Wszystko dla profesjonalnego ogrodnictwaIndywidualne porady specjalistówPonad 10 000 produktów
Koszyk  
0
progress indicator
Dodawanie produktu...
Zaopatrzenie profesjonalnego ogrodnictwa

Bank wiedzy - dezynfekcja i ochrona

Bank wiedzy Royal Brinkman składa się z siedmiu bloków tematycznych. Pod hasłem „dezynfekcja i ochrona” można znaleźć informacje na temat chorób, szkodników i chemicznej oraz biologicznej ochrony roślin, a także praktyczne wskazówki dotyczące stosowania różnych środków ochrony roślin.
Zachęcamy do korzystania z bardzo praktycznej aplikacji Agrobio Side Effects. To idealny przewodnik po integrowanej ochronie roślin, służący do określania kompatybilności środków ochrony z owadami pożytecznymi.
 • Jaka to choroba?

  Choroby często powodują problemy w uprawach i mogą powodować poważne szkody. Często powodują one gnicie i więdnięcie, które może ostatecznie doprowadzić do całkowitego obumarcia rośliny. Każda choroba wymaga specyficznej kontroli. Kliknij i przeczytaj więcej o obrazie uszkodzeń i kontroli chorób.

  Więcej
 • Zwalczanie wg szkodnika

  Szkodniki stanowią poważne zagrożenie dla upraw. Dlatego ważne jest, aby móc w odpowiednim czasie zidentyfikować szkodnika w uprawie.

  Więcej
 • Jak wykrywać, monitorować i wyłapywać szkodniki?

  Znaczenie wykrywania i identyfikacji szkodników na czas nie może być niedoceniane. Im wcześniej wykryje się i zidentyfikuje szkodnika, tym szybciej rozpocznie się proces jego wyłapywania.

  Więcej
 • Rodzaje siarki do walki z chorobami grzybowymi

  Siarkę stosuje się w ogrodnictwie celem zapobiegania pojawieniu się i zwalczania grzybów, takich jak mączniak prawdziwy. Gdy dochodzi bowiem do kontaktu między siarką, a grzybem, siarka zaburza gospodarkę energetyczną grzyba, powodując jego śmierć. Zapobiega to również kiełkowaniu zarodników.

  Więcej
 • Jak używać sulfuratora?

  Sulfurator używany jest do rozprowadzania siarki na roślinach, w celu ochrony roślin przed grzybami, takimi jak mączniak. Istotnym przy tym jest połączenie odpowiedniego rozprowadzenia oraz ilości siarki

  Więcej
 • Kontrola ćmy bukszpanowej (Cydalima perspectalis)

  Ćma bukszpanowa (Cydalima perspectalis) pojawiła się w Polsce dosyć niedawno, ale bardzo szybko rozprzestrzenia się, powodując ogromne szkody w terenach zielonych, szkółkach i przydomowych ogrodach. Larwy ćmy bukszpanowej są bardzo żarłoczne, a w ciągu sezonu (od kwietnia do września) występują aż trzy pokolenia szkodnika.

  Więcej
 • Metoda zwalczania Drosophila suzukii

  Muszka plamoskrzydła Drosophila suzukii stanowi duże zagrożenie dla upraw owoców miękkich. Szkodnik ten rozprzestrzenił się szybko w całej Europie, tak jak wcześniej w innych rejonach świata, atakując zarówno niedojrzałe, jak i dojrzałe owoce truskawki, borówki amerykańskiej, maliny, a także wiśni i czereśni.

  Więcej
 • Jak rozpoznać i kontrolować wirus ToCV (tomato chlorosis virus)?

  ToCV (tomato chlorosis virus) jest chorobą roślin, która występuje głównie w uprawie pomidorów, ale także w innych uprawach, takich jak słodka papryka i bakłażan. Wirus rozprzestrzenia się w szklarni przez mączliki.

  Więcej
 • Jaka jest różnica między bakterią a wirusem?

  Bakterie i wirusy są najistotniejszymi patogenami w ogrodnictwie i mogą powodować duże szkody w uprawach. Często uważa się, że bakterie i wirusy są takie same, ale tak nie jest.

  Więcej
 • Jak zwalczać glony?

  Glony są roślinopodobnymi organizmami bez korzeni i liści. Występuje wiele różnych gatunków glonów, mogą powodować szkody i uciążliwości na różne sposoby, na przykład poprzez produkcję barwników i olejów. Warunki, w jakich występują, różnią się również w zależności od gatunku glonów.

  Więcej
 • Co to jest spadź?

