Zaopatrzenie profesjonalnego ogrodnictwa Ponad 10 000 produktów do upraw szklarniowych Program lojalnościowy
Koszyk  
0
progress indicator
Dodawanie produktu...
Wpisz tutaj nazwę produktu, którego szukasz

Szara pleśń (Botrytis cinerea) - zwalczanie


Ostatnia aktualizacja: 06.08.2021

Szara pleśń (Botrytis cinerea) jest grzybem powodującym największe szkody w ogrodnictwie. Występuje głównie w warunkach wysokiej wilgotności. Objawy choroby pojawiać się mogą na pędach, liściach, kwiatach i owocach, zagrażając rozwojowi roślin oraz dyskwalifikując je jako materiał handlowy. W walce z szarą pleśnią najważniejsze jest jej zapobieganie.

Rozpoznawanie Botrytis

Na liściach, pędach, a nawet owocach porażonej rośliny pojawiają się okrągłe, szaro-brunatne plamy, które w wilgotnych warunkach szybko powiększają się i powodują gnicie rośliny. Porażone liście obumierają - częściowo lub w całości. Jeśli zakażenie obejmie również łodygę, może to prowadzić do obumarcia całej rośliny. Chore części są zwykle pokryte brunatnym, obfitym nalotem, zawierającym zarodniki grzyba, który rozpyla się przy dotknięciu rośliny.

Usuwanie porażonych części roślin

Niebezpieczeństwo wystąpienia Botrytis polega głównie na szybkim rozprzestrzenianiu się choroby. Należy usuwać porażone części roślin, zachowując przy tym dużą ostrożność. Najlepiej umieszczać porażone części roślin w plastikowym, zamkniętym woreczku, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się zarodników.

Zapobieganie i zwalczanie Botrytis cinerea
W celu ograniczenia występowania szarej pleśni, warto zwrócić uwagę na utrzymanie prawidłowego klimatu w szklarni (temperatura, wilgotność powietrza). Usuwać porażone części roślin. Przy wystąpieniu pierwszych objawów opryskiwać rośliny jednym z preparatów: Signum 33 WG, Amistar 250 SC, Mythos 300 SC, Scorpion 325 SC. W ostatnich latach na rynku pojawiają się tez preparaty biologiczne, zawierające szczepy pożytecznych bakterii. Preparatami takimi są: Serenade ASO, Serifel, Prestop, Vintec.


W ramach działań profilaktycznych warto również przestrzegać zasad higieny podczas wykonywania zabiegów pielęgnacyjnych: zranienia roślin (np. powstałe podczas odcinania liści) smarować zapobiegawczo pastą Patomagent, natomiast noże i inne narzędzia używane podczas prac należy dezynfekować (np. 4% roztworem Menno Florades). Warto też zwrócić uwagę na to, aby cięcia wykonywane były gładko, bez poszarpanych krawędzi. Dzięki czemu będą stanowiły mniejsze wrota infekcji.

Wzmacnianie odporności roślin

Dobrą praktyką jest wspieranie naturalnych mechanizmów obronnych rośliny, dzięki czemu staje się ona mniej podatna na porażenie przez choroby. W tym celu można zastosować preparaty PlantoSys: ArgicinPlus lub SilicaPower.

Środki chemiczne do ochrony przed szarą pleśnią

Środki biologiczne do ochrony przed szarą pleśnią

Produkty przydatne w zapobieganiu szarej pleśni

 Masz pytanie?
Potrzebujesz porady? Skontaktuj się z naszymi specjalistami od integrowanej ochrony roślin lub wypełniając poniższy formularz. Postaramy się odpowiedzieć tak szybko, jak to możliwe.
Do not delete this link