Ukorzenianie roślin i sadzonek

Ukorzeniacze Rhizopon znajdują zastosowanie w kwiaciarstwie, przy produkcji kwiatów ciętych, doniczkowych i bylin oraz w szkółkach kontenerowych przy produkcji krzewów ozdobnych, oraz sadzonek roślin owocowych. Stosowanie ukorzeniaczy jest najpopularniejszą metodą pobudzania sadzonek do wytwarzania korzeni równocześnie i równomiernie. Na ukorzenianie sadzonek mają wpływ czynniki zewnętrzne, jednak równie ważny jest dobór odpowiedniego ukorzeniacza. Chociaż sadzonki czasem tworzą korzenie bez stosowania ukorzeniaczy, ich stosowanie jest zdecydowanie korzystniejsze. Właściwe stosowanie tych środków, wpływa na lepsze formowanie, bardziej jednolitych korzeni w krótszym czasie.

Rhizopon
Katarzyna Wrzodak
Internal Account Manager | 23 marca 2022
Udostępnij artykuł
W poniższym artykule:

Ukorzenianie sadzonek — najważniejsze porady

 • Wybieraj możliwie najlepsze rośliny mateczne — do pobierania sadzonek należy wybrać najlepszej jakości rośliny, pobawione chorób i uszkodzeń. Od jakości rośliny matecznej będzie zależała jakość sadzonek, dlatego przed rozpoczęciem ukorzeniania należy upewnić się, że sadzonki pochodzą z dobrego źródła, a roślina mateczna była zdrowa i silna.
 • Wybieraj cienkie sadzonki z dolnej części rośliny — część rośliny, z której pobierane są przyszłe sadzonki znacznie wpływa na szybkość ich ukorzenienia. Sadzonki pobieramy z dolnej części roślin, gdyż sadzonki pobierane z innych części są trudne do ukorzenienia. Warto wybierać również cieńsze sadzonki, ponieważ ukorzeniają się one łatwiej.
 • Zapewnij roślinom matecznym odpowiednie warunki — jeśli rośliny mateczne pochodzą z Twojej uprawy, zapewnij im w pełni kontrolowane, idealne warunki do rozwoju. 
 • Zadbaj o szybkie ukorzenianie — im szybciej sadzonka wypuści korzenie, tym wcześniej stanie się odporna na działanie niekorzystnych czynników zewnętrznych. Dopiero ukorzeniona sadzonka staje się rośliną niezależną, która wytwarza własne zapasy energii.
 • Zapewnij sadzonkom najlepsze warunki — aby w pełni kontrolować proces ukorzeniania, należy zadbać o odpowiednie warunki dla sadzonek. W tym celu warto regularnie mierzyć temperaturę, poziom CO2 w powietrzu, oraz ilość CO2 absorbowanego przez roślinę, a także ilość wody przepływającej przez łodygę, oraz wilgotność gleby.

