Strona główna  Magazyn Brinfo  Brinfo 2017  Cytokininy – zwiększenie ilości pędów

Cytokininy – zwiększenie ilości pędów

Działanie Configure na storczykiCytokininy są hormonem roślinnym pobudzającym rośliny do wzrostu. Powodują one zwiększenie ilości podziałów komórkowych, czego efektem jest różnicowanie się nowych pędów, w tym kwiatowych. Zastosowanie odpowiedniego preparatu może skutkować wytworzeniem większej ilości kwiatów, nawet w odmianach, które charakteryzują się mniejszą ich ilością. Takie działanie cytokinin jest wykorzystywane powszechnie w produkcji Phalaenopsis, czy Kalanchoe.

Pobudzanie rozwoju pędów bocznych

Cytokininy powodują znoszenie dominacji wierzchołkowej, dzięki czemu są powszechnie stosowane w celu pobudzania wyrastania pędów bocznych. Dotychczasowe testy wykazały pobudzanie pąków śpiących, lepsze i bardziej obfite kwitnienie oraz inne cechy szczególnie ważne w przypadku roślin ozdobnych. Cytokininy powodują także zahamowanie starzenia, co ma znaczenie w produkcji kwiatów doniczkowych i ciętych.
ConfigurePreparatem zawierającym cytokininy (6-benzyadeninę, 6-BA) jest Configure. Preparat ten pobudza rozwój pędów bocznych i zwiększa liczbę kwiatów, dzięki czemu wartość handlowa roślin jest wyższa; są one silniejsze i lepiej znoszą transport. Configure został przebadany na gatunkach: Phalaenopsis, Schlumbergera i Sempervivum.
Obecnie preparat Configure przechodzi ostatni etap rejestracji w Ministerstwie Rolnictwa.

Zadaj pytanie

Masz pytanie? Skontaktuj się z nami wypełniając poniższy formularz. Postaramy się odpowiedzieć tak szybko, jak to możliwe.