Wszystko dla profesjonalnego ogrodnictwaIndywidualne porady specjalistówPonad 10 000 produktów
Koszyk  
0
progress indicator
Dodawanie produktu...
Zaopatrzenie profesjonalnego ogrodnictwa
Strona główna   Bank Wiedzy     Dezynfekcja i ochrona    Jak czyścić opryskiwacz?

Jak czyścić opryskiwacz?

Spuitwagen reinigen
Autor artykułu: Jasper Verhoeven | Ostatnia aktualizacja: 25-05-2020

Po wykonanym oprysku należy dokładnie wyczyścić używany opryskiwacz, aby był gotowy do następnego użycia. Jeśli tego nie zrobisz, istnieje szansa, że pozostałości środków ochrony roślin trafią tam, gdzie nie są pożądane, powodując szkody w uprawach. Krótko mówiąc: po użyciu zawsze należy wyczyścić wózek do oprysków! Nasi specjaliści wyjaśniają, w jaki sposób najlepiej to zrobić.


Znaczenie czyszczenia wózka do oprysków

Czyszczenie wózka do oprysków ma wiele zalet. Po pierwsze, jest to konieczne, aby był "gotowy do użycia", ale także do jego prawidłowego. Zapobiega się wytrącaniu się roztworu cieczy roboczej w zbiorniku, rurach i dyszach. Zapobiega również szkodom w opryskach spowodowanym niepożądanym wprowadzeniem resztek środka ochrony roślin do uprawy. Zapobiega również niezamierzonemu zanieczyszczeniu, które powstaje w wyniku zmieszania dwóch czynników, które nie powinny mieć rzeczywistego kontaktu ze sobą (ze wszystkimi jego konsekwencjami).


Usuwanie resztek cieczy

Zbiornik wózka do oprysków zawsze posiada pochyłe dno, które pozwala pompie na usunięcie całej cieczy roboczej. Jeśli jednak po wykonaniu oprysku wytworzyła się zbyt duża ilość cieczy roboczej, a w zbiorniku wózka opryskowego pozostały resztki, należy opróżnić zbiornik. Odbywa się to poprzez rozcieńczanie resztek cieczy wodą i opryskiwanie roślin (zawsze robić to w innym miejscu). Resztki cieczy roboczej można również oczyścić, przepuszczając je wraz z wodą resztkową przez instalację oczyszczania wody, dzięki czemu można je wykorzystać do ponownego użycia. Ciecz robocza nie może być nigdy odprowadzana do wód powierzchniowych ani do kanalizacji!


Czyszczenie zewnętrznej części wózka do oprysków

Zewnętrzne czyszczenie wózka do oprysków wymaga niewiele wody i czasu. Za pomocą pistoletu natryskowego lub myjki wysokociśnieniowej podłączonej do źródła czystej wody, można czyścić zewnętrzną część wózka natryskowego. Można również zdecydować się na użycie roztworu środka czyszczącego Primaclean w wodzie. Wózek należy czyścić w dobrze przemyślanym miejscu i zapobiegać przedostawaniu się zanieczyszczonej cieczy do kanalizacji, środowiska lub wód powierzchniowych.


Czyszczenie wnętrza

Napełniając zbiornik czystą wodą, można przepłukać zbiornik, pompy, rury i dysze, a tym samym oczyścić wózek natryskowy wewnątrz. Również do tego celu najlepiej jest użyć pistoletu natryskowego, który rozpyla czystą wodę pod wysokim ciśnieniem do zbiornika. Aby uzyskać najlepsze rezultaty, należy przepompować Primaclean przez zbiornik. Należy przestrzegać następującej procedury:

  1. Najpierw przepłukać wózek wodą.
  2. Następnie napełnij ponownie zbiornik wodą na co najmniej 10-20% pojemności zbiornika.
  3. Następnie dodać Primaclean i pompować mieszankę przez około 15 minut. Potem opróżnij zbiornik.


Zbieranie wody do płukania

Wodę po płukaniu należy zebrać i zutylizować, zarówno tą z czyszczenia części zewnętrznej wózka, jak i wewnętrznej.


Konserwacja zimowa
  1. Pod koniec sezonu należy oczyścić sprzęt wewnątrz i na zewnątrz wodą.
  2. Następnie napełnij zbiornik wodą na co najmniej 10-20% pojemności zbiornika.
  3. Następnie dodać Primaclean i pompować roztwór przez 15 minut.
  4. Zosostawić roztwór w zbiorniku na noc, a następnie opróżnić zbiornik.
  5. Sprzęt czyścić zewnętrznie wodnym roztworem Primacleanu. Nie należy spłukiwać wewnątrz i na zewnątrz wodą, ponieważ Primaclean nakłada warstwę ochronną, która chroni przed korozją.

Dawkowanie

Czyszczenie standardowe

Konserwacja zimowa

Czyszczenie strony wewnętrznej

100 g/100 l wody

200 g/100 l wody

Czyszczenie strony zewnętrznej: ręczne

25 g/10 l wody

50 g/10 l wody

Czyszczenie strony zewnętrznej: myjka wysokociśnieniowa

50 g/10 l wody

50 g/10 l wody


Uważajcie:
Nie spłukiwać wodą podczas konserwacji zimowej, ponieważ Primaclean tworzy warstwę ochronną, która zapobiega korozji!Środki ochrony osobistej

Podczas czyszczenia wózka natryskowego należy zawsze stosować środki ochrony osobistej.

Pytania o czyszczenie wózka do oprysków

Masz pytania o czyszczenie wózka do oprysków lub chciałbyś uzyskać poradę dostosowaną do swoich potrzeb? Wypełnij poniższy formularz, nasz specjalista skontaktuje się z Tobą, tak szybko, jak to tylko możliwe.
Jasper Verhoeven Jasper Verhoeven

Jasper Verhoeven, specjalista ds. dezynfekcji produktów, jest osobą kontaktową dla producentów w zakresie higieny. "W związku z rosnącym zapotrzebowaniem na środki higieny w ogrodnictwie i związanymi z tym wyzwaniami, coraz ważniejsze staje się indywidualne doradztwo. Zawsze uważam za wyzwanie pomóc producentowm w stworzeniu najlepszej sytuacji na jego farmie".


Do not delete this link

Potrzebujesz porady?

Zadzwoń do jednego z naszych oddziałów:

Poznań 61 872 61 51
Warszawa 22 721 58 04
Tychy 32 326 20 60

Godziny pracy

Newsletter

Czy chcesz być informowany na bieżąco i otrzymywać comiesięczne informacje o nowościach oraz korzystać z naszych promocji?
Bądź z nami na social media
Facebook Twitter Linkedin YouTube
Masz pytanie? Zadzwoń:
Warszawa: 22 721 58 04
Tychy: 32 326 20 60
Poznań: 61 872 61 51