Nicienie pożyteczne jako naturalni wrogowie szkodników

Nicienie pożyteczne, zwane również pasożytniczymi nicieniami owadów, to wiele różnych gatunków. W zależności od gatunku nicienie mogą być stosowane przeciwko różnym szkodnikom, w tym wciornastkom, ziemiórkom, opuchlakom i pędrakom, muchówkom, gąsienicom motyli i wielu innych.

Nicienie pożyteczne
Dominika Strzempa
Product Manager Crop Protection |
26 lipca 2023
Udostępnij artykuł
W poniższym artykule:

Czym są nicienie pożyteczne?

Nicienie to mikroskopijne bezkręgowce, zaliczane kiedyś do gromady robaków obłych o wielkości około 0,6 mm, więc nie są one lub są ledwo widoczne gołym okiem. Po podaniu nicienie aktywnie poszukują ofiary i penetrują ją, po czym wydzielają bakterie. Ofiara ginie w ciągu dwóch do trzech dni. Nicienie kontrolują różne stadia rozwojowe, ale generalnie preferują ofiary w stadium larwalnym.

Gatunki nicieni pożytecznych

Jak wspomnieliśmy powyżej, istnieją różne rodzaje nicieni. Oprócz owadów pasożytniczych (nicieni), które mogą być używane jako naturalny środek do zwalczania szkodników, istnieją także nicienie roślinne. Te nicienie nie żerują na szkodnikach, ale na materiale roślinnym. Pasożytniczy nicień pozostawia po sobie uszkodzenia w uprawie i dlatego jest jednym z niepożądanych szkodników w szklarni. Przykładami nicieni roślinnych są nicienie zmiany korzeniowej i nicień węzłowy. Te szkodniki mogą być zwalczane przy użyciu nematocydów.

Rozmnażanie

Nicienie rozmnażają się szybko i po dwóch do sześciu tygodniach nowe pokolenie rusza w poszukiwaniu nowych szkodników. Ten proces rozmnażania trwa nieprzerwanie, pod warunkiem że dla nicienia dostępna jest wystarczająca ilość pokarmu (szkodnika), tj. do czasu wyeliminowania szkodnika. Kolejnym warunkiem procesu rozmnażania jest, aby temperatura gleby nie była zbyt niska.

Nicienie do zwalczania różnych szkodników

Nicienie na opuchlaki i pędraki
Nicienie na opuchlaki i pędraki
Preparaty Nemasys zawierają nicienie pasożytujące na szkodnikach roślin. Mają wysoką skuteczność, dają długotrwały efekt, nie zagrażają roślinom ani owadom.

Nicienie na wciornastki i ziemiórki
Nicienie do zwalczania wciornastków i ziemiórek
Nicienie pożyteczne w preparacie Nemasys F pozwalają skutecznie zwalczyć wciornastki i ziemiórki. Dowiedz się, jak stosować nicienie pożyteczne.

Nicienie na motyle i muchówki
Nicienie do zwalczania motyli i muchówek
Dzięki poradom naszych ekspertów dowiesz się jak stosować nicienie (Nemasys C) do zwalczania motyli i muchówek oraz jakie środki ostrożności podjąć.

Introdukcja nicieni

Przy wypuszczaniu nicieni należy zapewnić warunki wilgotne. Lepiej nie stosować nicienia w słoneczną pogodę. Ważne jest również, aby temperatura gleby wynosiła 5-30°C. Aplikacja nicieni odbywa się za pomocą urządzeń natryskowych. Podczas aplikacji cieczy roboczej należy stale mieszać, aby zapobiec osadzaniu się preparatu z nicieniami. Ciecz robocza nie może być przechowywana, gdy tylko nicienie opadną na dno, umierają z powodu braku tlenu. Różne nicienie walczą z różnymi szkodnikami:
  • Steinernema kraussei: nicienie te mogą być wykorzystywane do zwalczania opuchlaka truskawkowca (Otiorhynchus sulcatus) i innych opuchlaków, takich jak Otiorhynchus armadillo i Otiorchynchus sallicicola. Po podaniu aktywnie poszukują ofiary i penetrują ją, po czym wydzielają bakterie, zabijając ofiarę.
  • Steinernema carpocapsae: te nicienie kontrolują brzegówki (Scatella stagnalis) i gąsienice.
  • Steinernema feltiae: nicienie te mogą być używane do zwalczania wciornastków, ziemiórek i miniarek.
  • Heterorhabditis bacteriophora: te nicienie kontrolują opuchlaka truskawkowca (Otiorhynchus sulcatus) i inne gatunki opuchlaków i pędraków, takie jak Otiorhynchus armadillo i Otiorchynchus sallicicola.
  • Phasmarhabditis hermaphrodita: te nicienie kontrolują ślimaki.