Idealne warunki do ukorzeniania

Aby proces ukorzeniania przebiegał efektywnie, a powstałe w ten sposób sadzonki były zdrowe i silne, należy zapewnić im optymalne warunki do rozwoju. Na idealne warunki do rozwoju sadzonek składają się:
 • Światło — sadzonki bez korzeni nie przeprowadzają intensywnej fotosyntezy, więc do ich rozwoju potrzebna jest niewielka ilość światła. Na tym etapie ważniejsze jest zapewnienie długiego dostępu światła, nawet do 24 godzin (a co najmniej 16- 18 godzin). Aby sadzonki rozwijały się poprawnie, warto wydłużyć naturalny dzień poprzez zastosowanie sztucznego oświetlenia. 
 • Woda — dostępność wody jest kolejnym istotnym warunkiem w czasie ukorzeniania się sadzonek. Zbyt suche podłoże spowoduje obumieranie komórek, a także pobudzi roślinę do wytwarzania kallusa. Powszechna opinia o tym, że jego powstawanie jest korzystne dla wytwarzania korzeni jest błędna — kallus utrudnia i spowalnia ich formowanie. Aby zapewnić sadzonkom odpowiedni poziom wilgoci, warto skorzystać z tensometru, który wskazuje, kiedy substrat jest suchy, wilgotny lub mokry. Najlepsze dla ukorzeniania jest wskazanie między wilgotnym i mokrym.
 • CO2 - nawet młode sadzonki przeprowadzają fotosyntezę. Dlatego oprócz odpowiedniej ilości wody i światła, potrzebują one wystarczającej ilości CO2. Podwyższony poziom CO2 w powietrzu, ogranicza transpirację (utratę wody) przez rośliny, sadzonki ukorzeniają się więc lepiej w środowisku z podwyższonym poziomem CO2 (800 1000 ppm).
 • Tlen — jest niezbędny do podziałów komórkowych, jest także decydującym czynnikiem przy formowaniu się korzeni. Oznacza to, że sadzonki powinny być ukorzenianie w podłożu o strukturze zapewniającej odpowiedni dostęp powietrza do rozwijających się korzeni.
 • Wilgotność — pozbawione korzeni sadzonki wymagają możliwie najwyższego poziomu wilgotności.
 • Temperatura — aby zapobiec nadmiernej transpiracji, ważne jest kontrolowanie temperatury. Temperatura podłoża ma bezpośredni wpływ na prędkość ukorzeniania. W początkowej fazie ukorzeniania idealna jest temperatura podłoża w zakresie 20 - 25 C. Po tym etapie można pozwolić na spadek temperatury o kilka stopni. Temperatura powietrza powinna być nieco niższa niż temperatura podłoża, aby ograniczyć wzrost powyżej powierzchni gruntu.

Jaki rodzaj ukorzeniacza wybrać?

Auksyny są hormonami pobudzającymi wzrost roślin. Są one produkowane w wierzchołkowych częściach roślin i transportowane do najniżej położonych komórek. Obecnie jedyną auksyną istniejącą na europejskim rynku jest IBA, a jedyną grupą produktów, zarejestrowanych na rynku polskim jako ukorzeniacze i zawierających auksyny są preparaty firmy Rhizopon. Ukorzeniacze Rhizopon dostępne są w formie proszku lub tabletek do sporządzania roztworu.

Metody ukorzeniania

Proces ukorzeniania sadzonek można przeprowadzić na różne sposoby. Najbardziej odpowiednią metodę ukorzeniania należy dobrać do gatunku oraz odmiany rośliny, oraz stosowanego ukorzeniacza. Szczegółowe informacje o metodzie oraz dawce znajdziesz w tabelach ukorzeniania Rhizopon. Poniżej znajdziesz opis podstawowych metod:
 • Zanurzanie w proszku — do tej metody ukorzeniania wykorzystywany jest ukorzeniacz w proszku. Rośliny ukorzeniane są poprzez zanurzenie podstawy sadzonki (około 1-2 cm) w proszku ukorzeniającym.
 • Zasysanie roztworu — ukorzenianie poprzez zasysanie roztworu przeprowadza się z wykorzystaniem ukorzeniacza w tabletkach. Po przygotowaniu roztworu 50 mg/l sadzonkę umieszcza się w roztworze na 12 godzin.
 • Absorpcja roztworu — w tej metodzie wykorzystywany jest roztwór przygotowany na bazie ukorzeniacza w tabletkach. Po przygotowaniu roztworu 250 mg/l sadzonkę należy pozostawić do absorpcji przez 5 minut.
 • Całkowite zanurzenie — metoda całkowitego zanurzenia polega na umieszczeniu całej sadzonki w roztworze 100-150 mg/l i pozostawieniu jej na około 5 sekund.

Ukorzenianie sadzonek i roślin różnych gatunków

ukorzenianie sadzonek
Różne gatunki oraz odmiany roślin wymagają odmiennego podejścia do ukorzeniania. W zależności od wymagań rośliny należy indywidualnie dobrać rodzaj preparatu ukorzeniającego, formulację, dawkowanie oraz metodę ukorzeniania. Poniżej znajdziesz informacje dotyczące ukorzeniania popularnych gatunków roślin. Jeśli szukasz bardziej szczegółowych informacji, zachęcamy do zapoznania się z tabelami ukorzeniania, w których znajdziesz precyzyjne instrukcje, dotyczące ukorzeniania różnych rodzajów roślin.

