Zaopatrzenie profesjonalnego ogrodnictwa Ponad 10 000 produktów do upraw szklarniowych Program lojalnościowy
Koszyk  
0
progress indicator
Dodawanie produktu...
Wpisz tutaj nazwę produktu, którego szukasz

Światło rozproszone dla kwiatów i roślin

Jaka jest różnica między szkłem dyfuzyjnym a powłoką dyfuzyjną?
Ostatnia aktualizacja: 30-11-2021


Światło rozproszone, nazywane również dyfuzyjnym może powstać dzięki użyciu szkła dyfuzyjnego lub cieniówki dyfuzyjnej. W ostatnich latach sektor ogrodniczy odnotował rosnące wykorzystanie światła dyfuzyjnego. Ma to pozytywny wpływ na wiele roślin uprawnych, na przykład lepsze rozprzestrzenianie się i penetracja światła, mniejszy wpływ na uprawy oraz niższa temperatura roślin. Obie metody tworzenia światła dyfuzyjnego w szklarni polegają na wykorzystaniu szkła dyfuzyjnego lub powłoki dyfuzyjnej. Która opcja jest najlepsza w Twojej sytuacji? W tym artykule nasz specjalista wyjaśnia różnice między szkłem dyfuzyjnym a powłoką dyfuzyjną.


Czym jest światło dyfuzyjne?

Światło dyfuzyjne to rozproszone światło, które jest równo rozprowadzane we wszystkich kierunkach, więc nie ma obawy powstawania obszarów o silnym zacienieniu. Pojawia się ono naturalnie np. w pochmurny dzień, ale można je uzyskać również sztucznie, poprzez nakładanie cieniówki dyfuzyjnej lub zastosowanie szkła dyfuzyjnego. Powłoka taka zapewnia ochronę roślin przed uszkodzeniami za sprawą zbyt dużego natężenia światła, bez zmniejszenia ilości światła potrzebnego roślinom. Rośliny o dużej powierzchni liści w szczególności czerpią korzyści ze światła dyfuzyjnego, ponieważ pionowa dystrybucja światła jest znacznie ulepszona. W ten sposób liście znajdujące się w dolnej części rośliny uprawnej otrzymują więcej światła w porównaniu z ilością bezpośredniego światła, które mogłyby otrzymywać. Kiedy dolne liście otrzymują więcej światła, prowadzi to do lepszej fotosyntezy i wzrostu rośliny uprawnej. Wiele roślin uprawnych może również korzystać ze światła dyfuzyjnego lepiej i bardziej skutecznie, niż w przypadku bezpośredniego światła.

 

Skutek wykorzystania zarówno szkła dyfuzyjnego, jak i powłoki dyfuzyjnej jest taki sam: docelowo tworzą one światło o niskim stopniu rozproszenia. Różnice pomiędzy szkłem dyfuzyjnym a powłoką dyfuzyjną dotyczą kosztów, elastyczności i stałości.


Światło rozproszone przez powłokę dyfuzyjną


Zalety światła rozproszonego:

Światło rozproszone ma wiele zalet dla uprawy:
  • Dyfuzyjne światło nie powoduje powstawania cieni w szklarni (na przykład z elementów konstrukcyjnych lub materiałów wiszących).
  • Światło może wniknąć głębiej do uprawy, co pozwala roślinie wchłaniać więcej CO2.
  • Mniejszy stres roślin, brak bezpośredniego nasłonecznienia.
  • Obniżenie temperatury roślin, co zapewnia równomierny wzrost.
  • Wyższa produkcja i lepsza jakość uprawy.
  • Szkło dyfuzyjne w ogrodnictwie


    Szklarnie ze szkłem dyfuzyjnym rosną w siłę w ostatnich latach, szczególnie w zakresie uprawy warzyw. Wielu plantatorów, którzy budują nowe szklarnie, decyduje się na szkło dyfuzyjne. Można sprawić, że szkło stanie się dyfuzyjne na dwa sposoby: poprzez chemiczne wytrawianie lub poprzez rozłożenie na nim specjalnej struktury.Powłoka antyrefleksyjna (AR)

Należy wiedzieć, że dyfuzja światła zawsze odbywa się kosztem kilku procent przepuszczania światła. Nie jest to problemem dla niektórych roślin uprawnych, ale jest to niepożądane w przypadku wielu warzyw (w szczególności pomidorów). Ogólnie rzecz biorąc, takie rośliny uprawne mogą wykorzystać całe dostępne światło, a utrata światła może spowodować straty w produkcji, szczególnie jeśli taka utrata światła nie jest rekompensowana w żaden inny sposób (np. z wykorzystaniem CO2). Aby zrekompensować stratę przepuszczania światła, szkło (zarówno dyfuzyjne, jak i standardowe płaskie) może być więc pokryte w czasie produkcji (pojedynczą lub dwustronną) powłoką, która zmniejsza odbijanie światła, zwiększając przepuszczanie o kilka procent. 

