Zaopatrzenie profesjonalnego ogrodnictwa Ponad 10 000 produktów do upraw szklarniowych Program lojalnościowy
Koszyk
0
progress indicator
Dodawanie produktu...
Wpisz tutaj nazwę produktu, którego szukasz

DryGair - kontrola wilgotności i temperatury w szklarni

Kontrola wilgotności i temperatury w szklarni

Zbyt wysoki poziom wilgoci w szklarni to wyzwanie dla wielu producentów roślin. Nadmiernie wilgotny mikroklimat w szklarni stwarza doskonałe warunki do rozprzestrzeniania się wielu chorób oraz negatywnie wpływa na rozwój roślin. DryGair to rewolucyjne urządzenie, które pozwala na precyzyjną kontrolę poziomu wilgoci w szklarni bez konieczności stosowania kosztownej praktyki naprzemiennego ogrzewania i wietrzenia.


Poznaj urządzenie DryGair:
 1. Jak działa DryGair?
 2. Zalety DryGair
 3. Specyfikacja techniczna

DryGair opracował innowacyjne rozwiązanie służące do ogrzewania i chłodzenia szklarni, pozwalające kontrolować wilgotność i temperaturę w bardzo energooszczędny sposób. Rozwiązanie pozwala osiągnąć jednolite warunki klimatyczne przy wykorzystaniu bardzo prostej infrastruktury w porównaniu do rozwiązań alternatywnych. DryGair DG-12 to rozwiązanie typu „wszystko w jednym” – zapewnia: 

Obniżenie wilgotności
Ogrzewanie zapewniający stały wzrost temperatury w chłodne noce
Chłodzenie umożliwiające obniżenie temperatury bez ryzyka zwiększenia wilgotności
Cyrkulację powietrzaJak działa DryGair?

Najprościej mówiąc, osuszacz powietrza DryGair jest połączeniem odwilżacza oraz grzejnika. Skutecznie zmiejsza zarówno względną jak i bezwzględną wilgotność w szklarni, pochłaniając energię oraz uwalniając ciepło i zwracając je do ponownego użycia w szklarni. Skroplona wilgoć jest odprowadzana ze szklarni i również nadaje się też do ponownego wykorzystania.Oprócz odprowadzania nadmiaru wilgoci, DryGair przyczynia się do recyrkulacji powietrza, co sprawia, że klimat w szklarni staje się bardziej równomierny i korzystny dla roślin. 

Zalety DryGair:


 Oszczędność energii, nawet do 50%
 Lepsze warunki klimatyczne
 Zapobieganie chorobom grzybowych
 Zmniejszenie zużycia środków ochrony roślin
 Ograniczenie strat CO2
 Bardziej zwarty pokrój roślin bez stosowania inhibitorów wzrostu
 Możliwość ręcznego lub automatycznego sterowania


Osuszacz powietrza DryGair
Laureatem nagrody im. prof. Szczepana Aleksandra Pieniążka. Edycja VI – 2018

Osuszacz powietrza DryGair otrzymał nagrodę w VI edycji nagrody im. prof. Szczepana Aleksandra Pieniążka, przyznawanej w trakcie Targów Sadownictwa i Warzywnictwa 2019 jako innowacyjne urządzenie  pozwalająca na stworzenie korzystnego mikroklimatu w szklarniach, a przez to ograniczenie możliwości rozwoju chorób i poprawę warunków do wzrostu i rozwoju roślin.

Szybki zwrot kosztów inwestycji 

Urządzenie DryGair zostało zaprojektowane tak, by zminimalizować koszty instalacji i obsługi oraz wykorzystywać wszystkie zasoby możliwie do ponownego wykorzystania, takiej jak woda czy energia. Dzięki temu inwestycja w DryGair spłaca się szybko a samo urządzenie zaczyna generować oszczędności.