  Spadź to klarowny, lepki płyn, który mszyce, mączliki, gąsienice i inne owady pozostawiają na roślinach. W zasadzie spadź nie jest szkodliwa dla rośliny, ale ma negatywne skutki. Na przykład, hamuje fotosyntezę, która może powodować zahamowanie wzrostu. Jednak największym problemem związanym ze spadźą jest to, że stanowi ona dobrą pożywkę dla grzybów.

  Więcej
 • Gdzie można znaleźć informacje na temat stosowania środków ochrony roślin?

  Środki ochrony roślin mogą być mniej lub bardziej szkodliwe dla zdrowia Twojego, pracowników i innych osób odwiedzających zakład. Dlatego ważne jest, by osoby zatrudnione w przedsiębiorstwie pracowały ze środkami ochrony w sposób bezpieczny. Posiadanie wiedzy zmniejsza ryzyko wystąpienia wypadków.

  Więcej
 • Jak czytać etykietę środka ochrony roślin?

  Przed zastosowaniem środka ochrony roślin należy dokładnie zapoznać się z jego etykietą. Ma to znaczenie dla prawidłowego i bezpiecznego jego używania. Na etykiecie znajdują się informacje na temat rodzaju środka, stosowania go w sposób zgodny z przepisami i bezpieczny oraz instrukcja użycia.

  Więcej
 • Jak udzielać informacji na temat stosowania środków ochrony roślin?

  Środki ochrony roślin mogą być szkodliwe dla zdrowia. Ważne jest, by pracownicy przedsiębiorstwa szklarniowego uzyskali informacje na temat sposobu ich stosowania. Dzięki temu będą oni wiedzieć, jak bezpiecznie obchodzić się z tego rodzaju preparatami, co pozwoli ograniczyć ryzyko wypadków.

  Więcej
 • Jak wybrać właściwą maskę i filtr?

  Podczas wykonywania oprysków przy użyciu chemicznych środków ochrony roślin lub też inne czynności, w trakcie których dochodzi do kontaktu z mgłą lub pyłem, kluczowe znaczenie ma stosowanie właściwej maski i odpowiednich filtrów. Ich prawidłowe stosowanie chroni przed zagrożeniami dla zdrowia.

  Więcej
 • Jak czyścić maskę ochronną?

  Podczas wykonywania prac, w których dochodzi do kontaktu z mgłą lub drobnym pyłem, np. przy opryskiwaniu środkami ochrony roślin, należy nosić maskę ochronną. Po zakończeniu pracy ważne jest, aby odpowiednio wyczyścić i przechowywać maskę.

  Więcej
 • Jak przygotować ciecz roboczą do oprysków?

  Przygotowywanie cieczy do oprysków i napełniania zbiornika, to czynności niosące ze sobą duże ryzyko, gdyż mamy wówczas do czynienia ze stężoną substancją. Dlatego też ważne jest, by przygotowanie cieczy i napełnianie zbiornika odbywało się w bezpieczny sposób.

  Więcej
 • Jak postępować w przypadku zatrucia?

  W podczas pracy w gospodarstwie szklarniowym, pracownicy codziennie stykają się z różnymi substancjami chemicznymi, w tym ze środkami ochrony roślin. Wdychanie i połykanie takich środków lub ich kontakt ze skórą, może mieć wiele negatywnych konsekwencji, np. spowodować zatrucie.

  Więcej
 • Jak należy przechowywać środki ochrony roślin?

  Ważne jest, aby środki ochrony roślin były prawidłowo przechowywane. Zapobiega to niebezpiecznym sytuacjom i wypadkom. Ponadto, składowanie środków ochrony roślin podlega przepisom prawa.

  Więcej
 • Rodzaje chemicznych środków ochrony roślin

  Chemiczne środki ochrony roślin stosowane są w przypadku ochrony integrowanej celem korygowania nieprawidłowości. Różne środki służą do zwalczania poszczególnych chorób i szkodników. Wiele z nich można stosować w połączeniu z ochroną biologiczną. Zawsze należy zasięgać informacji u specjalisty od ochrony roślin.

  Więcej
 • Substancje pomocnicze w chemicznej ochronie roślin

  Substancje pomocnicze zwiększają efektywność chemicznej ochrony roślin. Znajdują się one w składzie środków ochrony roślin lub też są dostępne jako produkty, które można później dodać do roztworu do oprysków. Dodanie substancji pomocniczej do roztworu może zwiększyć skuteczność środka ochrony roślin.

  Więcej
 • Jaka jest różnica między środkami ochrony roślin a preparatami biobójczymi?