Ukorzenianie róży, hortensji i innych kwiatów

Ukorzenianie róży można przeprowadzić na kilka sposobów, w zależności od odmiany rośliny oraz rodzaju uprawy. Podstawowe metody ukorzeniania róży, hortensji oraz wielu innych kwiatów to zanurzanie podstawy sadzonek w proszku, zasysanie roztworu, absorpcja roztworu oraz zanurzanie w roztworze. Metody opisane są szczegółowo w dalszej części artykułu. Do ukorzeniania róży mogą być stosowane ukorzeniacze: Rhizopon AA 50 mg tabletki, Chryzotek Beige 0,4% lub Rhizopon AA 0,5%, Rhizopon AA 1%. Szczegółowe informacje o ukorzenianiu różnych odmian znajdziesz w tabelach ukorzeniania Rhizopon: ukorzenianie róży, ukorzenianie hortensji.

Ukorzenianie innych roślin i odmian

Jeśli chcesz poznać metody ukorzeniania innych roślin lub odmian, zapoznaj się z tabelami ukorzeniania Rhizopon,w których znajdziesz precyzyjne informacje o doborze preparatu, metody oraz dawkowania do konkretnych odmian roślin. 

Stosowanie ukorzeniacza w proszku

Ukorzeniacz w proszku jest przeznaczony do stosowania poprzez zanurzenie podstawy sadzonki w proszku. Różne gatunki oraz odmiany roślin wykazują się odmienną podatnością na działanie proszku ukorzeniającego, przed zastosowaniem należy więc sprawdzić odpowiednią dawkę.

Metoda zanurzenia

 1. Zanurz sadzonkę w pudrze na głębokość 1-3 cm (w zależności od rozmiaru sadzonki).
 2. Sadzonka będzie formować korzenie na całej zanurzonej powierzchni.
 3. Strząśnij nadmiar pudru.
Unikaj kontaktu pudru z liśćmi lub innymi częściami rośliny, ponieważ mogą ulec uszkodzeniu. Wszystkie sadzonki zanurzaj w jednakowy sposób, aby sadzonki ukorzeniały się jednakowo. Utrzymuj puder w stanie suchym, gdyż wilgotny puder szybko traci swoje właściwości. Z oryginalnego opakowania należy odmierzać potrzebną ilość pudru do natychmiastowego użycia. Z powodu możliwości zanieczyszczenia, niezużytego pudru nie należy wsypywać z powrotem do oryginalnego opakowania.

Jak korzystać z tabeli ukorzeniania?

Tabele ukorzeniania zawierają szczegółowe informacje o tym, jak stosować ukorzeniacz podczas produkcji sadzonek konkretnych gatunków i odmian rośliny. Znajdziesz w nich dokładne instrukcje jak stosować ukorzeniacz, między innymi: 
 • Jaki rodzaj ukorzeniacza wybrać?
 • Jakie stężenie ukorzeniacza zastosować?
 • Jaka jest najskuteczniejsza metoda ukorzeniania?
Aby znaleźć tabelę ukorzeniania dla konkretnej rośliny, warto skorzystać z tabeli ukorzeniania Rhizopon. W tym celu wejdź na stronę z tabelami ukorzeniania i wpisz gatunek wybranej rośliny w pasku wyszukiwania lub znajdź go na liście pod odpowiednią literą. Zwróć uwagę, że lista roślin w tabelach zawiera łacińskie nazwy gatunków i odmian.
Skontaktuj się z nami! 
Potrzebujesz porady? Wypełnij formularz kontaktowy! Nasz specjalista skontaktuje się z Tobą tak szybko, jak to możliwe. 
Pozostałe artykuły z Banku wiedzy

