Wszystko dla profesjonalnego ogrodnictwaIndywidualne porady specjalistówPonad 10 000 produktów
Koszyk  
0
progress indicator
Dodawanie produktu...
Zaopatrzenie profesjonalnego ogrodnictwa

Bank wiedzy - pielęgnacja

Bank wiedzy Royal Brinkman składa się z siedmiu bloków tematycznych. Pod hasłem „pielęgnacja” można znaleźć informacje na temat nawozów, preparatów cieniujących i kondycjonerów oraz praktyczne wskazówki i porady odnośnie użycia tych produktów.
  • Regulacja pH i EC - wskazówki

    PH i EC mają wpływ na wchłanianie substancji odżywczych przez rośliny. Czynniki, jak wybór nawozu, pH, EC i źródło wody do podlewania, w dużej mierze decydują o osiągnięciu najlepszego plonu. Dlatego warto wiedzieć, jak dostosować poziom pH i EC w roztworach pożywek. W tym artykule nasi specjaliści podają przydatne wskazówki.

    Więcej
  • Pomiar i regulacja pH - wskazówki

    Porady dotyczące nawożenia są często obliczane z dokładnością co do milimola. Wymaga to bardzo precyzyjnego podejścia do stosowania nawozów. Decydujące znaczenie ma pH: zbyt wysokie lub zbyt niskie, zmniejsza wchłanianie niektórych składników odżywczych, co może prowadzić do objawów niedoboru.

    Więcej
  • Rodzaje piktogramów CLP i ich znaczenie

    Piktogramy CLP to wyraźnie rozpoznawalne znaki umieszczone na opakowaniach nawozów i środków ochrony roślin, których zadaniem jest informowanie o rodzaju ryzyka, z jakim wiąże się transport lub stosowanie tych produktów. Ma to ogromne znaczenie dla ich bezpiecznego transportu i użytkowania.

    Więcej
  • Jak mierzyć zawartość tlenu w strefie korzeniowej?

    W procesie oddychania komórek roślinnych ważne jest zapewnienie wystarczającej ilości tlenu w strefie korzeniowej. Odpowiednia ilość tlenu istotnie wpływa na zdrowotność i aktywność korzeni, a wartości te można monitorować za pomocą czujnika tlenu. Jak to zrobić i jakie są tego korzyści?

    Więcej
  • Jakie są zalety nawozów mieszanych, czyli wieloskładnikowych big-bagów?

    Coraz częściej w ogrodnictwie wykorzystuje się nawozy mieszane, nazywane również wieloskładnikowymi big-bagami. Producent nawozów łączy w nich ze sobą różne nawozy stałe – powstaje mieszanka stworzona na miarę indywidualnych potrzeb.

    Więcej
  • Jak kontrolować pH wody?

    Każda uprawa jest zależna od wody. To, czy woda nadaje się do podania roślinom, zależy od jej wartości pH. Wartość ta wyraża kwasowość roztworu. Ale w jaki sposób kontrolować pH wody? Nasz specjalista wyjaśni to w poniższym artykule.

    Więcej
  • W jaki sposób można zwiększyć ilość CO2 w szklarni?

    Woda i CO2 to substancje odżywcze, najbardziej potrzebne roślinie. Z tego powodu producenci podają swoim roślinom dodatkowy CO2. Gaz ten jest obecny w atmosferze, ale w ilości, która nie zaspokaja potrzeb rośliny.

    Więcej
  • Jak zapobiegać problemom korzeniowym?

    Zdrowe korzenie są podstawą zdrowej rośliny. Odpowiednia dbałość przyczynia się do zmniejszenia ryzyka zaatakowania korzeni przez grzyby oraz gnicia. Istnieje kilka czynników, które mają wpływ na obecność grzybów w podłożu.

    Więcej
  • W jaki sposób przygotować pojemniki z nawozami?

    Przygotowanie takich pojemników wymaga wiele uwagi. Wynika to z faktu, iż prawidłowe przygotowanie takiego pojemnika bywa problematyczne. Ważnym składnikiem ogrodnictwa jest obliczenie optymalnego programu odżywczego

    Więcej
  • Jak zapobiegać zbrylaniu się nawozów?

    Nawozy stałe dostarczamy w postaci kryształów. Przed podaniem nawozów ważne jest, aby najpierw rozpuścić je w wodzie. Czasem jednak nawóz trudno się rozpuszcza, ponieważ stwardniał lub się zbrylił.

    Więcej
  • Czym są nawozy organiczne?