  Środki ochrony roślin oraz produkty biobójcze stosuje się, by zwalczać niepożądane organizmy - a więc choroby i szkodniki. A mimo tego nie są one produktami dokładnie tego samego rodzaju: istnieją różnice dotyczące ich działania i stosowania. Czym zatem dokładnie różnią się te dwie grupy produktów?

  Więcej
 • Jak czyścić opryskiwacz?

  Po przeprowadzeniu oprysków ważne jest, by użyty opryskiwacz został dokładnie wyczyszczony, by był gotowy do kolejnego użycia. W przeciwnym razie występuje ryzyko, że środki ochrony roślin trafią ostatecznie do miejsc, w których nie powinno ich być, co może spowodować szkody w uprawach.

  Więcej
 • Jak przewozić środki ochrony roślin?

  Przewożenie chemicznych środków ochrony roślin regulują odpowiednie przepisy ze uwagi na zawartość substancji niebezpiecznych. Podczas odbioru środków ochrony roślin oraz innych produkty niebezpieczne np. ze sklepu, może być konieczne będzie spełnienie określonych obowiązków przewozowych.

  Więcej
 • Środki ochrony roślin przed zimą

  W ramach inwentaryzacji przed zimą sprawdź także szafkę na środki ochrony roślin. Zadbaj o to, by - jak już wyżej wspomniano - ustawić ją w miejscu zabezpieczonym przed mrozem. Niektóre środki mogą krystalizować się w niskich temperaturach.

  Więcej
 • Jak wybrać właściwy adiuwant?

  Adiuwanty zapewniają lepsze wchłanianie środków ochrony roślin przez roślinę. Mogą one znacznie poprawić ich działanie. Często są to substancje pomocnicze na bazie olejów lub estrów roślinnych.

  Więcej
 • Jakie są skutki uboczne stosowania chemicznych środków ochrony roślin?

  Czasem użycie chemicznego środka ochrony roślin jest konieczne do skorygowania nieprawidłowości. Plantatorzy wybierają zintegrowaną ochronę – połączenie biologicznej i chemicznej. Nie każdy środek chemiczny można łączyć z naturalnym wrogiem szkodników, z uwagi na skutki uboczne.

  Więcej
 • Punktowy oprysk ŚOR. Jak to działa?

  W ogrodnictwie coraz częściej stawia się na integrowaną ochronę roślin, zwaną też IPM (Integrated Pest Management). Integrowana ochrona roślin zakłada, że w walce ze szkodnikami i chorobami najpierw próbuje się wykorzystać ochronę biologiczną.

  Więcej
 • Zamgławianie jako technika aplikacji śor

  Środki ochrony roślin można aplikować, używając różnych technik. Jedną z nich jest zamgławianie – technika pozwalająca na użycie bardzo małej ilości środka, polegająca na jego rozpyleniu przy użyciu urządzeń Pulsfog lub Enbar LVM.

  Więcej
 • Co to są fungicydy?

  Środek grzybobójczy (fungicyd) jest (chemicznym) środkiem ochrony roślin, który kontroluje choroby grzybowe poprzez hamowanie lub zabijanie grzybów chorobotwórczych. Grzyby są główną przyczyną utraty plonów, a tym samym niedoborów żywności, na całym świecie.

  Więcej
 • Co to są nematocydy?

  Nematocydy to chemiczne środki ochrony roślin, do zwalczania nicieni pasożytujących na roślinach (takie jak nicień węzłowy i nicień zmianowy korzeniowy) w glebie. Pasożytnicze nicienie roślinne, mogą powodować wiele szkód w uprawach poprzez przebijanie korzeni.

  Więcej
 • Co to jest herbicyd?

  Herbicyd jest chemicznym środkiem ochrony roślin stosowanym do zwalczania chwastów. Zwalczanie chwastów, które rosną w uprawie jest konieczne. Chwasty zużywają wodę i składniki odżywcze, które są przeznaczone dla danej uprawy.

  Więcej
 • Co to jest insektycyd?

  Insektycyd - środek owadobójczy, to chemiczny środek ochrony upraw, który zabija lub odstrasza jeden lub więcej rodzajów owadów od uprawy. Środek owadobójczy jest często środkiem o szerokim działaniu, co oznacza, że zabija wiele różnych rodzajów owadów.

  Więcej
 • Co tosą akarycydy?

  Akarycydy to chemiczne środki ochrony roślin (pestycyd) do zwalczania przędziorków; zarówno jaj i larw, jak i dorosłych przędziorków. Ponadto, niektóre akarycydy działają również na mączliki i różne gatunki roztoczy.

  Więcej
 • Lepinox Plus do walki z gąsienicami, motylami i ćmami

  Latają lub przesuwają się po uprawie i prawie każdy producent chce się ich pozbyć... Motyle, ćmy i gąsienice są znanym i bardzo niepożądanym szkodnikiem. Lepinox Plus jest organicznym środkiem do tych owadów.

