Strona główna    Bank wiedzy    Dezynfekcja i ochrona    Jak dbać o trzmiele jesienią i zimą?

Jak dbać o trzmiele jesienią i zimą?

Jak dbać o trzmiele jesienią i zimą?W uprawach oświetlonych jesienią i zimą wykorzystuje się sztuczne światło, by uzyskać lepszy efekt uprawowy. Ma ono jednak wpływ na trzmiele. Owady te nie są bowiem w stanie właściwie nawigować przy sztucznym świetle, gdyż nie ma w nim promieni UV. Na skutek tego trzmiele nie potrafią wrócić do ula i umierają. Dlatego też jesienią i zimą należy w przypadku upraw oświetlonych pamiętać o kilku kwestiach, by zapobiec wymieraniu trzmieli. Przedstawiamy je poniżej wraz ze wskazówkami. 

Światło naturalne

Jesienią i zimą otwieraj ule wyłącznie, gdy dostępne jest naturalne światło. W zimie otwiera się je przeważnie między godziną 8 a 9 rano i zamyka ok. godziny 14-15. W bardzo ciemne dni można w ogóle rezygnować z otwierania uli.

Śnieg i mgła

Mgła i śnieg sprawiają, że do szklarni trafia mniejsza ilość naturalnego światła, zaś pod wpływem śniegu światło to jest dodatkowo bardzo jasne. Ma to wpływ na zdolności orientacyjne trzmieli. Silna mgła lub śnieżyca może sprawić, że w ciągu jednego dnia stracisz 10-25% populacji tych owadów. Jeżeli zatem wiesz, że zbliża się mgła lub opady śniegu, uwzględnij to przy otwieraniu i zamykaniu uli.
  • Jeżeli rano jest mgliście, a ule nie zostały jeszcze otwarte, poczekaj z tym do momentu, aż mgła ustąpi.
  • Gdy zapowiadane są opady śniegu w ciągu dnia, zadbaj o zamknięcie uli na ich czas.
Jeżeli mgły lub śnieżyce utrzymują się dłużej (2-3 dni), zaleca się dołożenie kilku dodatkowych uli z trzmielami celem kompensaty. Zadbaj, by na hektar przypadało pół ula z trzmielami.

Umieść ule wyżej

Jesienią i zimą możesz także zdecydować się na umieszczenie uli wyżej w roślinach. W ten sposób będzie do nich wcześniej docierało światło słoneczne i trzmiele będą mogły maksymalnie je wykorzystać. Zmniejszy to także problemy tych owadów z widzeniem i orientacją w ciemniejsze dni. 

Jeżeli zdecydujesz się na umieszczenie uli wyżej, ważne jest oddzielenie ich od bezpośredniego światła słonecznego. Jeżeli tego nie zrobisz, będzie istniało ryzyko przegrzania się trzmieli w dni, gdy światło słoneczne będzie bardzo intensywne. Zadbaj o przeniesienie uli z powrotem niżej na czas - zrób to na początku lub w połowie marca (w zależności od ilości słońca).

Rozmieść ule regularnie 

Oprócz umieszczenia uli wyżej zaleca się także regularne rozmieszczenie ich wzdłuż głównej alejki. W ten sposób zapewniasz jak najkrótsze odległości, jakie owady muszą pokonywać. Zadbaj o to, by ule były dobrze widoczne z głównej alejki, by trzmiele mogły je bez trudu znaleźć.

Umieść ule na końcach alejek

W przypadku szklarni z alejkami dłuższymi niż 70 metrów zaleca się, by jesienią i zimą umieszczać ule z trzmielami zarówno z przodu alejki, jak i z tyłu (przy fasadzie). W przypadku alejek dłuższych niż 130 metrów ul należy umieścić także w połowie. Ma to na celu zmniejszenie dystansu do pokonania przez owady. Umieść ule w połowie alejki i przy fasadzie u góry, by były one widoczne.

Jan Krouwer
Masz pytanie?
Skontaktuj się z nami wypełniając poniższy formularz. Postaramy się odpowiedzieć tak szybko, jak to możliwe.


Powiązane artykuły

- Jak postępować w przypadku użądlenia przez trzmiela?
- Jak karmić trzmiele?
- Jak chronić trzmiele przed ciepłem w lecie?
- Wskazówki dotyczące stosowania trzmieli