Ukorzenianie roślin i sadzonek

Ukorzeniacze Rhizopon znajdują zastosowanie w kwiaciarstwie, przy produkcji kwiatów ciętych, doniczkowych i bylin oraz w szkółkach kontenerowych przy produkcji krzewów ozdobnych, oraz sadzonek roślin owocowych. Stosowanie ukorzeniaczy jest najpopularniejszą metodą pobudzania sadzonek do wytwarzania korzeni równocześnie i równomiernie. Na ukorzenianie sadzonek mają wpływ czynniki zewnętrzne, jednak równie ważny jest dobór odpowiedniego ukorzeniacza. Chociaż sadzonki czasem tworzą korzenie bez stosowania ukorzeniaczy, ich stosowanie jest zdecydowanie korzystniejsze. Właściwe stosowanie tych środków, wpływa na lepsze formowanie, bardziej jednolitych korzeni w krótszym czasie.
Szukaj w Banku wiedzy 
Znajdź odpowiedzi na swoje pytanie w naszej bazie wiedzy. Ponad 500 artykułów napisanych przez naszych specjalistów.
Katarzyna Wrzodak
Katarzyna Wrzodak
Internal Account Manager | 23 marca 2022
Udostępnij artykuł
Rhizopon
W poniższym artykule:

Ukorzenianie sadzonek — najważniejsze porady

 • Wybieraj możliwie najlepsze rośliny mateczne — do pobierania sadzonek należy wybrać najlepszej jakości rośliny, pobawione chorób i uszkodzeń. Od jakości rośliny matecznej będzie zależała jakość sadzonek, dlatego przed rozpoczęciem ukorzeniania należy upewnić się, że sadzonki pochodzą z dobrego źródła, a roślina mateczna była zdrowa i silna.
 • Wybieraj cienkie sadzonki z dolnej części rośliny — część rośliny, z której pobierane są przyszłe sadzonki znacznie wpływa na szybkość ich ukorzenienia. Sadzonki pobieramy z dolnej części roślin, gdyż sadzonki pobierane z innych części są trudne do ukorzenienia. Warto wybierać również cieńsze sadzonki, ponieważ ukorzeniają się one łatwiej.
 • Zapewnij roślinom matecznym odpowiednie warunki — jeśli rośliny mateczne pochodzą z Twojej uprawy, zapewnij im w pełni kontrolowane, idealne warunki do rozwoju. 
 • Zadbaj o szybkie ukorzenianie — im szybciej sadzonka wypuści korzenie, tym wcześniej stanie się odporna na działanie niekorzystnych czynników zewnętrznych. Dopiero ukorzeniona sadzonka staje się rośliną niezależną, która wytwarza własne zapasy energii.
 • Zapewnij sadzonkom najlepsze warunki — aby w pełni kontrolować proces ukorzeniania, należy zadbać o odpowiednie warunki dla sadzonek. W tym celu warto regularnie mierzyć temperaturę, poziom CO2 w powietrzu, oraz ilość CO2 absorbowanego przez roślinę, a także ilość wody przepływającej przez łodygę, oraz wilgotność gleby.

