Strona główna Bank wiedzy Dezynfekcja i ochrona Wskazówki dotyczące stosowania naturalnych wrogów szkodników

Wskazówki dotyczące stosowania naturalnych wrogów szkodników


Naturalni wrogowie szkodnikówBiologiczna ochrona roślin polega na zwalczaniu szkodników roślin przy pomocy ich naturalnych wrogów. Stosowanie biologicznej ochrony roślin ma wiele zalet w porównaniu z wykorzystywaniem chemicznych środków ochrony roślin:
  • naturalni wrogowie szkodników nie obciążają środowiska naturalnego ani nie szkodzą mu, gdyż w przypadku ich stosowania nie występują pozostałości pestycydów;
  • nie ma możliwości, by zwalczany szkodnik był odporny na stosowanych naturalnych wrogów;
  • naturalni wrogowie szkodników odżywiają się oraz rozmnażają, przez co podtrzymują swoją populację.

Wskazówki dotyczące stosowania naturalnych wrogów szkodników

W przypadku biologicznej ochrony roślin mamy do czynienia z żywym produktem. Dlatego też stosuje się go inaczej niż chemiczne środki ochrony roślin. Poniżej przedstawiamy kilka wskazówek:
  • Zawsze korzystaj z materiałów uznanych producentów lub dystrybutorów gwarantujących jakość, lecz każdorazowo sprawdzaj ją także samodzielnie przed ich zastosowaniem. Royal Brinkman dysponuje w tym celu przydatnymi protokołami kontroli jakości. W razie stwierdzenia nieprawidłowości zgłoś swoją skargę w ciągu 24 godzin, by możliwa była adekwatna reakcja.
  • Zawsze czytaj instrukcje stosowania i ściśle przestrzegaj zasad dotyczących użytkowania. Nasi specjaliści ds. produktu również mogą, w oparciu o swoje doświadczenie, doradzić Ci najlepszy sposób zastosowania celem uzyskania maksymalnej wydajności.
  • Postaraj się jak najszybciej zastosować materiał biologiczny (w ciągu 18 godzin) celem uzyskania maksymalnej wydajności. Przechowywanie zawsze odbija się w negatywny sposób na jakości.
  • Jeżeli jest ono konieczne, zwróć uwagę na właściwą temperaturę i maksymalną datę przydatności (jeżeli dotyczy). Jest ona podana na opakowaniu.
  • Ograniczaj koszty związane z biologicznymi środkami ochrony roślin, stosując je na czas. Im szybciej zaczniesz ich stosowanie po stwierdzeniu występowania szkodnika, tym mniej materiału będziesz potrzebować.
  • Wspieraj pracę naturalnych wrogów szkodników, tworząc wśród roślin warunki, w których będzie im dobrze. Nasi specjaliści ds. produktu mogą udzielić Ci porad w tym zakresie.
  • Pamiętaj o tym, że w trakcie zbiorów, przycinania, usuwania odrostów i obcinania liści (niechcący) usuwani są także naturalni wrogowie roślin. Nasi specjaliści ds. produktu mogą doradzić Ci na temat zastosowania nowych naturalnych wrogów szkodników po przeprowadzeniu tych czynności.


Veiligheidstermijn gewasbeschermingsmiddelen
Pytania o stosowanie wrogów naturalnych?

Masz pytanie? Skontaktuj się z nami wypełniając poniższy formularz. Postaramy się odpowiedzieć tak szybko, jak to możliwe.


Powiązane artykuły
- Owady pożyteczne wg gatunku szkodnika
- Czym jest integrowana ochrona roślin?