  Więcej
 • Ochrona roślin przy użyciu systemu kroplującego

  Środki ochrony roślin mogą być stosowane na kilka sposobów: poprzez zabiegi zamgławiania, oprysk lub poprzez kroplujący system nawadniający. Coraz częściej producenci decydują się na wykorzystanie systemu nawadniającego, ponieważ jest to najbezpieczniejsza opcja w ramach zintegrowanego systemu.

  Więcej
 • Jak stosować Mainspring do walki z wciornastkiem i miniarkami?

  Mainspring jest chemicznym środkiem ochrony roślin na bazie cyjantraniliprolu. Dzięki swojemu szerokiemu działaniu może być stosowany do zwalczania różnych szkodników, w tym wciornastków, gąsienic i miniarek. Aby preparat był skuteczny, ważne jest, aby używać go we właściwy sposób. W tym artykule nasz specjalista podaje szereg wskazówek dotyczących użytkowania Mainspring.

  Więcej
 • Jakie są różnice w działaniu chemiczych śor?

  Środki ochrony roślin można podzielić na różne grupy: insektycydy, fungicydy, herbicydy, akarycydy, moluskocydy, nematocydy, rodentycydy oraz algicydy. Różne środki należące do tych grup, podzielone są na różne kategorie.

  Więcej
 • Czy warto używać adiuwantów?

  Środków ochrony roślin często używa się w połączeniu z substancjami pomocniczymi, aby wpływać na skuteczność preparatu. Jedną z takich grup substancji pomocniczych są adiuwanty. Adiuwant obniża napięcie powierzchniowe kropli wody, co pozwala lepiej nawilżyć powierzchnię.

  Więcej
 • Kontrola przędziorków za pomocą Floramite

  Przędziorki to roztocze występujące w wielu uprawach. Do zwalczania przędziorków można użyć środka owadobójczego Floramite. Jest on dozwolony w różnych uprawach warzyw i roślin ozdobnych. Floramite jest bardzo skuteczny przeciwko jajom, larwom, poczwarkom oraz osobnikom dorosły

  Więcej
 • Czym jest integrowana ochrona roślin?

  Konsumenci coraz bardziej interesują się produktami uprawianymi w ekologiczny sposób. Temu trendowi odpowiada stosowanie biologicznych środków ochrony roślin, w przypadku których ryzyko jest niewielkie lub też nie występuje wcale. Jednak czasem wyłącznie taki sposób działania nie jest wystarczający.

  Więcej
 • Jak używać feromonów?

  Istnieją różne rodzaje feromonów, a każdy z nich ma inne działanie: jeden stanowi przynętę, inny działa odpychająco. Wydzielane są w sposób nieświadomy, a reakcje na takie „komunikaty” następują w sposób automatyczny.

  Więcej
 • Jakie są skutki uboczne stosowania chemicznych środków ochrony roślin?

  Czasem użycie chemicznego środka ochrony roślin jest konieczne do skorygowania nieprawidłowości. Plantatorzy wybierają zintegrowaną ochronę – połączenie biologicznej i chemicznej. Nie każdy środek chemiczny można łączyć z naturalnym wrogiem szkodników, z uwagi na skutki uboczne.

  Więcej
 • Jak przygotować roztwór zawierający nicienie pożyteczne?

  Do aplikacji nicieni nadaje się praktycznie każde urządzenie ogrodnicze, od konewki po opryskiwacz. Trzeba jednak pamiętać o tym, że nicienie są organizmami żywymi i nie powinno się ich narażać na uszkodzenie mechaniczne (zbyt małe oczka filtra, zbyt duże ciśnienie).

  Więcej
 • Wskazówki dotyczące stosowania naturalnych wrogów szkodników

  Biologiczna ochrona roślin koncentruje się na zwalczaniu szkodników roślin przy pomocy ich naturalnych wrogów. Stosowanie biologicznej ochrony roślin ma wiele zalet, w porównaniu z wykorzystywaniem chemicznych środków ochrony roślin.

  Więcej
 • Jak zwiększyć odporność roślin?

  Podnoszenie odporności roślin to ważny temat w uprawach szklarniowych. W przyszłości nadal ograniczane będzie stosowanie chemicznych środków ochrony roślin przy konieczności zwalczania czynników stresowych. Plantatorzy są zmuszeni do stosowania innych środków, by zapobiegać chorobom i szkodnikom.

