Strona główna    Bank wiedzy    Dezynfekcja i ochrona    Uszkodzenia saszetek i kartoników z biologią spowodowane przez szkodniki

Uszkodzenia saszetek i kartoników z biologią spowodowane przez gryzonie

gryzonie
Nic na to nie poradzimy: robi się coraz zimniej i bardziej mokro. Krótko mówiąc, nastała prawdziwa jesień, co oznacza, że gryzonie zaczynają szukać ciepła w szklarniach. Zakładają tam gniazda, po czym wyruszają na poszukiwanie pożywienia. Często uszkadzają przy tym saszetki i kartoniki z owadami pożytecznymi, wiszące wśród roślin. Myszom bardzo one smakują.

Jesienią i zimą obserwuję w szklarniach liczne przypadki szkód spowodowanych przez gryzonie. Oczywiście jest to zjawisko absolutnie niepożądane: gdy myszy nadgryzają saszetki, w opakowaniach powstają spore dziury. Gdy następnie podlewamy roślinę, woda przedostaje się przez nie do saszetek, na skutek czego materiał pleśnieje i gnije. W ten sposób dochodzi do uszkodzenia całego systemu.

Aby zapobiec nadgryzaniu przez gryzonie saszetek i kartoników, ważne jest rozpoczęcie na czas monitorowania obecności tych szkodników, a jeżeli okaże się, że znajdują się one w szklarni - jak najszybsze rozpoczęcie ich zwalczania. Wielu producentów nie docenia znaczenia właściwego zwalczania gryzoni. Z tego powodu niestety bardzo często spotykam się z opisanym powyżej problemem. Dlatego też moja rada brzmi: zdobądź obszerną wiedzę na temat obrony przed gryzoniami i ich zwalczania. W ten sposób uniemożliwiasz myszom poczynienie ogromnych szkód w krótkim czasie.

Już teraz uważaj zatem na uszkodzenia saszetek i kartoników spowodowane przez szkodniki. Znajdujesz nadgryzione produkty? Możliwie jak najszybciej zastosuj odpowiednie środki lub skontaktuj się ze mną bądź moimi kolegami celem uzyskania porady.


Conrad van Doorn
Masz pytanie?
Skontaktuj się z nami wypełniając poniższy formularz. Postaramy się odpowiedzieć tak szybko, jak to możliwe.


Powiązane artykuły
- Jak wykrywać, monitorować i wyłapywać szkodniki?