Niemniej jednak, powłoka AR szkła jest krucha i może zostać bezpowrotnie uszkodzona w przypadku nieprawidłowego użytkowania lub konserwacji, powodując utratę dodatkowego procentu przepuszczania. Wiadomo, że środki na bazie fluoru wpływają na powłokę AR, ale inne agresywne chemiczne środki czyszczące robią to samo. Występuje różnica pomiędzy szkłem, w którym powłoka AR jest nakładana przy pomocy metody zol-żel, a szkłem, w którym powłoka AR jest nakładana przy pomocy wytrawiania. Czyszczenie szkła dyfuzyjnego z powłoką lub bez powłoki AR może być więc trudniejsze, niż czyszczenie standardowego płaskiego szkła.


Koszt szkła dyfuzyjnego

Szkło ogrodnicze jest zawsze inwestycją na wiele lat, generalnie, na cały okres żywotności szklarni. Szkło dyfuzyjne (z powłoką lub bez powłoki AR) jest droższe, niż standardowe szkło płaskie. Koszt powłoki dyfuzyjnej stanowi część kosztu nowego szkła dyfuzyjnego.


Elastyczność

Szkło dyfuzyjne zapewnia całoroczne światło dyfuzyjne, o takim samym stopniu rozproszenia. W tym przypadku przestawienie się na inną odmianę lub zupełnie inną roślinę uprawną jest trudniejsze, niż przy zastosowaniu standardowego szkła płaskiego. Nowa odmiana lub inna roślina uprawna często ma inne potrzeby, jeżeli chodzi o światło i temperaturę. 

Konieczna może okazać się dodatkowa ochrona w formie wyższego stopnia rozproszenia światła, a czasem nawet ta część oświetlenia musi zostać osłonięta przy pomocy środka na bazie kredy.

Zwiększone przepuszczanie ze względu na powłokę AR na szkle, może również być problemem dla nowej odmiany, jeśli na przykład owoce wiszą wyżej, w górnej części lub jeśli nowa roślina uprawna jest mniej odporna na wyższe poziomy naświetlenia.

Z drugiej strony, nowa odmiana lub nowa roślina uprawna może wymagać więcej światła, niż poprzednia roślina. Zatem utrata światła przez szkło dyfuzyjne jest niepożądana. Przy standardowym płaskim szkle, razem ze środkami na bazie kredy, plantator może w dowolnym czasie wybrać stopień ochrony / osłony, który jest dopasowany do potrzeb danej rośliny uprawnej.


Stałość

Jako plantator powinieneś zawsze wcześniej zadać sobie pytanie, czy Twoja roślina uprawna będzie czerpać korzyści ze szkła dyfuzyjnego? Jeśli roślina potrzebuje już ochrony przy pomocy środka na bazie kredy w miesiącach wiosennych i letnich lub jeśli osłona jest zamknięta przez prawie cały czas w tym okresie, wówczas szkło dyfuzyjne ma wpływ na rośliny w miesiącach jesiennych i zimowych. W tym momencie należy sobie zadać pytanie: czy koszty szkła dyfuzyjnego przewyższają korzyści?


Powłoka dyfuzyjna w ogrodnictwie

Powłoki dyfuzyjne również zapewniają równe rozproszenie i dystrybucję światła. Powłoki są o wiele bardziej elastyczne w użytkowaniu w porównaniu ze szkłem i stanowią także rozwiązanie dla istniejących szklarni, bez szkła dyfuzyjnego. Jeśli szkło jest długoterminową inwestycją, możesz wybrać najnowszy produkt tworzący powłokę każdego roku. Powłoka zapewnia nieco mniejsze przepuszczanie (88%), w porównaniu ze standardowym płaskim szkłem (91%), ale nie stanowi to problemu dla większości roślin uprawnych, a nawet może być korzystna. 

Powłoki dyfuzyjne, takie jak wszystkie powłoki na bazie kredy i osłony, są łatwo usuwane przy pomocy środka 
RemovitCzynność tę mogą wykonywać sami plantatorzy, ale można ją także zlecić pracownikom kontraktowym.


A więc…

Rozwój w dziedzinie powłok dyfuzyjnych i szkła dyfuzyjnego jest szybki. Posiadając standardowe szkło płaskie, plantator może rokrocznie czerpać korzyści z najnowszych zdobyczy w branży powłok dyfuzyjnych. Inwestowanie w nowe szkło jest często inwestycją długoterminową. Oznacza to, że ktoś może „utknąć” z prawdopodobnie przestarzałą technologią na lata, jeśli w tym czasie pojawią się jakieś nowe opracowania i rozwiązania.
Pytania na temat szkła dyfuzyjnego lub powłoki dyfuzyjnej?

Masz pytania dotyczące szkła dyfuzyjnego lub powłoki dyfuzyjnej? A może potrzebujesz indywidualnej porady dopasowanej do Twojej sytuacji? W takim razie kontakt z naszym specjalistą ds. kredy i zacieniania, korzystając w tym celu z poniższego formularza. Skontaktujemy się z Tobą najszybciej, jak to możliwe.Do not delete this link