  Więcej
 • Nowa strategia ochrony chryzantemy przed wciornastkiem

  Najgroźniejszym szkodnikiem występującym w uprawach chryzantemy jest wciornastek. Skutki jego żerowania to oszpecenie roślin, mogące prowadzić nawet do całkowitej dyskwalifikacji ich jako materiału handlowego.

  Więcej
 • Kontrola skośnika pomidorowego (Tuta absoluta)

  Skośnik pomidorowy (Tuta absoluta) jest motylem pochodzącym z Ameryki Południowej, atakującym uprawy pomidora w gruncie i pod osłonami. W cyklu rozwojowym występuje kilka stadiów larwalnych, które żerują na roślinach, powodując uszkodzenia liści (miny) oraz owoców. Zwalczanie chemiczne szkodnika jest utrudnione ze względu na jego odporność.

  Więcej
 • Co to jest mikoryza?

  Strzępki grzybni formują gigantyczną i zamkniętą sieć, która wspomaga pobieranie składników odżywczych do rośliny. W zamian za to roślina dostarcza grzybom cukry, potrzebne do wzrostu. Dzięki tej korzystnej wymianie „usług” rośliny i grzyby już od wieków żyją w symbiozie.

  Więcej
 • Jak zamocować uchwyt do taśmy?

  Do sygnalizowania szkodników w uprawach często stosuje się rolki z taśmą sygnalizacyjną, chociaż ich prawidłowe zawieszenie często okazuje się trudnym zadaniem.

  Więcej
 • Co to są biostymulatory?

  Biostymulatory są coraz częściej stosowane w celu wzmocnienia upraw. Są to produkty, które wpływają w szczególności na wzrost i odporność roślin. W ostatnich latach nastąpił silny wzrost ilości biostymulatorów dostępnych na rynku.

  Więcej
 • Dlaczego niektórzy naturalni wrogowie są przechowywani w wermikulicie?

  Naturalni wrogowie szkodników to żywy materiał. Wymaga to specjalnej metody pakowania. Wermikulit stosowany jest do pakowania niektórych pożytecznych owadów, w tym m.in. drapieżnych roztoczy.

  Więcej
 • Skutecznie wabienie przy pomocy Sugarbait

  ugarbait to płynna substancja wabiąca, która wabi owady z kryjówki. Wpływa to skuteczność oprysku. W tym artykule opowiemy Państwu więcej o zaletach, funkcjonowaniu i zastosowaniu Sugarbait.

  Więcej
 • Zarządzanie jakością produktów biologicznych

  Naturalni wrogowie są żywymi organizmami i dlatego są bardzo wrażliwymi produktami w biologicznej ochronie roślin. Na jakość produktów mają wpływ różne czynniki, takie jak temperatura i wilgotność. Dlatego ważne jest, aby ta jakość była stale monitorowana.

  W
 • Aphidoletes zimą

  Zimą ciężej jest uzyskać dobre efekty działania pryszczarka mszycojada Aphidoletes aphidimyza. Spowodowane jest to chłodem, często w połączeniu z rozpoczęciem nowej uprawy. Jeśli weźmiesz pod uwagę kilka zasad, możesz zwiększyć efektywność pracy pryszczarka zimą.

  Więcej
 • Jakie są rodzaje regulatorów wzrostu

  Regulatory wzrostu to środki, które mogą wpływać na wzrost roślin, na przykład na rozwój korzeni, łodyg czy liści oraz rozwój owoców i nasion. Zawierają one występujące w przyrodzie lub chemicznie syntetyzowane substancje czynne, które podczas rozwoju rośliny pełnią funkcję regulacyjną.

  Więcej
 • Retardanty - hamowanie wzrostu roślin

  Bardzo ważną grupą regulatorów wzrostu roślin są retardanty (skarlacze), których działanie polega na hamowaniu wzrostu roślin. Jest to grupa preparatów, które nie występują naturalnie, są produkowane syntetycznie.

  Więcej
 • Poprawa jakości za pomocą Dazide Enhance

  Każdy producent dąży do optymalnego wzrostu roślin. Aby trochę pomóc roślinie, można użyć regulatorów wzrostu. Dazide Enhance jest jednym z takich regulatorów wzrostu, który został opracowany specjalnie dla upraw kwiatowych. W tym artykule powiemy Ci więcej o efektach i korzyściach z Dazide Enhance.

  Więcej
 • Jakie są normy dotyczące pozostałości środków ochrony roślin?

  Jeżeli w przedsiębiorstwie stosuje się chemiczne środki ochrony roślin, na roślinach mogą znajdować się ich pozostałości. Duża ilość takich pozostałości może w przypadku warzyw i owoców prowadzić do zagrożeń dla zdrowia konsumentów. Dla produktów spożywczych opracowano ustawowe normy pozostałości.

