Biospreader - równomierne aplikowanie owadów pożytecznych

W 2016 roku firma Royal Brinkman wprowadziła do oferty urządzenie Biospreader, służące do zautomatyzowanego wprowadzania roztoczy pożytecznych oraz ich pokarmu w uprawie chryzantemy. Dozowniki roztoczy, zwane dystrybutorami, umieszczane są na poziomej belce do oprysków. W międzyczasie technika poszła do przodu i dzisiaj metodę tę można stosować również w uprawach roślin doniczkowych, a także w uprawie ogórka, umieszczając dozowniki na elektrycznych wózkach do pielęgnacji. Taka metoda introdukcji gwarantuje, że drapieżne roztocza i pokarm zastępczy są równomiernie rozprowadzane w celu zwalczania wciornastków i innych szkodników w wymienionych uprawach.

Biospreader zapewnia:
 • optymalną ochronę biologiczną upraw na dużych powierzchniach,
 • równomierną dystrybucję owadów pożytecznych,
 • zachowanie jakości materiału biologicznego,
 • szybkość pracy i łatwość użycia.

Zalety:
 • urządzenie jest kompatybilne z większością belek do oprysków – nie wymaga nowej instalacji,
 • szybkie tempo pracy,
 • łatwy system napełniania,
 • ręczne ustawianie dawki i prędkości,
 • dystrybutory są łatwe do zdejmowania z belki,
 • urządzenie może być dostarczone razem z podręcznym wózkiem do przechowywania i transportowania dystrybutorów,
 • wózki do przechowywania i transportowania są dostarczane wraz z wężem na sprężone powietrze do czyszczenia dystrybutorów.


Biospreader na poziomej belce w chryzantemieBiospreader na poziomej belce w chryzantemie

Biospreader początkowo opracowany został do automatycznego, równomiernego rozmieszczenia drapieżnego roztocza Typhlodromips montdorensis w walce z wciornastkami w chryzantemach. Nad każdym zagonem wisi jeden dystrybutor, co oznacza że w zależności od długości belki może znajdować się na niej od 4 do 6 dystrybutorów. W Holandii, w uprawach chryzantemy ciętej, technika ta jest obecnie z powodzeniem szeroko stosowana; drapieżne roztocza mogą być wprowadzane szybko i skutecznie na dużych powierzchniach.


Biospreader w uprawach doniczkowychBiospreader w uprawach doniczkowych
W przypadku gospodarstw, w których nie ma belki do oprysków, proponujemy urządzenie jeżdżące po pojedynczej górnej rurze grzewnczej (monorail). W systemie jednoszynowym mogą znajdować się 1 lub 2 dystrybutory. Do przemieszczania urządzenia z rury na rurę został opracowany specjalny wózek transportowy. Ta kombinacja działa szybko i zapewnia dokładną kontrolę biologiczną. W wielu uprawach roślin doniczkowych w Holandii za pomocą tej metody wprowadzane są owady pożyteczne zwalczające między innymi mączliki, wciornastki, przędziorki i ziemiórki.Bioslider na wózku pielęgnacyjnym w ogórkuBioslider na wózku pielęgnacyjnym w ogórku
Proponujemy również urządzenie Bioslider, które można zamontować na wózku pielęgnacyjnym. Bioslider montowany na wózku posiada 2 zbiorniki i rury dozujące, dzięki czemu materiał z owadami pożytecznymi rozprowadzany jest jednocześnie na obydwa rzędy roślin. Operator urządzenia jedzie do końca rzędu, tam rozstawia rury dozujące tak, aby umieszczone były w odpowiednim miejscu nad roslinami z obydwóch stron i, cofając się, rozprowadza materiał.


Grzegorz SurmanMasz pytanie?

Jeśli chciałbyś zadać pytanie, wypełnij i wyślij poniższy formularz - w dni robocze postaramy się skontaktować z Tobą w ciągu 24 godzin!