    Nawozy organiczne mogą mieć znaczenie, jeśli chcesz prowadzić swoją uprawę w sposób zrównoważony i przyjazny środowisku. Poza tym, mają one szereg zalet, w porównaniu z nawozami chemicznymi. W tym artykule nasi specjaliści przedstawią po kolei wszystkie zalety i kwestie, na które trzeba zwrócić uwagę, jeśli chodzi o nawozy organiczne.

    Więcej
  • Wpływ dżdżownic na poprawę struktury gleby

    Odpowiednia struktura gleby jest bardzo ważna w uprawach polowych. Gdy gleba ma dobre właściwości fizyczne, stwarza lepsze warunki do wzrostu roślin. Do poprawy struktury można wykorzystać dżdżownice.

    Więcej
  • Zasady bezpieczeństwa podczas stosowania nawozów płynnych

    Nawozy płynne są łatwe w stosowaniu, jednak nie można zapominać, że zawierają one często substancje mogące powodować sytuacje niebezpieczne dla użytkownika i środowiska. Stosując nawozy płynne trzeba podjąć środki niezbędne do zapobiegania tym zagrożeniom oraz wiedzieć, jakie działania muszą być podjęte w przypadku wystąpienia zagrożenia.

    Więcej
  • Wskazówki dotyczące stosowania nawozów płynnych

    Nawozy płynne stanowią alternatywę dla nawozów stałych. W ostatnich latach wykorzystanie nawozów płynnych w ogrodnictwie znacząco wzrosło ze względu na ich liczne zalety. Nawozy płynne łatwo się miesza i aplikuje.

    Więcej
  • Jak przechowywać nawozy płynne?

    W ogrodnictwie szklarniowym stosuje się różne rodzaje nawozów płynnych. W większości przypadków część stosowanych nawozów zawiera substancje niebezpieczne. Przechowywanie tych substancji jest ważnym czynnikiem, ponieważ niebezpieczne obchodzenie się z tymi nimi może prowadzić do problemów zdrowotnych, obrażeń ciała lub nawet wybuchów.

    Więcej
  • Jak dobrać odpowiednią wannę ociekową?

    Jeśli w przedsiębiorstwie pracuje się z płynnymi nawozami lub środkami ochrony roślin, a ich zmagazynowana ilość przekracza 50 litrów, istotne jest wyposażenie instalacji do magazynowania w wannę ociekową

    Więcej
  • Jak działa chelat żelaza?

    Chelat żelaza to pierwiastek organiczny, który chwyta żelazo niczym pazur, dzięki czemu pozostaje ono w roztworze – a więc roślina ma do niego dostęp. Rośliny mogą bowiem pobierać wyłącznie składniki odżywcze rozpuszczone w wodzie.

    Więcej
  • Jak rozpoznać objawy niedoborów u roślin?

    Korzenie roślin mogą pobierać składniki odżywcze tylko w postaci rozpuszczonej w wodzie, znajdującej się w gruncie lub podłożu. Różne czynniki – na przykład kwasowość uprawy – mogą sprawiać, że składniki odżywcze (takie jak magnez, wapń i liczne mikroelementy) nie będą się dobrze rozpuszczać, a w konsekwencji uprawa nie będzie pobierać ich w wystarczającym stopniu.

    Więcej
  • W jaki sposób można zapobiec niedoborowi pierwiastków śladowych?

    Uprawa – oprócz głównych składników odżywczych, które są jej dostarczane przy pomocy nawozów – potrzebuje różnych pierwiastków śladowych lub inaczej mikroelementów. Są to najmniejsze cząstki, które muszą być obecne w pożywieniu rośliny, aby mogła optymalnie rosnąć.

    Więcej
  • Jak zapobiegać niedoborom wapnia?

    Wapń jest kluczowy dla procesu wzrostu rośliny. Pełni bardzo ważną rolę przy podziale komórkowym i sprawia, że roślina jest wytrzymała, wspiera wytrzymałość ścian i błon komórkowych.

    Więcej
  • Dlaczego nawożenie azotem jest ważne?

    W ogrodnictwie szklarniowym często mówi się o azocie, jako o pierwiastku potrzebnym roślinom, poza innymi makro- i mikroelementami. Ale czemu właściwie służy azot? Dlaczego jest tak ważny dla roślin?

    Więcej
  • Znaczenie potasu dla roślin

    Potas w obiegowej opinii to pierwiastek który działa antagonistycznie do azotu, stymuluje lepsze wybarwianie się owoców, powoduje ich szybsze dojrzewanie. W kwiaciarstwie potas jest postrzegany jako składnik nawozów przyspieszający kwitnienie, hamujący rozwój wegetatywny roślin.