Optymalny klimat

Nicienie najlepiej radzą sobie w wilgotnym klimacie. Jeśli nicieni używa się do zwalczania szkodników, które znajdują się głównie w glebie, ważne jest, aby gleba lub podłoże było wilgotne. Nie tylko dlatego, że potrzebują wilgotnej gleby po to, aby przeżyć. Zbyt niska temperatura gleby (<5 stopni) nie jest korzystna dla nicienia. Nie przetrwają w tych temperaturach. Jeśli aplikujesz nicienie na szkodniki, które znajdują się głównie na liściach, wówczas występują nieco inne warunki klimatyczne. Na przykład, ważna jest wilgotność względna powyżej 75%, a temperatura nie powinna być niższa niż 15 stopni lub wyższa niż 25 stopni. Więc chcesz jak najlepiej wykorzystać nicienie? Więc upewnij się, że masz dobry klimat.

W jakiej ziemi można umieszczać nicienie?

Dobrze jest wiedzieć, że nie każda gleba nadaje się jednakowo do wprowadzenia nicienia. Zwykła gleba doniczkowa jest optymalną glebą, pod warunkiem że jest wilgotna. Maty substratowe — zwłaszcza nowe, są mniej odpowiednie do aplikacji nicienia. Dzieje się tak, ponieważ istnieje szansa, że zostaną one niepożądanie przeniesione przez system odwadniający. Ponadto gleba o wartości pH od 3 do 8 i wartości EC do maksymalnie 5 jest dobra dla nicienia.

Transport i przechowywanie nicieni

Nicienie są pakowane w proszek lub w postaci pasty i transportowane w warunkach chłodniczych. Dlatego najlepiej jest przechowywać nicienie w chłodnym pomieszczeniu o temperaturze od 2 do 6 stopni. Gdy temperatura spada poniżej temperatury zamarzania, nicienie giną. Nicienie można przechowywać w lodówce do czasu upływu terminu podanego na opakowaniu. Jeśli użyjesz nicieni po tej dacie, istnieje szansa, że niektóre z nich nie będą już żyły, a pożądany efekt nie zostanie osiągnięty.

Zalety preparatów zawierających nicienie

  • Długi okres działania
  • Szybki efekt, wysoka skuteczność
  • Łatwa aplikacja
  • Brak fitotoksycznego działania
  • Brak zanieczyszczenia podłoża substancjami chemicznymi
  • Bezpieczny dla ludzi i zwierząt (w tym zapylaczy i owadów pożytecznych)
  • Brak okresu karencji
  • Produkt przyjazny środowisku

Opinie klientów

W minionym sezonie wielu klientów miało okazję przekonać się o skuteczności preparatów Nemasys. Poniżej prezentujemy opinie kilku z nich.

„Zdecydowaliśmy się na użycie preparatu Nemasys F do walki ze wciornastkiem, ze względu na jego wysoką skuteczność oraz rozsądne koszty, w porównaniu z chemią. Wcześniej stosowaliśmy preparaty chemiczne zawierające spinosad i tiametoksan. Do aplikacji użyliśmy opryskiwacza o małym ciśnieniu, z dużą dyszą, bez filtrów. Zastosowaliśmy Nemasys F w matecznikach chryzantemy. Efekt spełnił nasze oczekiwania”.  (Marcin Cichoń, Zakład Ogrodniczy Cichoń)

„Preparatu 
Nemasys L użyliśmy do zwalczania larw opuchlaka. Zdecydowaliśmy się na jego użycie, ponieważ środki chemiczne, których używaliśmy nie zadziałały na szkodniki. Preparat Nemasys był mieszany w beczce z wodą, a następnie aplikowany za pomocą węża i podłączonego do niego przepływowo dosatronu, który dawkował odpowiednią ilość preparatu na zraszacze, po kilka w rzędzie. Wszystko było zasilane z instalacji wodnej. Podłoże było już wcześniej odpowiednio nawilżone. Również po zaaplikowaniu preparatu Nemasys L zraszaliśmy powierzchnię czystą wodą poprzez system zraszaczy, około 30 minut. Utrzymanie warunków wilgotności nie stanowiło dla nas problemu, ponieważ posiadamy system nawadniania na polach. Efekt był bardzo dobry i larwy wyginęły. Przed zastosowaniem preparatu Nemasys L populacja szkodnika była bardzo duża. Warto zainwestować w preparat Nemasys L, aby ratować swoje uprawy”.  (Kompozycje Ozdobne – Karwice Sp. z o.o.)