Idealne warunki do ukorzeniania

Aby proces ukorzeniania przebiegał efektywnie, a powstałe w ten sposób sadzonki były zdrowe i silne, należy zapewnić im optymalne warunki do rozwoju. Na idealne warunki do rozwoju sadzonek składają się:
 • Światło — sadzonki bez korzeni nie przeprowadzają intensywnej fotosyntezy, więc do ich rozwoju potrzebna jest niewielka ilość światła. Na tym etapie ważniejsze jest zapewnienie długiego dostępu światła, nawet do 24 godzin (a co najmniej 16- 18 godzin). Aby sadzonki rozwijały się poprawnie, warto wydłużyć naturalny dzień poprzez zastosowanie sztucznego oświetlenia. 
 • Woda — dostępność wody jest kolejnym istotnym warunkiem w czasie ukorzeniania się sadzonek. Zbyt suche podłoże spowoduje obumieranie komórek, a także pobudzi roślinę do wytwarzania kallusa. Powszechna opinia o tym, że jego powstawanie jest korzystne dla wytwarzania korzeni jest błędna — kallus utrudnia i spowalnia ich formowanie. Aby zapewnić sadzonkom odpowiedni poziom wilgoci, warto skorzystać z tensometru, który wskazuje, kiedy substrat jest suchy, wilgotny lub mokry. Najlepsze dla ukorzeniania jest wskazanie między wilgotnym i mokrym.
 • CO2 - nawet młode sadzonki przeprowadzają fotosyntezę. Dlatego oprócz odpowiedniej ilości wody i światła, potrzebują one wystarczającej ilości CO2. Podwyższony poziom CO2 w powietrzu, ogranicza transpirację (utratę wody) przez rośliny, sadzonki ukorzeniają się więc lepiej w środowisku z podwyższonym poziomem CO2 (800 1000 ppm).
 • Tlen — jest niezbędny do podziałów komórkowych, jest także decydującym czynnikiem przy formowaniu się korzeni. Oznacza to, że sadzonki powinny być ukorzenianie w podłożu o strukturze zapewniającej odpowiedni dostęp powietrza do rozwijających się korzeni.
 • Wilgotność — pozbawione korzeni sadzonki wymagają możliwie najwyższego poziomu wilgotności.
 • Temperatura — aby zapobiec nadmiernej transpiracji, ważne jest kontrolowanie temperatury. Temperatura podłoża ma bezpośredni wpływ na prędkość ukorzeniania. W początkowej fazie ukorzeniania idealna jest temperatura podłoża w zakresie 20 - 25 C. Po tym etapie można pozwolić na spadek temperatury o kilka stopni. Temperatura powietrza powinna być nieco niższa niż temperatura podłoża, aby ograniczyć wzrost powyżej powierzchni gruntu.

Jaki rodzaj ukorzeniacza wybrać?

Auksyny są hormonami pobudzającymi wzrost roślin. Są one produkowane w wierzchołkowych częściach roślin i transportowane do najniżej położonych komórek. Obecnie jedyną auksyną istniejącą na europejskim rynku jest IBA, a jedyną grupą produktów, zarejestrowanych na rynku polskim jako ukorzeniacze i zawierających auksyny są preparaty firmy Rhizopon. Ukorzeniacze Rhizopon dostępne są w formie proszku lub tabletek do sporządzania roztworu.

Metody ukorzeniania

Proces ukorzeniania sadzonek można przeprowadzić na różne sposoby. Najbardziej odpowiednią metodę ukorzeniania należy dobrać do gatunku oraz odmiany rośliny, oraz stosowanego ukorzeniacza. Szczegółowe informacje o metodzie oraz dawce znajdziesz w tabelach ukorzeniania Rhizopon. Poniżej znajdziesz opis podstawowych metod:
 • Zanurzanie w proszku — do tej metody ukorzeniania wykorzystywany jest ukorzeniacz w proszku. Rośliny ukorzeniane są poprzez zanurzenie podstawy sadzonki (około 1-2 cm) w proszku ukorzeniającym.
 • Zasysanie roztworu — ukorzenianie poprzez zasysanie roztworu przeprowadza się z wykorzystaniem ukorzeniacza w tabletkach. Po przygotowaniu roztworu 50 mg/l sadzonkę umieszcza się w roztworze na 12 godzin.
 • Absorpcja roztworu — w tej metodzie wykorzystywany jest roztwór przygotowany na bazie ukorzeniacza w tabletkach. Po przygotowaniu roztworu 250 mg/l sadzonkę należy pozostawić do absorpcji przez 5 minut.
 • Całkowite zanurzenie — metoda całkowitego zanurzenia polega na umieszczeniu całej sadzonki w roztworze 100-150 mg/l i pozostawieniu jej na około 5 sekund.

Ukorzenianie sadzonek i roślin różnych gatunków

ukorzenianie sadzonek
Różne gatunki oraz odmiany roślin wymagają odmiennego podejścia do ukorzeniania. W zależności od wymagań rośliny należy indywidualnie dobrać rodzaj preparatu ukorzeniającego, formulację, dawkowanie oraz metodę ukorzeniania. Poniżej znajdziesz informacje dotyczące ukorzeniania popularnych gatunków roślin. Jeśli szukasz bardziej szczegółowych informacji, zachęcamy do zapoznania się z tabelami ukorzeniania, w których znajdziesz precyzyjne instrukcje, dotyczące ukorzeniania różnych rodzajów roślin.