  Więcej
 • Okresy karencji dla środków ochrony roślin

  Okres karencji środków ochrony roślin to minimalny dopuszczalny czas pomiędzy ostatnim zastosowaniem środka a zbiorami. Można go znaleźć na zgodnych z prawem zasadach stosowania środka na etykiecie środka ochrony roślin i podawany jest on zazwyczaj w dniach.

  Więcej
 • Czas oczekiwania po zastosowaniu środka ochrony roślin

  Ważne jest, by każda osoba pracująca w przedsiębiorstwie znała czas oczekiwania dla danego środka. Rozprowadzony środek ochrony roślin potrzebuje bowiem określonego czasu, by opaść i zostać wchłonięty przez rośliny, a przedwczesne wejście do szklarni mogłoby wywołać dolegliwości zdrowotne.

  Więcej
 • Co trzeba wiedzieć, by móc stosować środki ochrony roślin?

  Aby móc pracować ze środkami ochrony roślin, należy posiadać zaświadczenie o ukończeniu kursu w zakresie stosowania środków ochrony roślin. Szkolenia są przeprowadzane po to, aby zapobiegać sytuacjom niebezpiecznym i wypadkom spowodowanym niewłaściwym stosowaniem środków ochrony roślin.

  Więcej
 • Czym jest karta charakterystyki?

  Karta charakterystyki to dokument, w którym zawarte są informacje na temat zagrożeń związanych z danym środkiem ochrony roślin. Przedstawiony jest w niej także bezpieczny sposób obchodzenia się z produktem, by w jak największym stopniu ograniczać zagrożenia dla zdrowia i środowiska.

  Więcej
 • Efektywne zapylanie - trzmiele

  Zapylanie to podstawowa kwestia dla dobrych plonów: bez niego, większość upraw nie rozwija się w ogóle lub nie rozwija się optymalnie. Obecnie w szklarniach wykorzystuje się w tym celu trzmiele.

  Więcej
 • Wskazówki dotyczące stosowania trzmieli

  Trzmiele zapewniają skuteczne zapylanie roślin. Należy jednak pamiętać, że mamy do czynienia z istotami żywymi. Wymaga to innego sposobu pracy. Dlatego też przedstawiamy wskazówki dotyczące stosowania trzmieli. Zawsze czytaj instrukcje stosowania i ściśle przestrzegaj zasad dotyczących użytkowania.

  Wiecej
 • Umieszczanie trzmieli w szklarni

  Ul jest bazą, z której trzmiele wylatują do upraw. Dla uzyskania optymalnych efektów zapylania, ważne jest właściwe usytuowanie uli.

  Więcej
 • Jak chronić trzmiele przed ciepłem w lecie?

  Na skutek silnego nasłonecznienia rośnie temperatura w szklarni. Może dojść do przegrzewania się trzmieli. Ma to negatywny wpływ na zapylanie, a w najgorszym przypadku może spowodować śmierć trzmieli. Dlatego też wiosną i latem należy pamiętać o kilku kwestiach, by zapobiec problemom z zapylaniem.

  Wiecej
 • Jak dbać o trzmiele jesienią i zimą?

  W uprawach doświetlanych jesienią i zimą wykorzystuje się sztuczne światło. Ma to wpływ na trzmiele. Owady te nie są w stanie właściwie nawigować, (sztuczne światło nie zawiera promieni UV), przez co nie potrafią wrócić do ula i umierają. Należy o tym pamiętać i zapobiegać wymieraniu trzmieli.

  Wiecej
 • Trzmiele do upraw polowych

  Stosowanie trzmieli w terenie otwartym umożliwia optymalne zapylanie w niższych temperaturach oraz innych, niesprzyjających warunkach atmosferycznych.

  Więcej
 • Jak postępować w przypadku użądlenia przez trzmiela?

  Trzmiele rzadko żądlą, nie da się jednak całkowicie uniknąć użądlenia przez te owady. W większości przypadków skutkiem jest wyłącznie dotkliwy ból, lecz czasem może dojść do reakcji alergicznej. Dlatego też ważne jest, by wiedzieć, w jaki sposób należy postępować w razie użądlenia przez trzmiela.

  Wiecej
 • Jak karmić trzmiele?

  Trzmiele żywią się pyłkiem kwiatowym. Większość potrzebnego im pyłku pobierają z kwiatów roślin, lecz czasem nie jest to wystarczające. Niedobór pyłku ma negatywny wpływ na owady, a więc także na efekt zapylania. Dlatego też w razie braków pyłku w roślinach należy dokarmiać trzmiele.