„Stosowaliśmy Nemasys L na opuchlaka oraz Nemasys G na pędraka. Zdecydowaliśmy się na użycie tych preparatów ze względu na długi czas działania. Do aplikacji użyliśmy węża z płaskim sitkiem, podłączonego do zbiornika o pojemności 1000 litrów, z wolno pracującym mieszadłem. Zawsze po zabiegu włączaliśmy nawadnianie (rośliny uprawiane w gruncie nawadniamy za pomocą linii kroplujących, rośliny w pojemnikach – za pomocą zraszaczy). Pierwsze próby niestety nie były udane, dopiero po bardzo dokładnym zaaplikowaniu preparatu zauważyliśmy efekty. Nicienie są bardzo skuteczne w walce z opuchlakiem. Ich dużą zaletą jest też brak szkodliwości dla otoczenia. Są rozwiązaniem droższym od chemii, dlatego bardzo potrzebny jest dokładny program ochrony, określający terminy, temperatury, częstotliwość stosowania i sposób wykonania zabiegu”.
Skontaktuj się z nami! 
Potrzebujesz porady? Wypełnij formularz kontaktowy! Nasz specjalista skontaktuje się z Tobą tak szybko, jak to możliwe. 
Pozostałe artykuły z Banku wiedzy

Nicienie pożyteczne jako naturalni wrogowie szkodników

Nicienie pożyteczne, zwane również pasożytniczymi nicieniami owadów, to wiele różnych gatunków. W zależności od gatunku nicienie mogą być stosowane przeciwko różnym szkodnikom, w tym wciornastkom, ziemiórkom, opuchlakom i pędrakom, muchówkom, gąsienicom motyli i wielu innych.
Szukaj w Banku wiedzy 
Znajdź odpowiedzi na swoje pytanie w naszej bazie wiedzy. Ponad 500 artykułów napisanych przez naszych specjalistów.
Dominika Strzempa
Dominika Strzempa
Product Manager Crop Protection | 26 lipca 2023
Udostępnij artykuł
Nicienie pożyteczne
W poniższym artykule:

Czym są nicienie pożyteczne?

Nicienie to mikroskopijne bezkręgowce, zaliczane kiedyś do gromady robaków obłych o wielkości około 0,6 mm, więc nie są one lub są ledwo widoczne gołym okiem. Po podaniu nicienie aktywnie poszukują ofiary i penetrują ją, po czym wydzielają bakterie. Ofiara ginie w ciągu dwóch do trzech dni. Nicienie kontrolują różne stadia rozwojowe, ale generalnie preferują ofiary w stadium larwalnym.

Gatunki nicieni pożytecznych

Jak wspomnieliśmy powyżej, istnieją różne rodzaje nicieni. Oprócz owadów pasożytniczych (nicieni), które mogą być używane jako naturalny środek do zwalczania szkodników, istnieją także nicienie roślinne. Te nicienie nie żerują na szkodnikach, ale na materiale roślinnym. Pasożytniczy nicień pozostawia po sobie uszkodzenia w uprawie i dlatego jest jednym z niepożądanych szkodników w szklarni. Przykładami nicieni roślinnych są nicienie zmiany korzeniowej i nicień węzłowy. Te szkodniki mogą być zwalczane przy użyciu nematocydów.

Rozmnażanie

Nicienie rozmnażają się szybko i po dwóch do sześciu tygodniach nowe pokolenie rusza w poszukiwaniu nowych szkodników. Ten proces rozmnażania trwa nieprzerwanie, pod warunkiem że dla nicienia dostępna jest wystarczająca ilość pokarmu (szkodnika), tj. do czasu wyeliminowania szkodnika. Kolejnym warunkiem procesu rozmnażania jest, aby temperatura gleby nie była zbyt niska.

Nicienie do zwalczania różnych szkodników

Nicienie na opuchlaki i pędraki
Nicienie na opuchlaki i pędraki
Preparaty Nemasys zawierają nicienie pasożytujące na szkodnikach roślin. Mają wysoką skuteczność, dają długotrwały efekt, nie zagrażają roślinom ani owadom.

