Czym jest światło rozproszone?

Światło rozproszone, czyli równomiernie rozłożone, to światło, przy którym nie widać cieni. Pojawia się ono naturalnie np. w pochmurny dzień, ale można je uzyskać sztucznie, poprzez nakładanie powłoki dyfuzyjnej (specjalnego preparatu cieniującego). Powłoka taka zapewnia ochronę roślin przed uszkodzeniami za sprawą zbyt dużego natężenia światła, bez zmniejszenia ilości światła potrzebnego roślinom. Takie połączenie właściwości gwarantuje, że rozproszone światło jest powszechnie wykorzystywane w uprawach szklarniowych.

Światło rozproszone przez powłokę dyfuzyjną

Zalety światła rozproszonego

  • Światło rozproszone ma wiele zalet dla uprawy:
  • Dyfuzyjne światło nie powoduje powstawania cieni w szklarni (na przykład z elementów konstrukcyjnych lub materiałów wiszących).
  • Światło może wniknąć głębiej do uprawy, co pozwala roślinie wchłaniać więcej CO2.
  • Mniejszy stres roślin, brak bezpośredniego nasłonecznienia.
  • Obniżenie temperatury roślin, co zapewnia równomierny wzrost.
  • Wyższa produkcja i lepsza jakość uprawy.
Poza korzyściami dla uprawy, światło rozproszone sprzyja również pracownikom: szklarnia nie nagrzewa się tak mocno, co stwarza lepsze warunki pracy, szczególnie w gorące letnie dni.

Włącz napisy

Aplikacja

Nanoszenie powłok dyfuzyjnych to najłatwiejszy, najbardziej elastyczny i najtańszy sposób na uzyskanie światła rozproszonego, i dlatego jest on najczęściej stosowany. Można również wybrać szklarnię zbudowaną ze szkła dyfuzyjnego. Jednak powłoki dyfuzyjne – w przeciwieństwie do szkła dyfuzyjnego – są łatwe do usunięcia za pomocą zmywacza pod koniec sezonu.


Pytania

Masz pytanie? Skontaktuj się z nami wypełniając poniższy formularz. Postaramy się odpowiedzieć tak szybko, jak to możliwe.


Powiązane artykuły
- Różnice między zwykłymi a specjalnymi preparatami cieniującymi
- Jakie są dostępne powłoki dyfuzyjne?