Indywidualne porady specjalistówPonad 10 000 produktówProgram lojalnościowy
Koszyk  
0
progress indicator
Dodawanie produktu...
Zaopatrzenie profesjonalnego ogrodnictwa

Efektywne zapylanie - trzmiele

zapylanie przez trzmiele
Autor: Kevin van Kester | Ostatnia aktualizacja: 12-01-2020


Zapylanie przez trzmiele to podstawowa kwestia dla osiągnięcia dobrych plonów. Bez niego większość upraw nie rozwija się optymalnie lub nie rozwija się w ogóle. Przenoszenie pyłku kwiatowego w większości upraw szklarniowych (szczególnie pomidora czy cukinii) jest zależne od owadów (np. trzmieli), a rośliny szklarniowe leżą poza zasięgiem naturalnego zapylania. Dlatego musi się ono odbyć w inny sposób. W przeszłości wykorzystywano do tego specjalne „wibratory”, ale obecnie w szklarniach wykorzystuje się w tym celu trzmiele. Zapylanie przez trzmiele nie wymaga tyle nakładu ludzkiej pracy, więc jest tańsze.

Skuteczne zapylanie roślin

Niskie koszty to nie jedyna zaleta stosowania trzmieli. Zapylanie przez trzmiele jest efektywniejsze, a to prowadzi do wyższych plonów i wyższych zysków. Zapewnia lepszy rozwój roślin, a w związku z tym – więcej, większych i lepiej uformowanych owoców. Dalszym efektem zapylania jest szybsze dojrzewanie owoców, co skraca okres zbioru plonów i pozwala na ich zwiększenie. 


Ul z trzmielami

Standardowa populacja trzmieli obejmuje gniazdo z aktywną królową i rosnącą rodziną. Królowa kieruje życiem ula z pomocą robotnic, z których jedne wylatują z ula by zbierać pyłek dla larw, a drugie – zostają w gnieździe by je budować i opiekować się larwami. Populacja trzmieli znajduje się w kartonie wyposażonym w dobrą wentylację, w którym znajduje się wkład z gniazdem oraz naczynie z zapasem pokarmu dla trzmieli.

Rodzaj ula należy dobrać do rodzaju uprawy. W naszej ofercie znajdziesz:

  • Ule zewnętrzne, do upraw w otwartym terenie (do sadów i upraw jagodowych)
  • Ule zimowe do upraw pod osłonami
  • Ule letnie do upraw pod osłonami, które:
  • ✔ przystosowane do wysokich temperatur
    ✔ wyróżniają się większą pojemnością oraz lepszą wentylacją

Zapylanie przez trzmiele w uprawach warzyw i owoców

Trzmiele są pożyteczne dla różnych gatunków roślin, nie tylko w uprawach pod szkłem. Można ich użyć do następujących upraw:

Uprawy szklarniowe

Uprawy sadownicze

Uprawy jagodowe

 1. pomidory

 1. wiśnia

 1. borówka amerykańska

 2. pomidory doświetlane

 2. grusza

 2. truskawka

 3. cukinia

 3. brzoskwinia

 3. malina


 4. śliwa
W ofercie Royal Brinkman znajdują się trzmiele hiszpańskiej marki Agrobio, dostarczającej wysokiej jakości, silne trzmiele do zapylania. Ule 2- i 3- gniazdowe marki Agrobio wyróżniają się innowacyjnymi otworami wlotowymi do poszczególnych gniazd. Są one skierowane są różnych kierunkach, co zapobiega dezorientacji trzmieli wracających do ula. Każdy ul posiada również system otworów (zabezpieczonych siatką przeciw owadom), zapewniający optymalną wentylację ula.


Wprowadzanie uli do uprawy

Ule należy wprowadzić do uprawy na początku kwitnienia, kiedy pojawi się 1-5% kwiatów. Ul musi być zabezpieczony przed wiatrem, umieszczony w miejscu nie narażonym na bezpośrednie nasłonecznienie. Warto również umieścić ul na podwyższeniu, np. ze skrzynek, aby uniemożliwić dostęp do niego mrówkom. Otwory wlotowe powinny być zawsze widoczne i łatwo dostępne dla trzmieli. W przypadku uli 2- i 3- gniazdowych skieruj otwory wlotowe poszczególnych gniazd w przeciwnych kierunkach, aby uniknąć dezorientacji trzmieli wracających do gniazd. Przed otwarciem nowego ula poczekaj, aż trzmiele uspokoją się. Najlepiej otwierać ule wczesnym rankiem lub późnym popołudniem. Zaleca się umieszczenie 8-10 gniazd na 1 ha (ule 2-gniazdowe: 4-5 szt. na 1 ha; ule 3-gniazdowe: 3 szt. na 1 ha). Dowiedz się więcej o wprowadzaniu uli do uprawy.

Masz pytanie dotyczące zapylania przez trzmiele?

Jeśli masz jakiekolwiek pytania dotyczące zapylania przez trzmiele, napisz do nas. Doświadczony zespół naszych specjalistów udzieli odpowiedzi na Twoje pytania i pomoże w optymalnym wykorzystaniu trzmieli.

Do not delete this link

Potrzebujesz porady?

Zadzwoń do jednego z naszych oddziałów:

Poznań 61 872 61 51
Warszawa 22 721 58 04
Tychy 32 326 20 60

Godziny pracy

Newsletter

Czy chcesz być informowany na bieżąco i otrzymywać comiesięczne informacje o nowościach oraz korzystać z naszych promocji?
Bądź z nami na social media
Facebook Twitter Linkedin YouTube
Masz pytanie? Zadzwoń:
Warszawa: 22 721 58 04
Tychy: 32 326 20 60
Poznań: 61 872 61 51