Jak w higieniczny sposób rozpocząć nową uprawę?

Rozpoczynanie nowej uprawy w czysty i higieniczny sposób staje się w ostatnich latach coraz ważniejsze. Gdy szklarnia jest czysta i trafia do niej młody materiał uprawowy, ważne jest, by zapobiegać wniesieniu wraz z nim za pośrednictwem ludzi, maszyn i narzędzi niechcianych chorób bądź szkodników. Bardzo ważnym czynnikiem jest tutaj dezynfekcja stóp, dłoni i kół. W tym artykule nasz specjalista objaśnia środki umożliwiające rozpoczęcie nowej uprawy w higieniczny sposób. 

Dezynfekcja dłoni

1. Dezynfekcja dłoni
Higiena osobista pracowników wymaga szczególnej uwagi. Większość chorób i szkodników przenosi się na dłoniach (i stopach). Dezynfekcja dłoni dotyczy dwóch grup: osób pracujących przy uprawie zatrudnionych w danym przedsiębiorstwie oraz osób odwiedzających, zwłaszcza trafiających z jednego zakładu do drugiego i mogących w ten sposób przenosić choroby. Enno Rapid to środek przeznaczony do dezynfekcji dłoni. Jest to roztwór kwasu benzoesowego z alkoholem. Kwas benzoesowy to słaby kwas naturalnie występujący w wielu produktach spożywczych, mający działanie antybakteryjne. W połączeniu z alkoholem jest w stanie w krótkim czasie zniszczyć zarówno bakterie, jak i grzyby czy wirusy. Preparat wzbogacony jest także o składniki zapobiegające wysuszaniu się skóry. Procedurę czyszczenia dłoni można także zintegrować z bramą wejściową lub z kompletną stacją higieniczną, gdzie dłonie i stopy będą równocześnie czyszczone i dezynfekowane.

Dezynfekcja stóp

2. Dezynfekcja stóp
W zależności od uprawy i problemu z chorobami w zakładzie politykę w zakresie higieny można realizować w sposób uproszczony lub szczególnie surowy. W przypadku uproszczonej higieny stóp należy stosować czyszczenie podeszw przy pomocy mat dezynfekcyjnych przy wejściu oraz ubrań ochronnych i ochraniaczy na obuwie dla osób odwiedzających. W razie bardziej złożonych problemów z higieną można wybrać kompletne stacje higieniczne. Wówczas przy wchodzeniu do zakładu należy obowiązkowo przejść przez stację higieniczną, w której dłonie i stopy są dezynfekowane przy użyciu preparatu Menno Florades. Stacje higieniczne dostępne są w różnych wersjach: od prostych po bardzo rozbudowane, kompaktowe lub podwójne, na każdy budżet i na potrzeby wszelkich problemów higienicznych. Stacje są wyposażone w szczotki czyszczące i odkażające podeszwy butów.

Dezynfekcja dłoni

3. Dezynfekcja kół
Do dezynfekcji kół wózków widłowych, kontenerów przejezdnych, wózków duńskich i paleciaków opracowano specjalną matę dezynfekcyjną. Ma ona unikatową formę, gdyż jej powierzchnie najazdowe są wyposażone w wewnętrzne i zewnętrzne paski stabilizacyjne. Dzięki temu mata się nie zwija. 100% dezynfekcję kół (dookoła) gwarantuje możliwość zamówienia maty na wymiar. Krawędzie maty są wzmocnione, co zapobiega ich zaginaniu się. Folia antypoślizgowa na spodzie chroni matę przed przesuwaniem się. Mata jest odporna na zużywanie i wykonana z wysokiej jakości materiału. Maty mogą być napełniane środkiem dezynfekującym ręcznie lub za pomocą automatycznego systemu napełniania. Automatyczny system napełniania gwarantuje stałą obecność wystarczającej ilości preparatu odkażającego. Można to regulować za pomocą zegara sterującego lub za pomocą pomiaru efektywności roztworu.Jan Willem Keijzer
Masz pytanie?

Skontaktuj się z nami wypełniając poniższy formularz. Postaramy się odpowiedzieć tak szybko, jak to możliwe.Powiązane artykuły
- Higiena uprawy
- Ustalanie planu higieny
- Dezynfekcja rąk w szklarni
- Skuteczne zwalczanie wirusów
- Jak usuwać zabrudzenia?
- Mycie czy dezynfekcja?