Owady pożyteczne i nicienie
Owady pożyteczne pozwalają na skuteczną kontrolę wielu szkodników, zagrażających uprawom szklarniowym, szkółkarskim, jagodowym i sadowniczym. Biologiczne metody ochrony roślin zyskują na znaczeniu w obliczu zwiększającej się odporności szkodników na pestycydy oraz zmniejszającej się dostępności środków chemicznych, dopuszczonych do stosowania w ogrodnictwie. Popularność stosowania środków biologicznych wynika też z rosnącego zainteresowania ekologicznymi sposobami zwalczania szkodników, wyróżniających się niskim oddziaływaniem na środowisko oraz brakiem pozostałości na roślinach.
Owady pożyteczne wg gatunku szkodnika
Drapieżne pluskwiaki i chrząszcze
Drapieżne pluskwiaki, takie jak Macrolophus pygmaeus, Orius laevigatus oraz Orius majusculus to naturalni wrogowie przędziorków, wciornastków i mączlików. Zwalczają szkodniki poprzez wysysanie swojej ofiary za pomocą charakterystycznego otworu gębowego. Ich rozwój obejmuje trzy stadia - jajo, larwę (nimfę) oraz stadium dorosłego osobnika. Wykazują się dużą skutecznością w zwalczaniu szkodników, jednak budowa ich populacji wymaga nieco dłuższego czasu niż w przypadku innych gatunków pożytecznych.
Pożyteczne chrząszcze wykorzystywane są do kontroli mączlików, wełnowców oraz mszyc. Zwykle wyróżniają się one wysokim stopniem specjalizacji, są więc bardzo skuteczne do zwalczania dużej ilości szkodników w określonych stadiach rozwojowych. Jeśli planujesz rozpocząć wykorzystywanie naturalnyc wrogów do zwalczania szkodników w Twojej uprawie i nie jesteś pewien, który gartunek sprawdzi się najlepiej - skorzystaj z bezpłatnej konsultacji z naszym specjalistą ds. integrowanej ochrony roślin.