Nicienie na wciornastki i ziemiórki
Nicienie do zwalczania wciornastków i ziemiórek
Nicienie pożyteczne w preparacie Nemasys F pozwalają skutecznie zwalczyć wciornastki i ziemiórki. Dowiedz się, jak stosować nicienie pożyteczne.

Nicienie na motyle i muchówki
Nicienie do zwalczania motyli i muchówek
Dzięki poradom naszych ekspertów dowiesz się jak stosować nicienie (Nemasys C) do zwalczania motyli i muchówek oraz jakie środki ostrożności podjąć.

Introdukcja nicieni

Przy wypuszczaniu nicieni należy zapewnić warunki wilgotne. Lepiej nie stosować nicienia w słoneczną pogodę. Ważne jest również, aby temperatura gleby wynosiła 5-30°C. Aplikacja nicieni odbywa się za pomocą urządzeń natryskowych. Podczas aplikacji cieczy roboczej należy stale mieszać, aby zapobiec osadzaniu się preparatu z nicieniami. Ciecz robocza nie może być przechowywana, gdy tylko nicienie opadną na dno, umierają z powodu braku tlenu. Różne nicienie walczą z różnymi szkodnikami:
  • Steinernema kraussei: nicienie te mogą być wykorzystywane do zwalczania opuchlaka truskawkowca (Otiorhynchus sulcatus) i innych opuchlaków, takich jak Otiorhynchus armadillo i Otiorchynchus sallicicola. Po podaniu aktywnie poszukują ofiary i penetrują ją, po czym wydzielają bakterie, zabijając ofiarę.
  • Steinernema carpocapsae: te nicienie kontrolują brzegówki (Scatella stagnalis) i gąsienice.
  • Steinernema feltiae: nicienie te mogą być używane do zwalczania wciornastków, ziemiórek i miniarek.
  • Heterorhabditis bacteriophora: te nicienie kontrolują opuchlaka truskawkowca (Otiorhynchus sulcatus) i inne gatunki opuchlaków i pędraków, takie jak Otiorhynchus armadillo i Otiorchynchus sallicicola.
  • Phasmarhabditis hermaphrodita: te nicienie kontrolują ślimaki.

Optymalny klimat

Nicienie najlepiej radzą sobie w wilgotnym klimacie. Jeśli nicieni używa się do zwalczania szkodników, które znajdują się głównie w glebie, ważne jest, aby gleba lub podłoże było wilgotne. Nie tylko dlatego, że potrzebują wilgotnej gleby po to, aby przeżyć. Zbyt niska temperatura gleby (<5 stopni) nie jest korzystna dla nicienia. Nie przetrwają w tych temperaturach. Jeśli aplikujesz nicienie na szkodniki, które znajdują się głównie na liściach, wówczas występują nieco inne warunki klimatyczne. Na przykład, ważna jest wilgotność względna powyżej 75%, a temperatura nie powinna być niższa niż 15 stopni lub wyższa niż 25 stopni. Więc chcesz jak najlepiej wykorzystać nicienie? Więc upewnij się, że masz dobry klimat.

W jakiej ziemi można umieszczać nicienie?

Dobrze jest wiedzieć, że nie każda gleba nadaje się jednakowo do wprowadzenia nicienia. Zwykła gleba doniczkowa jest optymalną glebą, pod warunkiem że jest wilgotna. Maty substratowe — zwłaszcza nowe, są mniej odpowiednie do aplikacji nicienia. Dzieje się tak, ponieważ istnieje szansa, że zostaną one niepożądanie przeniesione przez system odwadniający. Ponadto gleba o wartości pH od 3 do 8 i wartości EC do maksymalnie 5 jest dobra dla nicienia.

Transport i przechowywanie nicieni

Nicienie są pakowane w proszek lub w postaci pasty i transportowane w warunkach chłodniczych. Dlatego najlepiej jest przechowywać nicienie w chłodnym pomieszczeniu o temperaturze od 2 do 6 stopni. Gdy temperatura spada poniżej temperatury zamarzania, nicienie giną. Nicienie można przechowywać w lodówce do czasu upływu terminu podanego na opakowaniu. Jeśli użyjesz nicieni po tej dacie, istnieje szansa, że niektóre z nich nie będą już żyły, a pożądany efekt nie zostanie osiągnięty.

