Strona główna    Bank wiedzy    Dezynfekcja i ochrona    Jak chronić trzmiele przed ciepłem w lecie?

Jak chronić trzmiele przed ciepłem w lecie?

Jak chronić trzmiele przed ciepłem w lecie?Wiosną i latem słońce bardzo silnie operuje, na skutek czego rośnie temperatura w szklarni i może dojść do przegrzewania się trzmieli. Ma to negatywny wpływ na zapylanie, a w najgorszym przypadku może spowodować nawet śmierć trzmieli. Dlatego też wiosną i latem należy pamiętać o kilku kwestiach, by zapobiec problemom z zapylaniem. Przedstawiamy je poniżej wraz ze wskazówkami. 

Unikaj pełnego słońca

Zadbaj o to, by ule nie były ustawione w pełnym słońcu wiosną i latem. Ciepło sprawia bowiem, że owady szybciej się męczą. Przy temperaturze 28-32°C są mniej aktywne i mniej zapylają. Gdy temperatura osiąga 32°C lub więcej, całkowicie przestają latać.
 

Umieść ule niżej

Umieszczenie uli wiosną i latem niżej w roślinach sprawi, że będzie do nich docierała mniejsza ilość światła słonecznego. W ten sposób tworzymy przyjaźniejsze warunki dla tych owadów, dzięki czemu będzie im łatwiej w ciepłe dni. 

Cień 

Wiosną i latem ustawiaj ule w zacienionym miejscu, by chronić je przed przegrzaniem. Jeżeli rośliny nie zapewniają wystarczającego cienia, trzeba stworzyć go sztucznie. W tym celu można użyć na przykład styropianu lub ustawić ule w skrzynkach. 

Unikaj źródeł ciepła

W ciepłe dni unikaj źródeł ciepła i kontroluj, czy ule nie są ustawione zbyt blisko elementów grzewczych lub innych źródeł ciepła. Zamknij także przewody CO2 znajdujące się w promieniu dwóch metrów wokół uli. 

Wprowadź większą liczbę trzmieli

Jak już powiedziano, w temperaturze od 28 do 32°C trzmiele stają się mniej aktywne. Wprowadzając większą liczbę trzmieli, zapewniasz zachowanie pożądanego efektu zapylania także w takich warunkach.

Kompensuj straty

Ostatni punkt nie ma związku z przegrzewaniem, lecz również może spowodować problemy dotyczące zapylania. Wiosną wszystko wokół kwitnie. Część trzmieli opuści z tego powodu szklarnię i nie powróci do budek. Dlatego też od kwietnia wprowadzaj większą liczbę trzmieli, by skompensować tego rodzaju straty.


Jan Krouwer
Masz pytanie?
Skontaktuj się z nami wypełniając poniższy formularz. Postaramy się odpowiedzieć tak szybko, jak to możliwe.

Powiązane artykuły

- Jak postępować w przypadku użądlenia przez trzmiela?
- Jak karmić trzmiele?
- Jak dbać o trzmiele jesienią i zimą?
- Wskazówki dotyczące stosowania trzmieli