    Witamy
  • Jak otrzymać niebieski kolor hortensji?

    Niebieskie zabarwianie hortensji można otrzymać, poprzez dodanie do nich w określonym momencie uprawy, siarczanu glinu. Odchodzi się już od stosowania związku w postaci stałej, natomiast częściej używa się postaci płynnej.

    Więcej
  • Jak ograniczyć nadmiar sodu?

    Głównym powodem odprowadzania nadmiaru pożywki z substratu (drenażu) jest często występująca w niej nadwyżka sodu. Nadmiar sodu powoduje zahamowanie wzrostu wielu roślin. Poniżej podajemy kilka wskazówek, w jaki sposób obniżyć poziom sodu.

    Więcej
  • Czym są preparaty cieniujące?

    Wiele upraw jest nieodpornych na działanie pełnego słońca lub wysokiej temperatury. Wtedy na ratunek przychodzi preparat cieniujący. W sezonie letnim można łatwo pokryć szklarnię jego warstwą, która będzie odbijać światło i zmniejszać ciepło. To prosty sposób na uniknięcie szczytów temperaturowych w klimacie szklarni i pełną ochronę uprawy przez cały sezon.

    Więcej
  • Preparaty proszkowe i w paście - różnice

    Główna różnica między preparatem proszkowym a preparatem w paście tkwi w ich składzie i oczywiście postaci: środki w proszku są ciałami stałymi, a w paście - cieczami. W efekcie, środki w formie pasty nie tylko łatwiej miesza się z wodą i dozuje przed zastosowaniem, ale też są one bardziej odporne na czynniki pogodowe niż preparaty proszkowe.

    Więcej
  • Różnice między Q3 i Q4 White

    Q3 White i Q4 White to środki cieniujące bazujące na węglanie wapnia. Jedyne co je różni to stopień wodoodporności, a tym samym trwałości. Ta różnica ma ogromny wpływ na przeznaczenie, użycie i cenę.

    Więcej
  • Zwykłe i specjalne preparaty cieniujące

    W przeciwieństwie do zwykłych preparatów cieniujących (proszkowych i w paście), preparaty specjalne przepuszczają możliwie maksymalną ilość światła do wnętrza szklarni. Dzięki temu promienie słońca rozpraszają się i jednocześnie „rozdzielają” energię z promieniowania na większej powierzchni.

    Więcej
  • Jak korzystać z powłok dyfuzyjnych?

    W ogrodnictwie coraz częściej wykorzystuje się rozproszone światło, uzyskiwane dzięki powłokom dyfuzyjnym. Powłoki te rozpraszają światło padające na uprawę, chroniąc w ten sposób rośliny przed uszkodzeniami spowodowanymi jego zbyt dużą intensywnością. Równocześnie, przy wykorzystaniu powłoki dyfuzyjnej nie ma mowy o stracie światła.

    Więcej
  • Jakie są dostępne powłoki dyfuzyjne?

    Powłoki dyfuzyjne zostały opracowane z myślą o uprawach wymagających dużej ilości światła, przy jednoczesnej ochronie przed wysoką temperaturą i bezpośrednim działaniem promieni słonecznych. Jednak nawet w tej grupie występują niewielkie różnice w zapotrzebowaniu na światło i ciepło.

    Więcej
  • Jaka jest różnica między Q-Heat i D-Gree?

    Aby zapewnić roślinom w czasie sezonu rosły odpowiedni pokrój, a jednocześnie, by zapobiec stresowi i oparzeniom, stosuje się środki cieniujące dach szklarni. Mogą to być preparaty na bazie kredy lub powłoki dyfuzyjne.

    Więcej
Peter, Richard en Jaap
Masz pytanie?

Skontaktuj się z nami wypełniając poniższy formularz. Postaramy się odpowiedzieć tak szybko, jak to możliwe.
Do not delete this link

Potrzebujesz porady?

Zadzwoń do jednego z naszych oddziałów:

Poznań 61 872 61 51
Warszawa 22 721 58 04
Tychy 32 326 20 60

Godziny pracy

Newsletter

Czy chcesz być informowany na bieżąco i otrzymywać comiesięczne informacje o nowościach oraz korzystać z naszych promocji?
Bądź z nami na social media
Facebook Twitter Linkedin YouTube
Masz pytanie? Zadzwoń:
Warszawa: 22 721 58 04
Tychy: 32 326 20 60
Poznań: 61 872 61 51