Zaopatrzenie profesjonalnego ogrodnictwa Ponad 10 000 produktów do upraw szklarniowych Program lojalnościowy
Koszyk  
0
progress indicator
Dodawanie produktu...
Wpisz tutaj nazwę produktu, którego szukasz

Jak czyścić rynny uprawowe? | Krok po kroku

teeltgoten
Autor tekstu Dirk Timmers | Ostatnia aktualizacja: 23-06-2020

Podczas uprawy, nawozy, środki ochrony roślin i zanieczyszczenia organiczne przylegają do rynien. Bakterie, wirusy i inne patogeny mogą się tu gromadzić. Zmiana uprawy jest więc ważnym momentem, aby oczyścić rynny uprawowe tak, aby można było czysto rozpocząć nową uprawę, a patogeny nie znalazły się w nowej uprawie. Dobre czyszczenie jest przecież podstawą skutecznej dezynfekcji. W tym artykule powiemy wam, jak w odpowiedzialny sposób oczyścić rynny uprawowe. 
Plan stopniowego oczyszczania rynien uprawowych 

Podczas czyszczenia rynien uprawowych podczas zmiany uprawy zalecamy stosowanie się do poniższego, opracowanego przez naszych specjalistów, planu stopniowego:


Etap 1 - Usuwanie zanieczyszczeń

Najpierw należy upewnić się, że wszystkie grube zabrudzenia, które można usunąć mechanicznie, np. czy resztki roślin zostały usunięte. Zwróćcie na to uwagę, zanim przejdziecie do następnego kroku.


Etap 2 - Zastosowanie środka czyszczącego

 
Po mechanicznym oczyszczeniu rynien uprawowych można je zastosować środek czyszczący. Bardzo ważne jest, aby wziąć pod uwagę wymagany czas stosowania środka. Środek czyszczący zapewnia, że zanieczyszczenia organiczne, takie jak soki roślinne i zanieczyszczenia mineralne, zostaną zamoczone. Preferowane jest zastosowanie pieniącego środka czyszczącego ze względu na jego przyczepność do powierzchni rynny. Środki czyszczące, które mogą być używane są:
  • Hortisept clean - jest to alkaliczny środek czyszczący stosowany w stężeniu 1 - 3%
  • Hortisept clean plus - jest to odmiana pieniąca Hortiseptu, która pozwala na wizualne sprawdzenie, gdzie środek jest stosowany. Czas pracy i stężenia są równe wariantowi niepieniącemu się.
  • Floorclean - jest to wydajny ekologiczny środek czyszczący do czyszczenia wszystkich odpornych na działanie wody, twardych powierzchni. Ten produkt jest alternatywą przyjazną dla środowiska. Użyj 10% roztworu. 

Do mycia rynien warto zastosować zestaw do pianowania do montażu na opryskiwaczu. Jest to zestaw czterech dysz pianujących umożliwiających automatyzację procesu mycia i dezynfekcji rynien uprawowych. Zestaw w łatwy sposób instaluje się na maszcie opryskiwacza. Wysokość instalacji można dobrać indywidualnie w zależności od potrzeby. Kąt i rozstaw dysz pianujących również podlega regulacji. Najczęstszą konfiguracją jest ustawienie dysz pozwalające na zapianowanie górnej i dolnej strony rynien uprawowych. Przy pomocy zestawu można także pianować rury wegetacyjne i druty uprawowe. Dotarcie do tych miejsc jest niezwykle ważne pod kątem dezynfekcji.

Etap 3 - Zmywanie

Po upłynięciu czasu stosowania produktu, nadszedł czas na opłukanie rynien uprawowych. Zobaczysz, że rynny znów są czyste. Spryskać Hortisept Clean (PLUS) po ok. 5 minutach gorącą wodą pod wysokim ciśnieniem, a Floorclean po ok. 15 minutach.


Rozważyć zastosowanie folii rynnowej

Czyszczenie rynien uprawowych jest ważnym, ale czasochłonnym zadaniem podczas zmiany uprawy. Nie chcesz co roku dokładnie czyścić rynien? Należy rozważyć zastosowanie folii rynnowej podczas uprawy. Folia rynnowa zapewnia, że w zasadzie nie jest już konieczne czyszczenie rynien uprawowych. Poza utrzymaniem rynien w czystości, zapewnia ono mniejsze prawdopodobieństwo rozwoju grzybów, bakterii i wirusów. Zapobiega również niepożądanemu wzrostowi korzeni, co zmniejsza możliwość infekcji korzeni. Wreszcie, rynna ma dłuższą żywotność, ponieważ na powłokę nie mają wpływu nawozy i agresywne środki czyszczące stosowane podczas płodozmianu.


Masz pytanie?

Skontaktuj się z nami wypełniając poniższy formularz. Postaramy się odpowiedzieć tak szybko, jak to możliwe.
Specialist HortiHygienz Dirk Timmers Dirk Timmers

Dirk Timmers jest specjalistą ds. produktów HortiHygienz w Royal Brinkman. Ze względu na rosnące zapotrzebowanie na środki higieny w ogrodnictwie, każdy dzień przynosi nowe rozwiązania. "Wspaniałą rzeczą w mojej pracy jest różnorodność. Jednego dnia jesteś w szklarni, następny dzień spędzasz w biurze, aby wraz z kolegami z zespołu opracować rozwiązanie odpowiednie dla klienta".


Do not delete this link