  Wiecej
 • Jaka jest różnica między trzmielami a pszczołami?

  Szacuje się, że jedna trzecia upraw w ogrodnictwie zależna jest od zapylania. Robią to zwykle pszczoły i trzmiele, ale zapylać kwiaty mogą również motyle i inne owady.

  Więcej
 • Trzmiele a pestycydy

  Pestycydy lub chemiczna ochrona roślin i stosowanie trzmieli, nie zawsze idą w parze. Chemiczne środki ochrony roślin mogą mieć negatywny wpływ na populację trzmiela, a nawet całkowicie go zabić. Dlatego ważne jest, aby być dobrze poinformowanym o wpływie chemicznej ochrony upraw na biologię występującą w uprawie.

  Więcej
 • Protokół kontroli jakości: trzmiele

  Trzmiel Bombus terrestris jest bardzo skutecznym zapylaczem i może być stosowany w wielu uprawach. Trzmiel jest szybki i silny, dzięki czemu pyłek jest przenoszony między kwiatami w dużych ilościach i szybko. Są one już aktywne w niskich temperaturach (5°C) i ograniczonej intensywności światła.

  Więcej
 • Higiena uprawy

  Higiena odgrywa bardzo ważną rolę w każdym systemie uprawy. Konieczna jest dezynfekcja pomieszczeń, maszyn, posadzek i wszelkiego rodzaju sprzętu używanego w gospodarstwie.

  Więcej
 • Ustalanie planu higieny

  Higiena w przedsiębiorstwie opiera się na zapobieganiu występowania tych chorób i drobnoustrojów w uprawie. Aby zachować wysoki stopień higieny w uprawie, warto opracować plan higieny.

  Więcej
 • Tworzenie protokołu higieny dla odwiedzających

  Stosowanie protokołu higieny dla osób odwiedzających jest istotne w związku z zapobieganiem problemom wywoływanym przez bakterie, grzyby i wirusy. Protokół higieny stanowi część ogólnego planu higieny w przedsiębiorstwie. Stworzyliśmy listę zasad stanowiących podstawę dla protokołu higieny.

  Wiecej
 • Środki higieniczne przy wejściu do szklarni

  Mycie i dezynfekcja to różne rzeczy, których nie można rozpatrywać osobno. Uważa się, że dezynfekowanie dłoni wystarczy, by były one wolne od bakterii i w ten sposób zapobiegnie się zakażeniu roślin, jednak to nieprawda. Środki zapewniające higienę muszą sięgać dużo dalej niż tylko odkażanie rąk.

  Więcej
 • Jak w higieniczny sposób rozpocząć nową uprawę?

  Rozpoczynanie nowej uprawy w czysty i higieniczny sposób jest bardzo istotne. Gdy szklarnia jest czysta i trafia do niej młody materiał uprawowy, ważne, by wraz z nim, poprzez ludzi, maszyny i narzędzia, nie trafiły też choroby bądź szkodniki. Podstawowe znaczenie ma dezynfekcja stóp, dłoni i kół.

  Więcej
 • Dlaczego higiena pracy jest ważna?

  W ostatnich latach higiena stała się punktem, na który szczególnie zaczęto zwracać uwagę w ogrodnictwie szklarniowym. Chociaż dezynfekcja szklarni zapobiega chorobom i szkodnikom, istotne jest też uwzględnienie potencjalnych chorób, przedostających się poprzez ludzi, maszyny i narzędzia.

  Więcej
 • Czyszczenie stacji higienicznej

  tacja higieniczna zapewnia środki do czyszczenia rąk lub dezynfekcji dłoni - a w wielu przypadkach także stóp pracowników i osób odwiedzających szklarnie ogrodnicze. Ważne jest jednak, aby również czyścić same stacje higieniczne; w końcu nie chcielibyśmy korzystać z brudnego ręcznika do osuszenia skóry.

  Więcej
 • Jak czyścić rynny uprawowe?

  Podczas uprawy, nawozy, środki ochrony roślin i zanieczyszczenia organiczne przylegają do rynien. Bakterie, wirusy i inne patogeny mogą się tu gromadzić. Zmiana uprawy jest więc ważnym momentem, aby oczyścić rynny uprawowe.

  Więcej
 • Jak usuwać zabrudzenia?

  Ilość i rodzaj zanieczyszczeń w ogrodnictwie bardzo się różni od tego co spotykamy w innych sektorach. Zanieczyszczenia obejmujące resztki roślin, sok roślinny, glebę, pył i inne zabrudzenia pochodzenia organicznego, silnie przylegające do różnych powierzchni.

  Więcej
 • Mycie czy dezynfekcja?

