Różnice między zwykłymi a specjalnymi preparatami cieniującymi

Różnice międzyŚwiatło słoneczne jest istotne dla fotosyntezy i wzrostu wszystkich roślin, jednak zbyt duża jego ilość wiosną i latem może powodować oparzenia i objawy stresu świetlnego u wielu roślin. Aby temu zapobiec, warto w tym czasie chronić uprawę stosując preparaty cieniujące.

Wyróżniamy preparaty o dwóch sposobach działania: 
  • odbijanie i utrzymywanie nadmiaru światła i ciepła z dala od szklarni (preparaty cieniujące proszkowe i w paście)
  • zapobieganie uszkodzeniom przez rozproszenie światła słonecznego (preparaty cieniujące specjalne - powłoki dyfuzyjne).

Preparaty cieniujące odbijają światło

Preparaty cieniujące obniżają temperaturę wewnątrz szklarni przez częściowe odbicie promieni słonecznych. To w ogromnym stopniu obniża szczytowe temperatury w szklarni i pozwala utrzymać bardziej stabilny klimat uprawy. Dzięki temu preparaty cieniujące zapewniają pełną ochronę w czasie sezonu i zapobiegają rozwinięciu się objawów stresu świetlnego oraz uszkodzeniu owoców i plonów przez oparzenia świetlne. 

Preparaty specjalne – powłoki dyfuzyjne

W przeciwieństwie do zwykłych preparatów cieniujących (proszkowych i w paście), preparaty specjalne przepuszczają możliwie maksymalną ilość światła do wnętrza szklarni. Dzięki temu promienie słońca rozpraszają się i jednocześnie „rozdzielają” energię z promieniowania na większej powierzchni. Rozproszenie wpadających promieni słonecznych powoduje nawet potrojenie ilości światła słonecznego z najbardziej aktywnej fotosyntetycznie części widma (PAR), dochodzącego do środkowej i dolnej partii roślin oraz eliminuje powstawanie cieni elementów konstrukcyjnych szklarni. Wszystko to zapewnia więcej światła w szklarni, co przekłada się na większy i lepszy wzrost roślin i owoców. Potwierdzono, że rozproszone światło w uprawie kwiatów przynosi większy wzrost, a w uprawie warzyw – zwiększa wysokość plonu oraz poprawia jego jakość.

Różnice 


Preparaty cieniującePreparaty specjalne
Odbija nadmiar światła słonecznego przez zacienienie


Zapobiega powstawaniu cienia przez rozproszenie światła


Obniża temperaturę szklarni


Obniża temperaturę rośliny


Po zmoczeniu staje się przezroczysta
*

Regulowany procent zacienienia


Zapewnia równomierną dystrybucję temperatury w uprawie


* tylko Temperzon T74 (daw. Transfix)

Verschil krijtmiddel en diffuus coatings
Masz pytanie?
Skontaktuj się z nami wypełniając poniższy formularz. Postaramy się odpowiedzieć tak szybko, jak to możliwe.Powiązane artykuły
- Maksymalna ochrona i redukcja ciepła – Q-Black 
- Różnice między preparatami Q3 White i Q4 White 
- Różnice między preparatami proszkowymi i w paście