Szybkie i czyste usuwanie starych roślin

Removing crops during crop rotationJeśli chodzi o opróżnianie szklarni, nie należy zapominać o żelaznej regule dotyczącej higieny: zapobiegaj, by ewentualne obecne choroby i plagi nie rozprzestrzeniały się po całym gospodarstwie. Rośliny mogą przenosić choroby, dlatego tak istotne jest, by nigdzie w gospodarstwie nie doszło do ponownego zakażenia. Zwróć uwagę na miejscowe choroby i zadbaj o to, by te rośliny starannie usunąć ze szklarni. Dzięki temu unikniesz problemów przy nowej uprawie. Przy pomocy zwijacza folii antykondensacyjnej (ACE-Roller) łatwo wyciągniesz stare folie ze szklarni.

Krok 1: Usuwanie roślin

Usuwanie starych roślin to często żmudne zajęcie. Do utylizacji roślin można użyć Super Twistera, który tworzy splot z roślin pomidora. Powstający długi splot można nawijać na bęben przy pomocy Multirollera. Pozwala to znacznie obniżyć koszty pracy. Po roślinach usuwamy inne materiały, jak wełna mineralna, liście i perlit – do tego również przydatny będzie Super Twister i Multiroller.

Krok 2: Rozdrabnianie roślin

Ze względu na dużą objętość pędów roślin (pomidor, papryka, ogórek, bakłażan, truskawka), trzeba je rozdrobnić przed utylizacją. Umożliwia to zastosowanie maszyny Bio Chopper, dzięki której objętość roślin zostaje zredukowana nawet do 20% objętości początkowej!

Krok 3: Usunięcie pozostałych materiałów

Usuwanie wełny mineralnej jest łatwiejsze przy użyciu maszyny Bio Hopper XL. Maty są przemieszczane do Bio Hoppera na matach transportowych, rozłożonych w przejściach. Później maty mogą zostać zutylizowane.

Krok 4: Usuwanie folii, drutów podtrzymujących i ekranów energetycznych

Usunięcia wymagają nie tylko rośliny, ale i folia, druty oraz ekrany. AC-E Roller z łatwością ściągnie starą folię ze szklarni. Następnie AC-E Roller pomoże rozwinąć nową folię.

Krok 5: Mycie rynien uprawowych

Po usunięciu roślin i innych materiałów ze szklarni, kolej na mycie i dezynfekcję rynien, okien i innych obiektów. Do mycia rynien wystarczy woda pod ciśnieniem. Aquajet jeszcze bardziej to uprości, bo może się poruszać po alejkach w szklarni.

Krok 6: Mycie szklarni

Kiedy gospodarstwo jest puste, można zacząć czyszczenie. Mycie konstrukcji szklarni i jej wnętrza odbywa się w różnej kolejności. Pomyśl o usunięciu resztek cieniówki z zewnątrz produktem Removit. Przed ogólnym myciem wystarcza najczęściej szczotkowanie szkła wodą, ale można również zastosować środek do mycia szkła Glasblank. Potem rozpoczynamy mycie konstrukcji szklarni od strony wewnętrznej czystą wodą i/lub produktami typu Topcleaner czy Glasblank. Przy szkle dyfuzyjnym należy skontaktować się z dostawcą szkła w celu ustalenia najlepszej metody mycia.
Preparaty przydatne podczas mycia wnętrza szklarni i wyposażenia to Menno Hortisept Clean (niepieniący) oraz Menno Hortisept Clean Plus (wytwarzający pianę).


Krok 7: Dezynfekcja szklarni

Po myciu rozpoczynamy dezynfekcję całej szklarni. Eliminacja obecnych jeszcze bakterii, wirusów, grzybów i wiroidów jest zwykle najistotniejszym etapem wymiany uprawy. Najlepszym wyborem przy dezynfekcji przeciwko bakteriom, grzybom, wirusom i wiroidom będzie Menno Florades. Jest to jedyny środek do dezynfekcji zarejestrowany jako środek ochrony roślin i przebadany pod kątem działania na patogeny roślinne. Stosowanie go przez pianowanie zapewnia długotrwały czas działania i stabilność. Jest całkowicie bezpieczny dla konstrukcji szklarni.


Masz pytanie?
Jeśli chciałbyś zadać pytanie, wypełnij i wyślij poniższy formularz. Skontaktujemy się z Tobą tak szybko, jak to możliwe.!Powiązane artykuły
- Zawieszki (haki) do pomidora
- Rodzaje folii ogrodniczych
- Plan działania przy zmianie uprawy - krok po kroku