Powłoka antyrefleksyjna (AR)
Należy wiedzieć, że dyfuzja światła zawsze odbywa się kosztem kilku procent przepuszczania światła. Nie jest to problemem dla niektórych roślin uprawnych, ale jest to niepożądane w przypadku wielu warzyw (w szczególności pomidorów). Ogólnie rzecz biorąc, takie rośliny uprawne mogą wykorzystać całe dostępne światło, a utrata światła może spowodować straty w produkcji, szczególnie jeśli taka utrata światła nie jest rekompensowana w żaden inny sposób (np. z wykorzystaniem CO2). Aby zrekompensować stratę przepuszczania światła, szkło (zarówno dyfuzyjne, jak i standardowe płaskie) może być więc pokryte w czasie produkcji (pojedynczą lub dwustronną) powłoką, która zmniejsza odbijanie światła, zwiększając przepuszczanie o kilka procent.
Niemniej jednak, powłoka AR szkła jest krucha i może zostać bezpowrotnie uszkodzona w przypadku nieprawidłowego użytkowania lub konserwacji, powodując utratę dodatkowego procentu przepuszczania. Wiadomo, że środki na bazie fluoru wpływają na powłokę AR, ale inne agresywne chemiczne środki czyszczące robią to samo. Występuje różnica pomiędzy szkłem, w którym powłoka AR jest nakładana przy pomocy metody zol-żel, a szkłem, w którym powłoka AR jest nakładana przy pomocy wytrawiania. Czyszczenie szkła dyfuzyjnego z powłoką lub bez powłoki AR może być więc trudniejsze, niż czyszczenie standardowego płaskiego szkła.
Koszt szkła dyfuzyjnego
Szkło ogrodnicze jest zawsze inwestycją na wiele lat, generalnie, na cały okres żywotności szklarni. Szkło dyfuzyjne (z powłoką lub bez powłoki AR) jest droższe, niż standardowe szkło płaskie. Koszt powłoki dyfuzyjnej stanowi część kosztu nowego szkła dyfuzyjnego.
Elastyczność
Szkło dyfuzyjne zapewnia całoroczne światło dyfuzyjne, o takim samym stopniu rozproszenia. W tym przypadku przestawienie się na inną odmianę lub zupełnie inną roślinę uprawną jest trudniejsze, niż przy zastosowaniu standardowego szkła płaskiego. Nowa odmiana lub inna roślina uprawna często ma inne potrzeby, jeżeli chodzi o światło i temperaturę.
Konieczna może okazać się dodatkowa ochrona w formie wyższego stopnia rozproszenia światła, a czasem nawet ta część oświetlenia musi zostać osłonięta przy pomocy środka na bazie kredy.
Zwiększone przepuszczanie ze względu na powłokę AR na szkle, może również być problemem dla nowej odmiany, jeśli na przykład owoce wiszą wyżej, w górnej części lub jeśli nowa roślina uprawna jest mniej odporna na wyższe poziomy naświetlenia.
Z drugiej strony, nowa odmiana lub nowa roślina uprawna może wymagać więcej światła, niż poprzednia roślina. Zatem utrata światła przez szkło dyfuzyjne jest niepożądana. Przy standardowym płaskim szkle, razem ze środkami na bazie kredy, plantator może w dowolnym czasie wybrać stopień ochrony / osłony, który jest dopasowany do potrzeb danej rośliny uprawnej.
Stałość
Jako plantator powinieneś zawsze wcześniej zadać sobie pytanie, czy Twoja roślina uprawna będzie czerpać korzyści ze szkła dyfuzyjnego? Jeśli roślina potrzebuje już ochrony przy pomocy środka na bazie kredy w miesiącach wiosennych i letnich lub jeśli osłona jest zamknięta przez prawie cały czas w tym okresie, wówczas szkło dyfuzyjne ma wpływ na rośliny w miesiącach jesiennych i zimowych. W tym momencie należy sobie zadać pytanie: czy koszty szkła dyfuzyjnego przewyższają korzyści?
Powłoka dyfuzyjna w ogrodnictwie
Powłoki dyfuzyjne również zapewniają równe rozproszenie i dystrybucję światła. Powłoki są o wiele bardziej elastyczne w użytkowaniu w porównaniu ze szkłem i stanowią także rozwiązanie dla istniejących szklarni, bez szkła dyfuzyjnego. Jeśli szkło jest długoterminową inwestycją, możesz wybrać najnowszy produkt tworzący powłokę każdego roku. Powłoka zapewnia nieco mniejsze przepuszczanie (88%), w porównaniu ze standardowym płaskim szkłem (91%), ale nie stanowi to problemu dla większości roślin uprawnych, a nawet może być korzystna.
Powłoki dyfuzyjne, takie jak wszystkie powłoki na bazie kredy i osłony, są łatwo usuwane przy pomocy środka Removit. Czynność tę mogą wykonywać sami plantatorzy, ale można ją także zlecić pracownikom kontraktowym.
A więc…
Rozwój w dziedzinie powłok dyfuzyjnych i szkła dyfuzyjnego jest szybki. Posiadając standardowe szkło płaskie, plantator może rokrocznie czerpać korzyści z najnowszych zdobyczy w branży powłok dyfuzyjnych. Inwestowanie w nowe szkło jest często inwestycją długoterminową. Oznacza to, że ktoś może „utknąć” z prawdopodobnie przestarzałą technologią na lata, jeśli w tym czasie pojawią się jakieś nowe opracowania i rozwiązania.
Pytania na temat szkła dyfuzyjnego lub powłoki dyfuzyjnej?
Masz pytania dotyczące szkła dyfuzyjnego lub powłoki dyfuzyjnej? A może potrzebujesz indywidualnej porady dopasowanej do Twojej sytuacji? W takim razie kontakt z naszym specjalistą ds. kredy i zacieniania, korzystając w tym celu z poniższego formularza. Skontaktujemy się z Tobą najszybciej, jak to możliwe.