Zbiorniki na wodę - przydatne informacje

ZbiornikiW gospodarstwie ogrodniczym konieczny jest stały dostęp do pewnej jakości wody. Praktycznym i sprawdzonym rozwiązaniem przechowywania wody są wolnostojące zbiorniki na wodę. Zbiornik składa się z metalowych ścian bocznych (z elementów z blachy falistej), filcowej wyściółki wewnętrznej (opcjonalnie z dnem), wewnętrznego płaszcza foliowego oraz pokrywy naciąganej lub pływającej. Dostępne są również zbiorniki z dodatkową powłoką zabezpieczającą na dolnej warstwie blach. Zbiorniki są przeznaczone do montażu w pomieszczeniach zamkniętych lub w terenie otwartym.

Planując postawienie zbiornika trzeba wziąć pod uwagę wymiary pomieszczenia jakim dysponujemy lub wielkość powierzchni - w przypadku zbiorników zewnętrznych. Najmniejsza dostępna średnica to 2,77 m, wysokość 1,52 m, największa średnica wynosi 30,42 m. Dostępne są zbiorniki o pojemności od 9,2 m3 do 3 270 m3. W przypadku jeszcze większego zapotrzebowania na wodę polecamy budowę basenów na wodę, do których dostarczamy folię zabezpieczającą przed odpływem wody. Potrzebujesz pomocy w doborze odpowiedniego zbiornika? Kliknij tutaj

Budowa zbiornika

Ważną kwestią jest ustawienie zbiornika na odpowiednio przygotowanym podłożu, zbiorniki muszą być stawiane na dokładnie wypoziomowanej powierzchni. Poniższy film pokazuje budowę zbiornika, kro po kroku.


Wskazówka: włącz napisy

W przypadku zbiorników wewnętrznych, nie stanowi to problemu w dzisiejszych gospodarstwach ogrodniczych z nowoczesnymi zapleczami produkcyjnymi, gdzie podłogi są dobrze przygotowywane na etapie budowy obiektu. Natomiast planując postawienie zbiornika na zewnątrz należy teren wcześniej odpowiednio przygotować. Polecamy ustawianie zbiorników na płytach betonowych (chodnikowych), o grubości co najmniej 3 cm. Dodatkowo konstrukcję można zabezpieczyć metalowymi kątownikami mocowanymi do podłoża. Dobrym rozwiązaniem jest także zagłębienie zbiornika na ok. 80 cm w ziemi. W każdym przypadku - zarówno jeśli zbiornik stawiany jest w pomieszczeniu czy na zewnątrz, na dnie usypuje się kopczyk z piasku o wysokości ok. 20 cm- dzięki czemu lepiej rozkładają się siły naprężające działające na elementy zbiornika oraz stanowi to dodatkowe zabezpieczenie przed przecieraniem dna na niewielkich nierównościach.

Ograniczenie szkód

Dla ograniczenia rozwoju glonów w wodzie oraz dla osłony przed zanieczyszczeniami, zbiorniki przykrywa się pokrywami nakładanymi, naciąganymi na zbiornik lub pływającymi swobodnie po powierzchni wody. W przypadku zbiorników zewnętrznych pokrywy naciągane są przeznaczone do zbiorników o średnicy do 5-6 m, do zbiorników o większych średnicach wykorzystywane są pokrywy pływające (ze względu na ciężar zalegającego zimą śniegu, który przy naciąganej pokrywie może spowodować uszkodzenie górnych blach zbiornika). Również obfite, gwałtowne opady deszczu mogą znacznie obciążyć pokrywę o dużej średnicy i zniszczyć górne elementy zbiornika.

Chcąc oszczędzić na koszcie budowy zbiornika niektórzy klienci decydują się na zakup zbiorników wewnętrznych bez pokrywy. Jednak doświadczenie pokazuje, że nawet zbiorniki wewnętrzne powinny być przykryte pokrywami co znacznie ogranicza rozwój glonów- szczególnie w przypadku ustawiania zbiorników w jasnym, nieosłoniętym od dostępu światła miejscu.Ben Peters
Masz pytanie?
Skontaktuj się z nami wypełniając poniższy formularz. Postaramy się odpowiedzieć tak szybko, jak to możliwe.


Powiązane artykuły
- Czyszczenie systemu nawadniającego przy zmianie uprawy