Zaopatrzenie profesjonalnego ogrodnictwa Ponad 10 000 produktów do upraw szklarniowych Program lojalnościowy
Koszyk
0
progress indicator
Dodawanie produktu...
Wpisz tutaj nazwę produktu, którego szukasz

Nawadnianie kropelkowe

Co to jest podlewanie kropelkowe?

Nawadnianie kropelkowe za pomocą zaawansowanego systemu kroplującego to najnowocześniejszy i najbardziej wydajny sposób podlewania profesjonalnych upraw. Polega ono na precyzyjnym podawaniu roślinom optymalnej ilości wody i pożywki, bezpośrednio do systemu korzeniowego. Zaawansowany system kroplujący pozwala na nawadnianie i fertygację upraw, a także aplikację środków ochrony roślin. W Royal Brinkman znajdą Państwo szeroką gamę produktów Netafim do systemów kroplujących dla profesjonalnego ogrodnictwa.

Co jest potrzebne do nawadniania kropelkowego?

W naszej ofercie znajdziesz cały szereg produktów, niezbędnych do wykonania profesjonalnej instalacji nawadniania kropelkowego w Twojej uprawie. Są to między innymi pompy, spryskiwacze, złączki, zawory oraz inne akcesoria.Systemy nawadniania kropelkowego dla ogrodnictwa

W Royal Brinkman możesz kupić kompletny system do podlewania upraw metodą kropelkową. Na cały system składa się układ rur, węży/przewodów kroplujących, kroplowników i zraszaczy, a także magistrale i kolektory zasilające, filtry, zawory, złączki. System nawadniania kroplowego zapewnia równomierny przepływ wody w obrębie całej uprawy. Poszczególne elementy systemu nawaniania dostępne są w różnych wariantach, co pozwala na dopasowanie ilości dostarczanej roślinom wody do indywidualnych potrzeb i warunków uprawy. Wybierając elementy systemu należy wziąć pod uwagę czynniki takie jak kolor i średnica przewodów nawadniających, rozstaw kroplowników oraz rodzaj kroplownika.

Automatyczny system nawadniania

Zaawansowane systemy nawadniania w profesjonalnych uprawach ogrodniczych działają w sposób w pełni zautomatyzowany. Dzięki układowi zaworów, sterowanych za pomocą impulsów elektrycznych (elektrozaworów) oraz urządzenia sterującego, woda i pożywka dostarczane są automatycznie, w ściśle określonej ilości oraz czasie.

Wybór systemu kroplującego

Prze wyborem i zakupem systemu kroplującego należy wybrać konkretne rozwiązania spośród wielu dostępnych opcji. Aby wybrać system nawadniający najlepiej dopasowany do rodzaju uprawy warto zasięgnąć porady specjalisty, który pomoże zaprojektować instalację i dobrać odpowiednie produkty.

Różne uprawy ogrodnicze wymagają odmiennego podejścia w zakresie nawadniania. Inne produkty wykorzystywane są w bezglebowych uprawach szklarniowych, inne w sadach, jagodnikach czy szkółkach. Wśród bogatej oferty produktów do nawadniania dostępne są nowoczesne rozwiązania do różnych upraw. 

Nawadnianie kropelkowe upraw szklarniowych

Uprawy bezglebowe w szklarniach i tunelach foliowych nawadniane są z wykorzystaniem punktów kroplujących składających się z kroplownika z kompensacją ciśnienia, wężyka oraz stopki, które zamontowane są na wężu/przewodzie polietylenowym. Ponadto, w uprawach szklarniowych stosowane mogą być zraszacze i mikrozraszacze, pozwalające na kontrolę klimatu w szklarni. W Royal Brinkman dostępne są wysokiej jakości systemy nawadniające do upraw pod osłonami marki Netafim. Dowiedz się więcej o rozwiązaniach Netafim do szklarni.

Nawadnianie kropelkowe pomidorów

Nawadnianie pomidorów w szklarni obywa się za pomocą systemów nawadniania kropelkowego z kroplownikami 2l/h lub 3l/h. System nawadniania pomidorów w szczycie sezonu dostarcza każdej roślinie około 3 litrów na dobę. Jednorazowa dawka to około 100ml na roślinę podawana około trzy razy na godzinę. Jeśli chcesz uzyskać bardziej szczegółowe informacje dotyczące nawadniania pomidorów i innych upraw szklarniowych, skonsultuj się z naszymi specjalistami.

Nawadnianie kropelkowe upraw szkółkarskich i jagodowych w doniczkach

Doskonałym rozwiązaniem do nawadniania wymagających uprawy w donicach i pojemnikach (o pojemności 20 - 40 litrów) jest łuk kroplujący Netafim NetBow. Znajduje on zastosowanie w uprawach jagodowych, takich jak borówka amerykańska, a także wielu roślin szkółkarskich czy konopi siewnych. Dowiedz się więcej o łuku kroplującym NetBow.


Nawadnianie kropelkowe borówki, malin i innych upraw jagodowych 

  • Do nawadniania kropelkowego borówki, malin czy innych upraw jagodowych stosowane są grubościenne linie kroplujące. W zależności od ukształtowania terenu oraz specyfiki uprawy można zastosować linię kroplującą bez kompensacji ciśnienia typu Aries lub z kompensacją ciśnienia typu DripNet PC. Linia kroplująca do borówki lub malin uprawianych w gruncie powinna być wyposażona w kroplowniki o rozstawie ok. 30-50 cm.
  • Do upraw jagodowych pod osłonami (uprawianych w kokosie) najlepszym wyborem będą kroplowniki 1,2l/h lub 2,0l/h.
  • Nawadnianie kropelkowe truskawki może być prowadzone z cienkościennych linii kroplujących typu Streamline z kroplownikami co 20-30 cm.

Nie ma jednoznacznych wytycznych, dotyczących zapotrzebowania upraw jagodowych na wodę. W przypadku upraw borówki, malin czy truskawki wiele zależy rodzaju podłoża oraz gleby, dostosowanie odpowiedniego dawkowania wody wymaga więc konsultacji ze specjalistą. Planując system nawadniania malin czy borówki amerykańskiej warto rozważyć zastosowanie dwóch linii kroplujących, rozwiniętych wzdłuż jednego rzędu roślin – po jednej z każdej strony rzędu. 

Nawadnianie kropelkowe sadów, plantacji i upraw polowych

Do nawadniania upraw sadowniczych, plantacji oraz upraw w otwartym terenie stosowane są linie kroplujące, które pozwalają na optymalną dystrybucję wody do roślin w całej uprawie. W uprawach na otwartym terenie zastosowanie znajdują również różnego rodzaju zraszacze, jak np. popularne modele Netafim MegaNet. Dowiedz się więcej o rozwiązaniach Netafim do upraw w otwartym terenie
Do not delete this link