Jak podwieszać folię antykondensacyjną?

Jak podwieszać folię antykondensacyjną?Folia antykondensacyjna (folia AC) zapewnia równomierne rozprowadzenie skondensowanej pary wodnej całej swojej powierzchni, dzięki czemu nie dochodzi do kapania kropli na uprawę. Folię AC często stosuje się na początku uprawy warzyw, by zapewnić młodym roślinom cieplejszy klimat. Dzięki folii AC, pozwalającej na wysoką transmisję światła, straty światła są mniejsze, w porównaniu do ekranów zaciemniających. Podczas kupowania i stosowania folii AC należy uwzględnić kilka zagadnień opisanych poniżej.


Szerokość

Pierwszym krokiem przy zakupie folii AC jest określenie potrzebnej szerokości folii. Zależy ona od wielkości szklarni. Rolki folii AC są dostępne w różnych standardowych szerokościach: 175 – 200 – 250 – 330 – 350 – 425 – 480 – 530 – 580 – 680 cm. Trzeba pamiętać, że kolejne pasy folii muszą na siebie trochę nachodzić, tak by można je było potem zszyć ze sobą. Dlatego potrzebny jest co najmniej 5-10 centymetrowy zapas. Prosimy nie zapomnieć o 2 dodatkowych metrach folii z obydwu stron szklarni.

Perforacja

W miarę wzrostu uprawy, pojawia się w niej coraz więcej wilgoci. Aby zagwarantować prawidłowy odpływ wilgoci, zalecamy odpowiednią perforację do folii AC. Dla pomidorów powszechnie stosuje się perforację 5 x 5 cm. Z kolei, dla papryki i ogórków – perforację 10 x 10 cm. Dostępne są też różne inne perforacje, a także folia AC Vari-OP o mniejszej perforacji na początku i na końcu rolki, przeznaczona do stosowania przy ścianach zewnętrznych szklarni. Pozwala ona na uzyskanie równomiernych warunków w całej objętości szklarni – zarówno w części środkowej jak przy jej ścianach zewnętrznych (pułapka temperaturowa).

Mocowanie folii

Folia AC powinna być odpowiednio zamocowana, tak by woda skraplała się w najniższym punkcie folii i nie kapała na rośliny. W tym celu należy zamocować druty nad rynnami uprawowymi, na niższej kratownicy. Folia musi się być oparta na drucie co 160 cm.
Przy podwieszaniu folii AC bardzo ważne jest zastosowanie odpowiednio grubego i mocnego sznurka o dużej wytrzymałości na rozerwanie. Sznurek musi być dobrze przymocowany do folii.

Jedno- czy dwustronna?

Przy stosowaniu jednostronnej folii AC, bardzo ważny jest sposób jej podwieszania. Strona działająca antykondensacyjnie musi się znajdować na dole. Przy stosowaniu folii dwustronnej nie ma tego problemu.

Podwieszanie

Przy pierwszym podwieszaniu folii AC, do podnoszenia i układania folii nad drutem upraw użyj wózka rynnowego i przymocuj sznurek do końca folii. Kiedy po kilku miesiącach będziesz zdejmować folię, to automatycznie usuniesz sznurek znad drutu, więc nie będziesz musiał korzystać z wózka rynnowego. To znacznie upraszcza pracę.

Zszywanie

Po podwieszeniu folii, trzeba zszyć pasy ze sobą. Zszywanie co metr zapobiega przedostawaniu się zimnego powietrza pod folię. Aby folie dało się zszyć, trzeba zapewnić 5-10-centymetrowe zakładki. Do zszywania wystarcza zwykły zszywacz.


Pytania dotyczące folii kondensacyjnej?
Masz pytanie? Skontaktuj się z nami wypełniając poniższy formularz. Postaramy się odpowiedzieć tak szybko, jak to możliwe.