 • Duża obsługiwana powierzchnia, łatwy w użyciu – jedna jednostka obsługuje do 4000 m2.
 • Zmniejszenie kosztów ogrzewaniaDryGair DG-12 pozwala zaoszczędzić średnio 8,5kW ogrzewania na każdy 1kW zainwestowany w osuszanie powietrza, w porównaniu do tradycyjnych metod kontroli wilgotności za pomocą ogrzewania i wietrzenia.
 • Odzyskiwanie wody – ponad 4 l/kWh wody nadającej się do użytku!
 • Kontrola wilgotności i temperatury – alternatywa dla ekstensywnych systemów wykorzystujących rury grzewcze. Mniejszy koszt użytkowania.
 • Większe zagęszczenie uprawy i lepsze wykorzystanie powierzchni – dzięki opatentowanej, wąskiej budowie oraz jednorodnym warunkom klimatycznym.
 • „Plug & Play” – łatwa instalacja. Dostępność różnych modeli do montażu między nawami lub nad roślinami. Brak potrzeby skomplikowanej infrastruktury.

Cyrkulacja powietrza w szklarni

Jednostka DryGair DG-12 heating & cooling używa dwustronnego dopływu powietrza i ma chronioną patentem konstrukcję zapewniającą stałe warunki klimatyczne w całej szklarni. Wydajny obieg powietrza (22 500 m3/h) to ogromna zaleta, zwłaszcza w szklarniach o dużym zagęszczeniu roślin. Jeśli szklarnia jest izolowana, DryGair DG-12 zasysa zimne i wilgotne powietrze spomiędzy roślin, po czym „wyrzuca” ciepłe i suche powietrze we wszystkich kierunkach, tworząc wyjątkowy przepływ suchego powietrza 360° wokół roślin.Wydajne osuszanie powietrza w szklarni

Urządzenie DG-12 zaprojektowano do skraplania 45-48 l wody na godzinę*, a więc ~540-576 l/noc (12 godzin). To najwyższy na rynku współczynnik ekstrakcji. Zużywa przy tym zaledwie 12 kW.
*W warunkach 18°C, 80% RH.


Specyfikacja techniczna
 • Wymiary:
  • głębokość: 933 m
  • szerokość: 2 570 + 300 mm rur z gorącą/zimną wodą
  • wysokość:* 2 420 mm (2 920 mm z modułem dystrybucji powietrza)
 • Kondensacja wodna przy 18 C i 80% RH”: 48 l/h
 • Przepływ powietrza: ~22 500 m/h3
 • Zużycie energii elektrycznej: 12 kW
 • Pokrycie powierzchni: do 4000 m2
 • Waga: ~960 kg
 • Typ chłodziwa: R513a
 • Wymagane przyłącze: 3-fazowe, 400 V, 50 Hz; l (max. oper.) = 44 Amp
*Dokładną wysokość można dopasować

Urządzenie może być ustawione na posadzce – wzdłuż naw, jako część rzędów, z boku szklarni; może też być zawieszone. Zużycie energii elektrycznej podano dla warunków 18 C/80% RH.


Obsługiwana powierzchnia

Podczas kalkulacji powierzchni, jaka ma objąć swoim działaniem DryGair DG-12, trzeba wziąć pod uwagę zagęszczenie roślin, średnią dzienną temperaturę oraz intensywność promieniowania. Używamy indeksu LAI (Leaf Area Index) w celu określenia powierzchni ulistnienia roślin i ustalenia ilości jednostek DG-12 na daną powierzchnię.

Obsługiwana powierzchniaLAI
3000 do 4000 m21-2 (np. mikroliście)
Do 2000 m22-3 (np. bazylia)
Do 1500 m23-4 (np. pomidor)
Do 1000 m24+ (np. konopie medyczne)Masz pytanie dotyczące urządzenia DryGair?

Skontaktuj się z nami za pomocą formularza lub wiadomości e-mail. Nasi specjaliści udzielą odpowiedzi na Twoje pytania i przygotują ofertę dostosowaną do Twoich potrzeb.Grzegorz Surman

Wyślij e-mail

Do not delete this link