Jak kupować i stosować maty dezynfekcyjne?

Maty dezynfekcyjne chronią przed dostawaniem się do zakładu szkodliwych mikroorganizmów i dlatego są ważnym elementem dbałości o higienę w przedsiębiorstwie. Aby osiągnąć jak najlepszy rezultat, ważne jest uwzględnienie kilku kwestii. Należy to zrobić już w momencie zakupu! W tym artykule opisujemy 11 najczęściej popełnianych błędów dotyczących kupowania i użytkowania mat dezynfekcyjnych, abyście mogli ich uniknąć.

1. Rodzaj maty dezynfekcyjnej

Jeszcze zanim dokonamy zakupu maty dezynfekcyjnej, ważne jest dokładne przemyślenie sposobu korzystania z niej. Czy będzie ona użytkowana w bardzo intensywny sposób, czy będą przez nią przejeżdżały pojazdy czy może tylko przechodzili ludzie? 

2. Rozmiar maty dezynfekcyjnej

Często wybieramy za małe maty. Większa mata jest niezbędna również w przypadku ruchu osób, aby przechodząc, można było postawić na niej kilka kroków. Jeżeli przez matę mają także przejeżdżać środki transportu, lepiej jest wybrać matę dłuższą, by odkażona mogła zostać cała powierzchnia kół. W poniższym filmie znajdują się dalsze objaśnienia. 

Wskazówka: włącz napisy

3. Mata dezynfekcyjna bez tunelu

Maty dezynfekcyjne są dostępne w opcji z tunelem lub bez. Producenci często wybierają maty bez tunelu, lecz potem zapominają o ich napełnianiu. Dlatego też polecamy wybór maty dezynfekcyjnej z tunelem. Można do niej podłączyć pompkę napełniającą, by była ona automatycznie uzupełniana. Dzięki temu problemy z rozkładaniem się środka dezynfekcyjnego w macie są mniejsze, przez co lepiej spełnia ona swoje zadanie. Mata z tunelem jest również dużo łatwiejsza do wyczyszczenia.

4. Mata nieleżąca w przejściu

Wydaje się to być logiczne, a mimo tego regularnie widujemy ten błąd: maty nie są ułożone w przejściu ani w miejscu, w którym można by przez nie przejść. Należy wziąć to pod uwagę przy zakupie maty, wybierając właściwy rozmiar i postarać się stworzyć taką drogę przepływu ruchu osób, aby ominięcie maty nie było możliwe. W przypadku większej liczby przejść (np. ze względu na kilka wejść do szklarni) należy zadbać o to, by przed każdymi drzwiami znajdowała się mata dezynfekcyjna.
 

5. Instrukcje

Czy w Twojej firmie każdy otrzymał instrukcje na temat maty dezynfekcyjnej? Dopilnuj, by pracownicy wiedzieli, dlaczego przechodzenie przez matę przed wejściem do szklarni jest ważne. Wywieś także jasne instrukcje przy macie, aby osoby odwiedzające również były informowane o środkach zapewniających higienę stosowanych w Twoim przedsiębiorstwie.

6. Brud na macie

Czyszczenie maty dezynfekcyjnej jest bardzo ważne, bowiem, gdy znajduje się na niej dużo brudu, utrudnia on lub nawet uniemożliwia stykanie się maty z powierzchniami, które mają zostać zdezynfekowane. Poniższy film pokaże Ci, w jaki sposób czyścić matę dezynfekcyjną. 

Wskazówka: włącz napisy

7. Brud wokół maty

Im więcej brudu znajduje się wokół maty, tym więcej brudu na nią trafia. Utrzymuj zatem w czystości nie tylko samą matę, lecz także cały obszar wokół niej. 

8. Niewłaściwy środek dezynfekujący

Innym często popełnianym błędem jest stosowanie niewłaściwego środka dezynfekującego. Regularnie obserwujemy, że klienci używają niebezpiecznych, żrących preparatów. Jest to oczywiście nieprawidłowe. Często stosowane są także środki niestabilne, na skutek czego nie każdy but czy koło są w równym stopniu dezynfekowane. Dlatego też używanie właściwego środka dezynfekującego jest istotne. Zalecamy stosowanie preparatu Menno Florades

9. Zbyt sucho lub zbyt mokro

Mata dezynfekcyjna nigdy nie może być zbyt sucha. Nie tylko działa ona wówczas gorzej, lecz także bardzo szybko się zużywa. Z drugiej strony nie może ona być także zbyt mokra. W ten sposób dochodzi bowiem do marnowania zbyt dużej ilości środka dezynfekującego, a mata staje się bardzo śliska, co sprzyja poślizgnięciom. 

10. Produkty na macie

Na macie nie można umieszczać jakichkolwiek produktów. Po pierwsze nie jest to bezpieczne, a po drugie ma negatywny wpływ na użytkowanie maty, ponieważ ludzie rzadziej przez nią przechodzą. Oprócz tego ostre krawędzie czy wystające gwoździe są najczęstszą przyczyną uszkodzeń maty. 

11. Umieszczanie maty na zewnątrz

I wreszcie, nigdy nie należy umieszczać maty dezynfekcyjnej na zewnątrz. W trakcie opadów roztwór ze środkiem dezynfekującym szybko ulega rozcieńczeniu. Gdy wilgoć paruje, mata wysycha, a stężenie preparatu może wzrosnąć. To sprawia, że mata dużo gorzej spełnia swoje zadanie lub nawet w ogóle przestaje je spełniać. 

Jan Willem Keijzer
Masz pytanie?
Skontaktuj się z nami wypełniając poniższy formularz. Postaramy się odpowiedzieć tak szybko, jak to możliwe.


Powiązane artykuły
- Ustalanie planu higieny
- Jak przeprowadzać skanowanie dezynfekcyjne?
- Środki higieniczne przy wejściu do szklarni