Strona główna  Magazyn Brinfo  Brinfo 2017  Auksyny – pobudzanie rozwoju korzeni

Auksyny – pobudzanie rozwoju korzeni

Auksyny są hormonami pobudzającymi wzrost roślin. Są one produkowane w wierzchołkowych częściach roślin i transportowane do najniżej położonych komórek. Działanie auksyn w roślinach jest bardzo szerokie, najważniejszy jednak, jest ich wpływ na syntezę korzeni roślinnych, co wykorzystujemy w ukorzenianiu sadzonek.

AuksynyKilka lat temu na rynku dostępne były ukorzeniacze oparte na trzech auksynach: kwasie 3-indolilomasłowym (IBA), kwasie 3-indolilooctowym (IAA) oraz kwasie 1-naftylooctowym (NAA). Były to preparaty Rhizopon AA, Rhizopon A i Rhizopon B. Na skutek skomplikowanych procesów rejestracyjnych produkty oparte na IAA oraz NAA zostały wycofane ze sprzedaży. Obecnie jedyną auksyną istniejącą na europejskim rynku jest więc IBA, a jedyną grupą produktów, zarejestrowanych na rynku polskim jako ukorzeniacze i zawierających auksyny są preparaty firmy Rhizopon.

Ukorzeniacze Rhizopon – dostępne formulacje

Ukorzeniacze RhizoponOferujemy preparaty Rhizopon w dwóch formulacjach: puder lub tabletki do rozpuszczania w wodzie. Puder jest sprzedawany w kilku stężeniach auksyn tak, aby dobrać odpowiednią ilość auksyny do gatunku, fazy wzrostu i pobudzenia roślin. Jest to bardzo ważna informacja: ilość auksyny podanej roślinie musi być właściwa! Za małe stężenie auksyny nie spowoduje wystarczającego pobudzenia roślin i wytworzenia korzeni. Zbyt duża ilość hormonu spowoduje wytworzenie kalusa, ale nie będzie powodowała stymulacji korzeni. Obydwa przypadki dają gorszy procent przyjęć roślin po sadzonkowaniu! Z naszych obserwacji wynika, że szczególnie częstym błędem jest stosowanie zbyt dużego stężenia, np. zamiast Rhizoponu AA 0,5%Rhizopon AA 1% lub, do niedawna dostępny, Rhizopon AA 2%.

Drugą nowatorską metodą zastosowania ukorzeniaczy są tabletki Rhizopon. Użycie ukorzeniacza w tej formie jest możliwe na wiele sposobów: opryskiwanie, szybkie zamaczanie, całkowite zanurzenie lub zasysanie. Wszystkie te metody są dostosowane do potrzeb i możliwości pobierania środka przez sadzonki. Producentowi daje to większy procent przyjętych roślin, większe wyrównanie w podaniu preparatu, ale też bardzo duże oszczędności pracy ludzkiej. Praca z preparatami w tabletkach to także zmniejszenie ilości błędów wynikających z braku staranności przy aplikacji preparatu.

Tabele ukorzeniania

Na ukorzenianie sadzonek mają wpływ czynniki zewnętrzne, jednak równie ważny jest dobór odpowiedniego ukorzeniacza oraz wybór metody jego podania. Z tego powodu firma Rhizopon opracowała tabele ukorzeniania, w których można znaleźć szczegółowe informacje o najlepszych efektach ukorzeniania, dostosowane do naszych warunków, ukorzenianych gatunków i odmian.Zadaj pytanie

Masz pytanie? Skontaktuj się z nami wypełniając poniższy formularz. Postaramy się odpowiedzieć tak szybko, jak to możliwe.