Jak zabezpieczyć szklarnię przed nadmierną wilgocią?

Wilgotny klimat prowadzi do przeróżnych problemów w uprawie, takich jak objawy niedoboru czy powstawanie chorób roślin. Dlatego tak ważne jest, aby przy pomocy osuszania, utrzymywać poziom wilgoci pod kontrolą. Szklarnię można osuszać poprzez zmniejszanie napływu wilgoci lub usuwanie jej nadmiaru. W tym artykule nasz specjalista wyjaśnia, w jaki sposób zapobiegać lub przeciwdziałać nadmiernej wilgoci.

Określenie poziomu wilgotności powietrza

Aby określić, czy mowa jest o nadmiernej wilgotności w szklarni, najpierw musisz wiedzieć jaki jest poziom wilgotności powietrza. Najlepszym sposobem na jego zmierzenie jest sprawdzenie wilgotności absolutnej. Określa ona ilość wilgoci występującej w powietrzu szklarni, wyrażoną w gramach na m³ powietrza (g/m3), lub gramach na kilogram powietrza (g/kg). Jeśli wiesz już jaka jest wilgotność powietrza w Twojej szklarni, możesz ocenić czy jest ona zbyt wysoka, a jeśli tak, w jaki sposób chcesz ją osuszyć.

Zmniejszanie napływu wilgoci

Im większe jest parowanie roślin, tym większy napływ wilgoci i wyższy poziom wilgotności powietrza. Parowanie istotne jest dla przyswajania minerałów, ale zbyt duże parowanie powoduje również zbyt wysoką wilgoć w szklarni. Aby zmniejszyć napływ wilgoci, możesz zdecydować się na zmniejszenie poziomu ogrzewania lub na jego całkowite wyłaczenie. W ten sposób zmniejszysz parowanie, a dzięki temu napływ wilgoci. Przy tej metodzie należy jednak uważać, żeby poziom parowania nie spadł poniżej minimum. Zbyt niski poziom wilgoci jest równie zły jak zbyt duży!

Zwiększanie odpływu wilgoci

Innym sposobem na zapobieganie zbyt wysokiemu poziomowi wilgoci jest usunięcie jej nadmiaru. Jeśli posiadasz siatkę cieniującą, odciąga ona część wilgoci z powietrza, która skrapla się na chłodnym dachu szklarni. W wielu wypadkach nie jest to jednak wystarczające. Tworząc małą szparę w siatce, możesz zwiększyć odpływ wilgoci. Wadą tego rozwiązania jest powstawanie miejscowego ochłodzenia.

Niektórzy producenci decydują się więc na użycie wentylatorów umieszczonych nad dachem szklarni. W tym wypadku okna powinny być szeroko otwarte. Niestety powoduje to utratę ciepła i większe zużycie energii.

Innym sposobem na osuszanie szklarni jest użycie instalacji osuszającej. Instalacja ta pochłania względnie wilgotne powietrze ze szklarni, które następnie zostaje osuszone i ocieplone. To suche, ciepłe powietrze zostaje wwiane z powrotem do szklarni, a pozyskana wilgoć może zostać ponownie wykorzystana. Zaletą tego rozwiązania jest to, że żadna energia nie zostaje zmarnowana: wykorzystana energia elektryczna i uwolnione ciepło wracają do szklarni, a woda jest odpowiednia do użycia jako woda procesowa. W ten sposób instalacja ta dobrze nawiązuje do wizji Nowoczesna Uprawa.




Technicy Royal Brinkman
Masz pytanie?
Skontaktuj się z nami wypełniając poniższy formularz. Postaramy się odpowiedzieć tak szybko, jak to możliwe.