Zalety preparatów zawierających nicienie

  • Długi okres działania
  • Szybki efekt, wysoka skuteczność
  • Łatwa aplikacja
  • Brak fitotoksycznego działania
  • Brak zanieczyszczenia podłoża substancjami chemicznymi
  • Bezpieczny dla ludzi i zwierząt (w tym zapylaczy i owadów pożytecznych)
  • Brak okresu karencji
  • Produkt przyjazny środowisku

Opinie klientów

W minionym sezonie wielu klientów miało okazję przekonać się o skuteczności preparatów Nemasys. Poniżej prezentujemy opinie kilku z nich.

„Zdecydowaliśmy się na użycie preparatu Nemasys F do walki ze wciornastkiem, ze względu na jego wysoką skuteczność oraz rozsądne koszty, w porównaniu z chemią. Wcześniej stosowaliśmy preparaty chemiczne zawierające spinosad i tiametoksan. Do aplikacji użyliśmy opryskiwacza o małym ciśnieniu, z dużą dyszą, bez filtrów. Zastosowaliśmy Nemasys F w matecznikach chryzantemy. Efekt spełnił nasze oczekiwania”.  (Marcin Cichoń, Zakład Ogrodniczy Cichoń)

„Preparatu 
Nemasys L użyliśmy do zwalczania larw opuchlaka. Zdecydowaliśmy się na jego użycie, ponieważ środki chemiczne, których używaliśmy nie zadziałały na szkodniki. Preparat Nemasys był mieszany w beczce z wodą, a następnie aplikowany za pomocą węża i podłączonego do niego przepływowo dosatronu, który dawkował odpowiednią ilość preparatu na zraszacze, po kilka w rzędzie. Wszystko było zasilane z instalacji wodnej. Podłoże było już wcześniej odpowiednio nawilżone. Również po zaaplikowaniu preparatu Nemasys L zraszaliśmy powierzchnię czystą wodą poprzez system zraszaczy, około 30 minut. Utrzymanie warunków wilgotności nie stanowiło dla nas problemu, ponieważ posiadamy system nawadniania na polach. Efekt był bardzo dobry i larwy wyginęły. Przed zastosowaniem preparatu Nemasys L populacja szkodnika była bardzo duża. Warto zainwestować w preparat Nemasys L, aby ratować swoje uprawy”.  (Kompozycje Ozdobne – Karwice Sp. z o.o.)

„Stosowaliśmy Nemasys L na opuchlaka oraz Nemasys G na pędraka. Zdecydowaliśmy się na użycie tych preparatów ze względu na długi czas działania. Do aplikacji użyliśmy węża z płaskim sitkiem, podłączonego do zbiornika o pojemności 1000 litrów, z wolno pracującym mieszadłem. Zawsze po zabiegu włączaliśmy nawadnianie (rośliny uprawiane w gruncie nawadniamy za pomocą linii kroplujących, rośliny w pojemnikach – za pomocą zraszaczy). Pierwsze próby niestety nie były udane, dopiero po bardzo dokładnym zaaplikowaniu preparatu zauważyliśmy efekty. Nicienie są bardzo skuteczne w walce z opuchlakiem. Ich dużą zaletą jest też brak szkodliwości dla otoczenia. Są rozwiązaniem droższym od chemii, dlatego bardzo potrzebny jest dokładny program ochrony, określający terminy, temperatury, częstotliwość stosowania i sposób wykonania zabiegu”.
Skontaktuj się z nami! 
Potrzebujesz porady? Wypełnij formularz kontaktowy! Nasz specjalista skontaktuje się z Tobą tak szybko, jak to możliwe. 
Dominika Strzempa
Pozostałe artykuły z Banku wiedzy
Naturalni wrogowie szkodników upraw
Biologiczna ochrona upraw polega na zwalczaniu szkodników za pomocą owadów pożytecznych lub naturalnych środków ochrony roślin.
Protokół kontroli jakości: nicienie pożyteczne
Nicienie, zwane również nicieniami, są naturalnym wrogiem gąsienic i innych gatunków szkodników. Sprawdź jak stosować ten biologiczny środek ochrony.
Jak przygotować roztwór zawierający nicienie pożyteczne?
Aby zabieg z użyciem nicieni pożytecznych był skuteczny, trzeba spełnić kilka warunków. Z poniższego artykułu dowiesz się jakich!