Zaopatrzenie profesjonalnego ogrodnictwa Ponad 10 000 produktów do upraw szklarniowych Program lojalnościowy
Koszyk  
0
progress indicator
Dodawanie produktu...
Wpisz tutaj nazwę produktu, którego szukasz

Strona główna Bank wiedzy Zakładanie uprawy  Czyszczenie systemu kropującego; plan krok po kroku

Czyszczenie systemu kropującego; plan krok po kroku

Czyszczenie systemu kropującego
Autor tekstu Jasper Verhoeven | Ostatnia aktualizacja: 22-06-2020

Kontrola systemu kroplowego może ujawnić zanieczyszczenia. Zanieczyszczenie ma negatywny wpływ na uwalnianie wody, a tym samym na rośliny uprawne. Dlatego też w przypadku zanieczyszczeń należy oczyścić system. Możesz to robić zarówno po, jak i w trakcie uprawy. Stosuje się różne metody pracy. W tym artykule nasi specjaliści to wyjaśniają.


Przyczyny zatkania systemu kroplującego

Gdy system kroplujący nie działa prawidłowo lub nie daje wystarczającej ilości wody, może to być oznaką zanieczyszczonych rur. Wytrącone elementy mogą być przyczyną zatkania rury. Te elementy nie są już dostępne dla roślin, więc wytrącają się. Pozostawia to biało-szary osad w systemie. Kiedy zauważysz zanieczyszczenie w systemie, wskazane jest, aby oczyścić go na czas. Jeśli tego nie zrobisz, istnieje szansa, że system zatka się całkowicie, a plony będą wiotkie lub nawet obumrą. 


Czyszczenie systemu kroplowego podczas uprawy

Jak wspomniano wcześniej, czyszczenie systemu kroplowego podczas uprawy nie może być wykonywane przy użyciu Huwa-San i kwasu azotowego, ponieważ powoduje to szkody w uprawie. Można go jednak czyścić, zwiększając ciśnienie, odkurzając zabrudzenia lub stosując łagodne środki czyszczące.


Czyszczenie z podwyższonym ciśnieniem

Poprzez wywieranie ciśnienia na kroplowniki, znacznie wyższego od ciśnienia roboczego, zwiększa się prędkość wody w kroplowniku. W wyniku tego brud jest wyciskany. Przy tej metodzie należy najpierw przez kilka minut przepłukać przewody kroplujące. Powoduje to, że luźne zabrudzenia znikają, po czym można zamknąć kurek natryskowy lub zamknąć korki końcowe. Rzeczywisty wzrost ciśnienia trwa wtedy kilka minut na stuknięcie.

W lecie najlepiej jest stosować zwiększanie ciśnienia raz na 2 tygodnie. W zimie jest to raz na 4 tygodnie. Uwaga: ta metoda czyszczenia nie działa w przypadku kroplowników kompensacyjnych ciśnieniowych. 

Produkty pokrewne

Używając Huwa-San i Antibloc Mineral

Zatkanie może być spowodowane przez bakterie, ale także przez sole nieorganiczne. Poprzez zastosowanie kombinacji środków czyszczących Huwa-San i Antibloc Mineral, zanieczyszczenia są eliminowane. Środki te zostały specjalnie opracowane do czyszczenia podczas uprawy. Nie mają one żadnych negatywnych skutków dla upraw i ulegają biodegradacji. Zastosowanie tych środków zmniejsza również konieczność czyszczenia systemu kroplowego podczas zmiany uprawy.


Czyszczenie systemu kroplowego po uprawie

Najskuteczniejszym sposobem na oczyszczenie systemu kroplującego jest czyszczenie rur za pomocą Huwa-San (przeciwko zanieczyszczeniom organicznym) i kwasu azotowego (przeciwko zanieczyszczeniom mineralnym). Podczas czyszczenia za pomocą Huwa-San i kwasu azotowego uzyskuje się szkodliwe dla uprawy pH, dlatego też nie zaleca się czyszczenia za pomocą tych środków podczas uprawy. Ten rodzaj czyszczenia systemu kroplowego jest więc stosowany dopiero po uprawie, podczas zmiany uprawy. 


Czyszczenie systemu ociekowego krok po kroku

Przy czyszczeniu systemu kroplowego za pomocą Huwa-San i kwasu azotowego, najlepiej jest stosować porządek pracy w sposób opisany poniżej:

Przygotowanie
  • Podczas stosowania środków czyszczących należy zawsze zwracać uwagę na własne bezpieczeństwo i stosować odpowiednie środki ochrony osobistej.
  • Sprawdź z wyprzedzeniem u swojego dostawcy/producenta odporność systemu wodnego na wyżej wymienione substancje chemiczne/ czasy wprowadzania.
  • Zdejmij zaślepki końcowe i dokładnie przepłucz linie kroplujące, aby usunąć grube zabrudzenia. Uważać przy zwiększonym ciśnieniu, aby luźne zabrudzenia nie zatykały kapilar.
  • Sondy pH i EC należy izolować tak, aby nie miały one kontaktu ze środkami czyszczącymi.

Wypełnianie linii kroplujących


1. Wypełnij cały system wodny, w zależności od zanieczyszczenia, roztworem Huwa-San o stężeniu 0,2%, 0,5% lub 0,7%.
  • Niech środki czyszczące dotrą do filtra piaskowego, aby go również oczyścić.
  • Pasek nadtlenkowy może być użyty do sprawdzenia, czy Huwa-San dotarł do końca systemu.
2. Po 6 godzinach można kapać płyn czyszczący przez 1 minutę, a następnie ponownie napełnić system kroplowy "świeżym" roztworem Huwa-San.
  • Umieścić kroplowniki obok maty, aby zapobiec pogorszeniu się podłoża.
3. Po 24 godzinach należy przepłukać system kroplujący "czystą wodą", a następnie przepłukać kroplowniki czystą wodą.
  • Uwaga: Huwa-San nigdy nie powinna mieć kontaktu z kwasem azotowym.
4. Wypełnić układ kroplowy roztworem kwasu azotowego 38% w dawce 3 litrów kwasu azotowego 38% na 100 litrów wody.
  • Za pomocą pomiaru pH (pH<2) można sprawdzić, czy kwas azotowy dotarł do końca układu.
5. Po 6 godzinach można kapać roztwór czyszczący przez 1 minutę, a następnie ponownie napełnić system "świeżym" roztworem kwasu azotowego (3 litry kwasu azotowego 38% na 100 litrów wody).
  • Umieścić kroplowniki obok maty, aby zapobiec pogorszeniu się podłoża.
6. Po 24 godzinach należy dokładnie przepłukać system kroplowników "czystą wodą", a następnie przepłukać kroplowniki czystą wodą.


Masz pytania?
Jeśli masz pytania dotyczące czyszczenia systemu kroplującego, skontaktuj się z naszym specjalistą przy pomocy poniższego formularza. Odpowiemy, tak szybko jak to możliwe.


Jasper VerhoevenJasper Verhoeven

Jasper Verhoeven, specjalista ds. dezynfekcji, jest osobą kontaktową dla producentów w zakresie higieny. "W związku z rosnącym zapotrzebowaniem na środki higieny w ogrodnictwie i związanymi z tym wyzwaniami, coraz ważniejsze staje się indywidualne doradztwo. Zawsze uważam za wyzwanie pomóc producentowi w znalezieniu najlepszego rozwiązania dla jego gospodarstwa".Do not delete this link