorzeniania?


Tabele ukorzeniania zawierają szczegółowe informacje o tym, jak stosować ukorzeniacz podczas produkcji sadzonek konkretnych gatunków i odmian rośliny. Znajdziesz w nich dokładne instrukcje jak stosować ukorzeniacz, między innymi: 
  • Jaki rodzaj ukorzeniacza wybrać?
  • Jakie stężenie ukorzeniacza zastosować?
  • Jaka jest najskuteczniejsza metoda ukorzeniania?

Aby znaleźć tabelę ukorzeniania dla konkretnej rośliny, warto skorzystać z tabeli ukorzeniania Rhizopon. W tym celu wejdź na stronę z tabelami ukorzeniania i wpisz gatunek wybranej rośliny w pasku wyszukiwania lub znajdź go na liście pod odpowiednią literą. Zwróć uwagę, że lista roślin w tabelach zawiera łacińskie nazwy gatunków i odmian.




Masz pytanie dotyczące ukorzeniania?

Skontaktuj się z nami za pomocą formularza lub wiadomości e-mail. Nasza specjalistka udzieli odpowiedzi na Twoje pytania i pomoże wybrać odpowiednie ukorzeniacz do Twojej uprawy.


Katarzyna Wrzodak
Wyślij e-mail

Do not delete this link