Efektywne zapylanie - trzmiele

Efektywne zapylanieZapylanie to podstawowa kwestia dla dobrych plonów: bez niego, większość upraw nie rozwija się w ogóle lub nie rozwija się optymalnie. Przenoszenie pyłku kwiatowego większości upraw szklarniowych (szczególnie pomidora, papryki, bakłażana, cukinii, truskawki i melona) jest zależne od owadów (np. trzmieli), a rośliny szklarniowe leżą poza zasięgiem naturalnego zapylania. Dlatego musi się ono odbyć w inny sposób. W przeszłości wykorzystywano do tego „wibratory”, ale obecnie w szklarniach wykorzystuje się w tym celu trzmiele. Zapylanie przez trzmiele nie wymaga tyle nakładu ludzkiej pracy, więc jest tańsze.

Skuteczne zapylanie

Niskie koszty to nie jedyna zaleta stosowania trzmieli. Zapylanie przez trzmiele jest efektywniejsze, a to prowadzi do wyższych plonów i wyższych zysków. Zapewnia lepszy rozwój roślin, a w związku z tym – więcej, większe i lepiej uformowane owoce. Dalszym efektem zapylania jest szybsze dojrzewanie owoców, co skraca okres zbioru plonów i daje większe zbiory.

Ul z trzmielami

Standardowa populacja trzmieli obejmuje gniazdo z aktywną królową i rosnącą rodziną. Królowa kieruje życiem ula z pomocą robotnic, z których jedne wylatują z ula by zbierać pyłek dla larw, a drugie – zostają w gnieździe by je budować i opiekować się larwami. Populacja trzmieli znajduje się w kartonie wyposażonym w dobrą wentylację, w którym znajduje się wkład z gniazdem oraz naczynie z zapasem pokarmu dla trzmieli.

Zapylanie przez trzmiele w uprawach warzyw i owoców

Trzmiele są pożyteczne dla różnych gatunków roślin w uprawach pod szkłem, zarówno warzyw, jak i owoców. Można ich użyć do następujących upraw. Kliknij na nazwę roślin poniżej by dowiedzieć się więcej na temat trzmieli w uprawach.

Warzywa
Owoce
Pomidory doświetlane
Truskawka
Pomidory niedoświetlane
Melon
Papryka
Wiśnia

Grusza

Brzoskwinia

Śliwa

Nasi specjaliści doradzą ci, jak właściwie wykorzystać trzmiele w uprawach. Co więcej, Royal Brinkman, jako współwłaściciel hiszpańskiej firmy Agrobio, może zaoferować wysokiej jakości, silne trzmiele.Team Gewasbescherming
Masz pytanie?

Skontaktuj się z nami wypełniając poniższy formularz. Postaramy się odpowiedzieć tak szybko, jak to możliwe.
Powiązane artykuły

- Jak postępować w przypadku użądlenia przez trzmiela?
- Jak karmić trzmiele?
- Jak chronić trzmiele przed ciepłem w lecie?
- Jak dbać o trzmiele jesienią i zimą?
- Wskazówki dotyczące stosowania trzmieli