Ukorzenianie róży, hortensji i innych kwiatów

Ukorzenianie róży można przeprowadzić na kilka sposobów, w zależności od odmiany rośliny oraz rodzaju uprawy. Podstawowe metody ukorzeniania róży, hortensji oraz wielu innych kwiatów to zanurzanie podstawy sadzonek w proszku, zasysanie roztworu, absorpcja roztworu oraz zanurzanie w roztworze. Metody opisane są szczegółowo w dalszej części artykułu. Do ukorzeniania róży mogą być stosowane ukorzeniacze: Rhizopon AA 50 mg tabletki, Chryzotek Beige 0,4% lub Rhizopon AA 0,5%, Rhizopon AA 1%. Szczegółowe informacje o ukorzenianiu różnych odmian znajdziesz w tabelach ukorzeniania Rhizopon: ukorzenianie róży, ukorzenianie hortensji.

Ukorzenianie róży — tabela

Nazwa rośliny
Produkt(y)
Metoda
Liczba tabletek na litr

Rugosa (Boskoop), róża doniczkowa, Floribunda

Chryzotop Zielony 0,25%

Metoda zanurzania podstawy sadzonek


Rugosa Dagmar Hastrup, róża doniczkowa, omeiensis Pteracantha, floribunda, krzewy

Chryzotop Zielony 0,25% lub Chryzotek Beige 0,4%

Metoda zanurzania podstawy sadzonek


Rugosa Dagmar Hastrup, multiflora, floribunda, krzewy

Rhizopon AA 1%

Metoda zanurzania podstawy sadzonek


Paul‘s Scarlet Climber, Queen Elizabeth, nitida

Rhizopon AA 50 mg tabletki

Metoda zasysania

1

multiflora

Rhizopon AA 50 mg tabletki

Metoda zasysania

1-2

fender

Rhizopon AA 50 mg tabletki

Metoda zasysania

3

róża doniczkowa

Chryzotop Zielony 0,25% Chryzotek Beige 0,4% lub Rhizopon AA 0,5%

Metoda zanurzania podstawy sadzonek


róża doniczkowa

Rhizopon AA 50 mg tabletki

Metoda całkowitego zanurzenia

2-3

Ukorzenianie hortensji — tabela

Nazwa rośliny
Produkt(y)
Metoda
Liczba tabletek na litr

arborenscens Annabelle

Rhizopon AA 1% lub Rhizopon AA 2%

Zanurz podstawę sadzonek 1-2 cm w proszku


macrophylla

Chryzotek Beige 0,4% Rhizopon AA 0,5%

Zanurz podstawę sadzonek 1-2 cm w proszku


paniculata Floribunda

Chryzotek Beige 0,4%, Rhizopon AA 0,5% lub Rhizopon AA 1%

Zanurz podstawę sadzonek 1-2 cm w proszku


paniculata Grandiflora

Chryzotop Green 0,25%, Chryzotek Beige 0,4%, Rhizopon AA 0,5% lub Rhizopon AA 1%

Zanurz podstawę sadzonek 1-2 cm w proszku


petiolaris

Chryzotek Beige 0,4%, Rhizopon AA 0,5% lub Rhizopon AA 1%

Zanurz podstawę sadzonek 1-2 cm w proszku


odmiany (sadzonki zdrewniałe)

Rhizopon AA 50 mg tabletki

Metoda zasysania: Pozwól na zasysanie przez 12 godzin w roztworze 50-100 ml/l

1-2

odmiany

Rhizopon AA 50 mg tabletki

Metoda całkowitego zanurzenia: Całkowite zanurzenie na 5 sek. w roztworze 50-100 mg/l

