Zaopatrzenie profesjonalnego ogrodnictwa Ponad 10 000 produktów do upraw szklarniowych Program lojalnościowy
Koszyk  
0
progress indicator
Dodawanie produktu...
Wpisz tutaj nazwę produktu, którego szukasz

Sposoby zwalczania glonów w zbiorniku wodnym

Hoe kan je algen bestrijden?
Autor tekstu Jan Krouwer | Ostatnia aktualizacja: 22-06-2020

W wodzie stojącej, glony mogą szybko rosnąć. Ma to kilka negatywnych konsekwencji. Po pierwsze, wzrost glonów jest zły dla jakości wody. Ponadto, glony mogą powodować zatory w rurach, pompach i kroplownikach. Dlatego tak ważne jest, aby w jak największym stopniu zapobiegać powstawaniu glonów, a w razie potrzeby zwalczać je. W tym artykule powiemy ci o tym więcej.


Zapobieganie powstawaniu glonów

 • Glony potrzebują światła i ciepła. Osłaniając zbiornik przed światłem za pomocą osłony antyglonowej, glony nie mają szans na rozwój.
 • Glony żywią się m.in. osadami i szlamem. Utrzymując zbiornik w czystości, usuwasz to źródło składników odżywczych, które zapobiega rozwojowi glonów. Można również zlecić profesjonalne czyszczenie zbiornika.
 • Glony najlepiej rozwijają się w wodzie stojącej. Dlatego należy upewnić się, że woda w stanie zastoju jest wprawiona w ruch i pozostaje w takim stanie poprzez umieszczenie pomp w zbiorniku. Dzięki nim woda wraca do zbiornika przez zraszacze. Pomaga to również zwiększyć poziom tlenu, a tym samym obniżyć poziom azotu. To dobrze, bo glony mają do dyspozycji mniej składników odżywczych (glony żyją m.in. z azotu).
 • Przy wysokim poziomie wody, dolna warstwa wody zbiorniku nagrzewa się wolniej, zmniejszając tym samym wzrost glonów. Ponadto, zawirowania - a tym samym zanieczyszczenie systemu filtrującego - są mniej prawdopodobne podczas silnych opadów deszczu. Więc staraj się utrzymywać poziom wody na jak najwyższym poziomie.
 • Zapobiegać zanieczyszczeniu z innego źródła, np. z wlotu wody do rowów.produkty pokrewne

Zwalczanie glonów

 • Jeśli w zbiorniku znajdują się glony, można je zwalczyć poprzez obniżenie pH wody w zbiorniku. Przy pH niższym niż 6 nie ma (w większości przypadków) problemów z glonami. pH można regulować za pomocą kwasu siarkowego 37%. Zachowaj dawkę 20 litrów kwasu siarkowego 37% na 1000 m3 wody (w harmonogramie żywienia należy wziąć pod uwagę, że pH spada, dlatego należy regularnie pobierać próbki wody).
 • Upewnij się, że roztwór nie dotyka pokrywy zbiornika. Kwas siarkowy może mieć wpływ na pokrywę. Dlatego należy dozować roztwór za pomocą miarki i starać się jak najlepiej umieścić go na środku zbiornika.
 • Przy dużej ilości zanieczyszczeń organicznych można dodatkowo pracować z nadtlenkiem wodoru i/lub Huwa-San w zbiorniku. Zastosowanie: najlepiej pod koniec popołudnia w dawce 10 litrów na 100 m3 wody w zbiorniku. Nadtlenek wodoru reaguje szybko i dlatego szybko znika. Paski nadtlenku wodoru mogą być używane do pomiaru, ile aktywnego składnika pozostało w wodzie. Punktem wyjścia musi być to, że nadtlenek jest w pełni wypracowany w zbiorniku.
 • Produkt Proteck można również używać zapobiegawczo. Stosować 1 litr produktu na 250 m3 wody w zbiorniku. Wartość pH ziornika może wynosić maksymalnie 7 (najpierw należy obniżyć wyższą wartość pH za pomocą kwasu siarkowego). Dozować preparat w przy krawędziach zbiornika i powtórzyć zabieg po deszczu. Należy pamiętać, że w wyniku tego może wzrosnąć zawartość miedzi. Pamiętaj, że utrzymanie czegoś w czystości kosztuje mniej energii, niż pozbycie się zanieczyszczeń. Jeśli w zbiorniku pływają ryby, nie możesz użyć Protecka. Kiedy glony obumierają, zawartość tlenu w wodzie tymczasowo spada, powodując obumieranie ryb.
 • Po zwalczaniu glonów w zbiorniku, zawsze należy zmierzyć pH i wartość nadtlenkową, aby określić, czy woda może być bezpiecznie wykorzystana dla roślin.
 • Podczas pracy z chemikaliami należy mieć na uwadze własne bezpieczeństwo i zawsze nosić odzież ochronną.Ostrożnie z wodą z dna zbiornika

W praktyce widzimy, że woda z dna zbiornika nie zawsze jest dobrej jakości. Dzieje się tak, ponieważ na dnie akwenu w wyniku m.in. martwych glonów i gnijących liści często tworzy się muł. Dlatego też należy upewnić się, że punkt zasysania nie znajduje się zbyt blisko dna, tak aby ta zanieczyszczona woda nie została przekazana jako woda do podlewania. Jeśli ma to miejsce tymczasowo, na przykład w okresach suchych, należy upewnić się, że punkt poboru zostanie podniesiony do wyższego poziomu, gdy zbiornik ponownie zostanie napełniony. W przypadku suszy konieczne są również dodatkowe środki; zawsze należy zasięgnąć porady specjalisty.

Napowietrzanie i stosowanie nadtlenku wodoru może przyczynić się do poprawy jakości wody na dnie zbiornika, ale wymaga to czasu.


Masz pytania?

Jeśli masz pytania dotyczące zwalczania glonów, skontaktuj się z naszym specjalistą przy pomocy poniższego formularza. Odpowiemy, tak szybko jak to możliwe.
Jan KrouwerJan Krouwer

Jan Krouwer, specjalista ds. ochrony roślin w Royal Brinkman, ma ponad 40 lat doświadczenia w branży. Jest on osobą kontaktową w sprawach regulacji wzrostu i kontroli szkodników. To, co najbardziej cieszy go w jego pracy, to ruch w obrębie sektora. "To, że pracuję w tym samym sektorze od tak dawna, ma wiele wspólnego z ciągłymi innowacjami. Żaden rok nie jest taki sam i to każdego dnia przynosi mi nowe wyzwania".

Do not delete this link