Jakie są dostępne powłoki dyfuzyjne?

D-fuse powłoki dyfuzyjnePowłoki dyfuzyjne, zwane inaczej specjalnymi preparatami cieniującymi, zostały opracowane z myślą o uprawach wymagających dużej ilości światła, przy jednoczesnej ochronie przed wysoką temperaturą i bezpośrednim działaniem promieni słonecznych. Jednak nawet w tej grupie występują niewielkie różnice w zapotrzebowaniu na światło i ciepło. Niektóre rośliny, takie jak chryzantemy czy gerbery, zużywają mniej światła niż inne rośliny, takie jak papryka czy ogórki. Dlatego też opracowano różne powłoki dyfuzyjne, które różnią się między sobą pod względem dyfuzji światła i przepuszczalności światła (transmisja).

D-FUSE

Uprawy odporne na promieniowanie będą czuły się świetnie przy wysokim natężeniu światła i wysokim stopniu rozproszenia (dyfuzji). D-FUSE zatrzymuje tylko 2-3% światła i ma wysoki współczynnik rozproszenia: 86%.

D-FUSE Ekstra

D-FUSE Extra również jest przeznaczony dla upraw, które mogą zużywać dużo światła, ale wymagają nieco więcej ochrony przed promieniowaniem słonecznym. Dlatego też współczynnik rozproszenia preparatu jest wyższy i wynosi 95%. Zapewnia to lepszą ochronę przed promieniowaniem – światło i promieniowanie są rozprowadzane na większej powierzchni. Transmisja światła wynosi 9-11%, co również zapewnia lepszą ochronę.

D-GREE

W grupie roślin światłolubnych występują również gatunki, które potrzebują dużo światła, ale są znacznie bardziej wrażliwe na wysokie temperatury i promieniowanie niż inne. Na przykład amarylis lub róża doznają skutków stresu cieplnego nieco wcześniej niż inne rośliny ozdobne. Niektóre owoce miękkie i niektóre rośliny zielne również wymagają dużo światła, ale muszą być chronione przed gorącem i promieniowaniem. W takich przypadkach dobrym rozwiązaniem jest D-GREE. Zawiera on pigmenty przepuszczające światło fotosyntetycznie czynne i jednocześnie odbijające promieniowanie NIR. Dzięki zatrzymaniu 15-20% światła PAR, 46% światła NIR i współczynnikowi rozproszenia wynoszącemu 93%, D-GREE zapewnia maksymalne obniżenie temperatury w szklarni.

Łatwe zmywanie

Chociaż trzy wymienione powyżej preparaty różnią się między sobą, to jednak mają kilka cech wspólnych. Są to: jednakowe dawkowanie, długa żywotność i wysoki stopień rozproszenia światła. Pod koniec sezonu wszystkie trzy preparaty można łatwo usunąć za pomocą zmywacza Removit.

Verschil krijtmiddel en diffuus coatings
Masz pytanie?
Skontaktuj się z nami wypełniając poniższy formularz. Postaramy się odpowiedzieć tak szybko, jak to możliwe.


Powiązane artykuły

- Różnice między preparatami Q3 White i Q4 White 
- Różnice między zwykłymi a specjalnymi preparatami cieniującymi
- Różnice między preparatami proszkowymi i w paście