Jak kontrolować pH wody?
Każda uprawa jest zależna od wody. To, czy woda nadaje się do podania roślinom, zależy od jej wartości pH. Wartość ta wyraża kwasowość roztworu. Ale w jaki sposób kontrolować pH wody? Nasz specjalista wyjaśni to w poniższym artykule.Właściwości odpowiedniej wody
Co do zasady, dobra woda do podlewania powinna mieć niską zawartość sodu. W przypadku uprawy gruntowej, zawartość sodu często utrzymuje się na poziomie 0,5 mmol/l. Wartość ta może natomiast być wyższa w przypadku upraw niewrażliwych na działanie soli. Odpowiednia woda zwykle ma wartość pH między 4,5 a 6,0. Przy utrzymującej się niższej wartości pH podłoże i korzenie są narażone na ryzyko uszkodzenia. Z drugiej strony zbyt wysokie wartości mogą prowadzić do obniżonej dostępności mikroelementów. Obecność dwuwęglanu w wodzie sprawia, że pH podłoża się zwiększa. To czyni trudnym sterowanie wartością pH w środowisku korzeni. Z tego względu ważne jest zneutralizowanie większości dwuwęglanu przy pomocy nawozów zakwaszających.
Wskazówka: ilość mmol/l dwuwęglanu równa się ilości mmol/l kwasu azotowego.
Kontrola pH wody
Używając
miernika pH, można określić wartość pH wody. Pomiar pH wody wykonuje się w następujący sposób:
- Badany płyn wlać do czystej zlewki lub naczynia pomiarowego i określić jego temperaturę.
- Opłukać sondę miernika wodą demineralizowaną i wyczyścić ją chusteczką. Następnie umieścić sondę w płynie przeznaczonym do pomiaru i zamieszać.
- Ustawić temperaturę próby na mierniku, używając lewego pokrętła.
- Poczekać 1 minutę do ustabilizowania się sondy.
- Teraz można odczytać wartość pH wody.
- Na koniec należy ponownie opłukać sondę wodą demineralizowaną i umieścić w uchwycie miernika.
Uwaga: w uchwycie zawsze powinno być trochę płynu
Probecare. Służy on do konserwacji sondy. Gdy sonda jest podłączona, miernik powinien wskazywać wartość pH około 4. Jeśli pH przekracza 5, należy wymienić Probecare w uchwycie. Ważna jest regularna kalibracja miernika pH.
Wartość pH dla poszczególnych upraw
Wartość pH wody może być różna dla poszczególnych upraw w różnych substratach lub rodzajach gleby. Poniżej przedstawiono wytyczne dla różnych typów upraw.
Rodzaj podłoża
| Wytyczne
| Wartość pH
|
Substraty
| - Pobrać próbkę do czystego naczynia.
- W systemie recyrkulacyjnym można pobrać próbkę odprowadzanej wody.
- W przypadku wełny skalnej i pianki syntetycznej pobrać próbkę z +/- 20 miejsc.
| < 4,5 zbyt niskie 4,6 - 5,3 względnie niskie 5,4 - 6,1 normalne 6,2 - 6,9 względnie wysokie >7,0 wysokie
|
Substraty torfowe i ziemia doniczkowa
| Należy zmierzyć mieszankę 1 części objętościowej torfu/ziemi doniczkowej z 2 częściami objętościowymi wody demineralizowanej. Wartość pH mierzyć od razu po wstrząśnięciu mieszanki.
| < 3,9 bardzo niskie 4,0 - 4,7 niskie 4,8 - 5,5 względnie niskie 5,6 - 6,3 normalne 6,4 - 7,1 względnie wysokie >7,2 wysokie
|
Ziemia szklarniowa
| Pomiar w ziemi szklarniowej jest trudniejszym zadaniem, ponieważ wartości pH zależą od zawartości węglanu wapnia, substancji organicznych i sposobu, w jaki przebiegało ich osadzanie się. Dlatego poniżej podano wytyczne dla kilku rodzajów gleb.
| A. Piasek pH 5,0 - 5,4 niskie 5,5 - 5,9 względnie niskie 6,0 - 6,4 normalne 6,5 - 6,9 wysokie
B. Glina 5,5 - 5,9 niskie 6,0 - 6,4 względnie niskie 6,5 - 6,9 normalne 7,0 - 7,4 wysokie
C. Torf 4,0 - 4,4 niskie 4,5 - 4,9 względnie niskie 5,0 - 5,4 normalne
|