Jak stosować preparat do mycia wnętrza szklarni?

Jak stosować preparat do mycia wnętrza szklarni?Dokładnie wyczyszczone, przejrzyste szkło wpuszcza więcej światła do szklarni. Światło to ma ogromne znaczenie dla wzrostu uprawy. Dlatego też należy regularnie czyścić szkło w szklarni - zarówno od wewnątrz, jak i od zewnątrz, usuwając w ten sposób ze szkła zabrudzenia: rdzę, naloty, kamień, kurz oraz innego rodzaju osady. W tym celu stosuje się preparat do czyszczenia szkła. Jednak jak należy używać go w szklarni?

Skład preparatu do czyszczenia szkła

W ogrodnictwie stosuje się przeważnie preparaty na bazie fluorków. W ramach tej kategorii istnieją dwa rodzaje środków: zawierające fluorowodór oraz bifluorek amonu. 

Fluorowodór

Preparat na bazie fluorowodoru może być stosowany do czyszczenia metali i ma działanie bakteriobójcze. Usuwa także rdzę. Preparaty do czyszczenia szkła na bazie fluorowodoru mają bardzo silne działanie, a podczas ich stosowania wytwarzają się także opary. Substancje, jakie się wówczas uwalniają, są trujące dla ludzi i szkodzą uprawom. Dlatego też ważne jest, by po użyciu preparatu zawierającego fluorowodór dokładnie wywietrzyć szklarnię. Jednakże opary te mogą podczas wietrzenia zaszkodzić także sąsiednim uprawom, zwłaszcza roślinom bulwiastym i cebulowym, np. frezjom czy liliom. Należy wziąć to pod uwagę. 

Bifluorek amonu

Bifluorek amonu to sól, która może być stosowana do usuwania m.in. rdzy, nalotu, alg, mchu czy kurzu. Preparaty do czyszczenia szkła na bazie bifluorku amonu mają łagodniejsze działanie, a podczas ich stosowania nie wytwarzają się opary. Są one zatem bezpieczniejsze zarówno dla ludzi, jak i dla roślin. Dzięki temu można używać ich także do czyszczenia folii. 

Rodzaje preparatów do czyszczenia szkła

Royal Brinkman oferuje dwa rodzaje preparatów do czyszczenia szkła: 
  • Glasblank (Flusol forte): jest to produkt na bazie fluorowodoru. Ma on bardzo silnie działanie, lecz także wytwarza dużą ilość oparów.
  • Topcleaner: produkt na bazie bifluorku amonu. Ma bardzo silne działanie, lecz wytwarza mniejszą ilość oparów niż Glasblank.

Stosowanie preparatu do czyszczenia szkła

Preparat do czyszczenia szkła można nakładać ręcznie przy pomocy pistoletu natryskowego lub maszynowo przy użyciu urządzenia do czyszczenia dachów szklarni.

Uwaga: Podczas pracy ze środkami do mycia szkła należy zawsze mieć odpowiednie środki ochrony osobistej, zgodnie z zaleceniami na etykiecie.

Po nałożeniu środka należy odczekać jakiś czas. W przypadku preparatów do czyszczenia szkła powinno być to 10, maksymalnie 15 minut. Nigdy nie pozostawiać środka na dłużej niż jest to zalecane, gdyż wówczas dojdzie do jego wyschnięcia, co może spowodować uszkodzenie szkła. Należy zatem na czas usunąć preparat przy pomocy silnego strumienia wody i odpowiedniej jej ilości. 

Uwaga: szkło hartowane lub szkło ze specjalną powłoką nie może być czyszczone przy użyciu tych preparatów. Fluorek mógłby je bowiem uszkodzić.

Środki ochrony indywidualnej

Stosując preparaty do czyszczenia szkła, należy zawsze używać środków ochrony indywidualnej, by chronić oczy i skórę. Należy zapoznać się z kartą charakterystyki stosowanego produktu celem uzyskania informacji na temat niezbędnych środków ochrony indywidualnej. 

Dezynfekcja

Preparaty do czyszczenia szkła przeznaczone są wyłącznie do jego czyszczenia; nie dezynfekują one szkła. Aby usunąć bakterie, wirusy, grzyby i wiroidy, należy użyć środka dezynfekującego.

Jan Willem Keijzer
Masz pytanie?
Skontaktuj się z nami wypełniając poniższy formularz. Postaramy się odpowiedzieć tak szybko, jak to możliwe.Powiązane artykuły
- Jak usuwać różne zabrudzenia?
- Plan działania przy zmianie uprawy - krok po kroku