1-2

Ukorzenianie tui i iglaków — tabela

Nazwa rośliny
Produkt(y)
Metoda
Liczba tabletek na litr

odmiany

Chryzotek Beige 0,4% Rhizopon AA 0,5% Rhizopon AA 1%

Metoda zanurzania podstawy sadzonek


odmiany

Rhizopon AA 50 mg tabletki

Metoda zasysania

1-2

odmiany

Rhizopon AA 50 mg tabletki

Metoda całkowitego zanurzenia

2-3

occidentalis Brabant

Rhizopon AA 1%

Metoda zanurzania podstawy sadzonek


occidentalis Pyramidalis Compacta

Rhizopon AA 50 mg tabletki

Metoda zasysania

1

occidentalis Rheingold

Chryzotop Green 0,25%

Metoda zanurzania podstawy sadzonek


occidentalis Smaragd

Rhizopon AA 1%

Metoda zanurzania podstawy sadzonek


orientalis Aurea Nana

Rhizopon AA 50 mg tabletki

Metoda zasysania

1

plicata

Chryzotek Beige 0,4% Rhizopon AA 0,5% Rhizopon AA 1%

Metoda zanurzania podstawy sadzonek


plicata

Rhizopon AA 50 mg tabletki

Metoda zasysania

1

Ukorzenianie innych roślin i odmian

Jeśli chcesz poznać metody ukorzeniania innych roślin lub odmian, zapoznaj się z tabelami ukorzeniania Rhizopon,w których znajdziesz precyzyjne informacje o doborze preparatu, metody oraz dawkowania do konkretnych odmian roślin. 

Stosowanie ukorzeniacza w proszku

Ukorzeniacz w proszku jest przeznaczony do stosowania poprzez zanurzenie podstawy sadzonki w proszku. Różne gatunki oraz odmiany roślin wykazują się odmienną podatnością na działanie proszku ukorzeniającego, przed zastosowaniem należy więc sprawdzić odpowiednią dawkę.

Metoda zanurzenia

 1. Zanurz sadzonkę w pudrze na głębokość 1-3 cm (w zależności od rozmiaru sadzonki).
 2. Sadzonka będzie formować korzenie na całej zanurzonej powierzchni.
 3. Strząśnij nadmiar pudru.
Unikaj kontaktu pudru z liśćmi lub innymi częściami rośliny, ponieważ mogą ulec uszkodzeniu. Wszystkie sadzonki zanurzaj w jednakowy sposób, aby sadzonki ukorzeniały się jednakowo. Utrzymuj puder w stanie suchym, gdyż wilgotny puder szybko traci swoje właściwości. Z oryginalnego opakowania należy odmierzać potrzebną ilość pudru do natychmiastowego użycia. Z powodu możliwości zanieczyszczenia, niezużytego pudru nie należy wsypywać z powrotem do oryginalnego opakowania.

Jak korzystać z tabeli ukorzeniania?

Tabele ukorzeniania zawierają szczegółowe informacje o tym, jak stosować ukorzeniacz podczas produkcji sadzonek konkretnych gatunków i odmian rośliny. Znajdziesz w nich dokładne instrukcje jak stosować ukorzeniacz, między innymi: 
 • Jaki rodzaj ukorzeniacza wybrać?
 • Jakie stężenie ukorzeniacza zastosować?
 • Jaka jest najskuteczniejsza metoda ukorzeniania?
Aby znaleźć tabelę ukorzeniania dla konkretnej rośliny, warto skorzystać z tabeli ukorzeniania Rhizopon. W tym celu wejdź na stronę z tabelami ukorzeniania i wpisz gatunek wybranej rośliny w pasku wyszukiwania lub znajdź go na liście pod odpowiednią literą. Zwróć uwagę, że lista roślin w tabelach zawiera łacińskie nazwy gatunków i odmian.
Skontaktuj się z nami! 
Potrzebujesz porady? Wypełnij formularz kontaktowy! Nasz specjalista skontaktuje się z Tobą tak szybko, jak to możliwe. 
Katarzyna Wrzodak
Pozostałe artykuły z Banku wiedzy
Jak stosować ukorzeniacz?
Tabele ukorzeniania zawierają szczegółowe informacje o tym, jak stosować ukorzeniacz podczas produkcji sadzonek konkretnych gatunków i odmian rośliny.
Auksyny – pobudzanie rozwoju korzeni
Auksyny są hormonami pobudzającymi wzrost roślin. Dowiedz się więcej na temat ukorzeniacza Rhizopon i wybierz najlepszy dla Twojej uprawy!