Zaopatrzenie profesjonalnego ogrodnictwa Ponad 10 000 produktów do upraw szklarniowych Program lojalnościowy
Koszyk  
0
progress indicator
Dodawanie produktu...
Wpisz tutaj nazwę produktu, którego szukasz

Uszkodzenia zbiornika przez gryzonie

Wat zijn de gevolgen van schade aan een bassin door knaagdieren?
Autor tekstu: Seahorse Diving| Ostatnia aktualizacja: 22-06-2020

W okresach zimowych gryzonie (takie jak myszy i szczury), ale także inne szkodniki (takie jak krety) szukają ciepłej i suchej kryjówki. Oprócz szklarni, zbiornik jest również ulubionym miejscem dla tych zwierząt. Wczołgają się pod pokrywę basenu, a potem budują tu gniazdo. Na początku może się to wydawać niewinne, ale w praktyce może spowodować ogromne szkody w zbiorniku, a w najgorszym wypadku jego zawalenie.


Obraz uszkodzenia

Uszkodzenia, które powstają, gdy pod pokrywą zbiornika znajdują się myszy, są bardzo wyraźnie widoczne. Zwłaszcza w narożnikach basenu, gdzie znajdują się fałdy plandeki i dzięki temu jest więcej miejsca, widać duże dziury o postrzępionych krawędziach. Ale pod pokrywą też mogą pojawić się uszkodzenia. NP. krety nie pozostają wzdłuż krawędzi, ale kopią całe korytarze w ścianie wału. Uszkodzenia te stają się widoczne dopiero wtedy, gdy spojrzy się pod warstwę ochronną – czego właściciel oczywiście prawie nigdy nie robi w praktyce. To właśnie tutaj liczy się okresowa kontrola: profesjonalista zagląda pod pokrywę i może w ten sposób określić, w jakim stopniu gryzonie uszkodziły zbiornik.


Knaagschade
Knaagschade
Uszkodzenie zbiorników przez gryzonie

Skutki uszkodzenia gryzoni

Konsekwencje uszkodzeń spowodowanych przez gryzonie mogą być ogromne. Korytarze w ścianie grobli powodują, że niecka traci coraz bardziej swoją jędrność. W okresach wilgotnych - gdy zbiornik jest coraz bardziej zapełniony - może to powodować nieszczelności, a następnie woda wypływa przez systemy korytarzy. W najgorszym przypadku ściany grobli mogą się nawet całkowicie zawalić, gdy jest na nie duży nacisk w mokrym okresie. Jeśli tak się stanie, dziesiątki tysięcy (!) litrów wody wypłynie ze zbiornika, a konsekwencje są nieobliczalne. Ubezpieczyciele stają się tego coraz bardziej świadomi i proszą o raporty z inspekcji.


Zwalczanie szkód związanych z gryzoniami

Zapobieganie uszkodzeniom jest praktycznie niemożliwe. Bardziej sztywny materiał nie powstrzyma gryzoni, a stosowanie pestycydów na wolnym powietrzu nie jest dobrym rozwiązaniem ze względu na negatywny wpływ na inne zwierzęta w środowisku. Najlepszym sposobem radzenia sobie z uszkodzeniami gryzoni jest regularne kontrolowanie zbiornika. Daje to wgląd w jego stan, dzięki czemu w razie potrzeby można podjąć odpowiednie działania. W ten sposób unikniesz niepożądanych problemów i kosztów!


Masz pytania?
Jeśli masz pytania dotyczące uszkodzeń zbiorników na wodę, skontaktuj się z naszym specjalistą przy pomocy poniższego formularza. Odpowiemy, tak szybko jak to możliwe


Do not delete this link