  Mycie i dezynfekcja mają fundamentalne znaczenie dla higienicznego prowadzenia uprawy. To jedyna droga zapobiegania występowania chorób, bakterii, szkodników i infekcji roślin. Dlatego mycie i dezynfekcja to konieczność dla zachowania jakości upraw i produkcji.

  Więcej
 • Jak stosować preparat do mycia wnętrza szklarni?

  Światło to ma ogromne znaczenie dla wzrostu uprawy. Dlatego też należy regularnie czyścić szkło w szklarni - zarówno od wewnątrz, jak i od zewnątrz, usuwając w ten sposób ze szkła zabrudzenia: rdzę, naloty, kamień, kurz oraz innego rodzaju osady. W tym celu stosuje się preparat do czyszczenia szkła.

  Wiecej
 • Czym jest protokół mycia rąk?

  Choroby i szkodniki mogą być przenoszone na rękach, powodując następnie (duże) szkody w uprawach. Ważne jest przestrzeganie właściwej higieny, która obejmuje m.in. mycie rąk. Trzeba robić to w prawidłowy sposób, aby naprawdę usunąć z nich wszystkie bakterie i inne szkodliwe mikroorganizmy.

  Wiecej
 • Jak czyścić instalację nawadniającą?

  Z czasem w instalacji powstaje biofilm, który może prowadzić do zatykania przewodów i kroplowników. Powoduje to, że woda zawiera mniej tlenu. W poniższym artykule nasz specjalista wyjaśni, jak łatwo wyczyścić system nawadniający.

  Więcej
 • Jak się czyści przewody kanalizacji deszczowej?

  Dobra jakość wody ma ogromne znaczenie dla hodowcy. Zanieczyszczona woda negatywnie wpływa na wzrost upraw. Dlatego ważne jest, aby jak najlepiej monitorować i kontrolować jakość wody. Jednym z jej elementów jest czyszczenie rur kanalizacji deszczowej.

  Więcej
 • Dezynfekcja rąk w szklarni

  Konsekwencje wystąpienia chorób roślin dla przedsiębiorstwa ogrodniczego mogą być olbrzymie. W tym kontekście, coraz bardziej docenia się znaczenie właściwego mycia i dezynfekcji. Szczególnie ważna jest dezynfekcja rąk.

  Więcej
 • Wskazówki dla sektora DDD w związku z pandemią COVID-19

  Wirusy przenoszone są głównie drogą kropelkową, w drugiej kolejności poprzez dotykanie zanieczyszczonych powierzchni i kontakt z błoną śluzową. Dlatego środki higieny osobistej są pierwszym krokiem do uniknięcia zakażenia.

  Więcej
 • Zalety dezynfekcji pianą

  Stosowanie pianowania pozwala na kontrolę i wydłużenie czasu działania substancji aktywnej preparatu na dezynfekowaną powierzchnię.

  Więcej
 • Skuteczne zwalczanie wirusów

  Preparaty do dezynfekcji potrzebują odpowiedniego czasu kontaktu z patogenami, aby były skuteczne. Niektóre potrzebują dłuższego czasu, inne krótszego. Zwłaszcza w przypadku wirusów czas działania substancji aktywnej ma kluczowe znaczenie.

  Więcej
 • Jak przeprowadzać skanowanie dezynfekcyjne?

  Właściwa higiena w zakładzie produkcyjnym ma na celu ochronę upraw przed chorobami roślin i czynnikami chorobotwórczymi. Aby zweryfikować poziom higieny w przedsiębiorstwie, można przeprowadzić skanowanie dezynfekcyjne, ukierunkowane na cztery podstawowe obszary ryzyka.

  Wiecej
 • Jak kupować i stosować maty dezynfekcyjne?

  Maty dezynfekcyjne chronią przed dostawaniem się do zakładu szkodliwych mikroorganizmów i dlatego są ważnym elementem dbałości o higienę w przedsiębiorstwie.

  Więcej
 • Jak utrzymać maty dezynfekcyjne w czystości?

  Maty dezynfekcyjne spełniają swoją funkcję tylko wtedy, gdy są odpowiednio konserwowane. Konieczne jest ich regularne czyszczenie, w przeciwnym razie nie będą skutecznie dezynfekowały kół pojazdów oraz obuwia pracowników.

  Więcej
 • Jak używać pasków wskaźnikowcyh?

  Odczyn pH cieczy wskazuje, czy jest ona kwaśna, obojętna czy też zasadowa. W niektórych przypadkach jest to istotne, na przykład kiedy chce się ustalić, czy jakiś środek dezynfekcyjny jest wciąż skuteczny.

  Więcej
 • Jak czyścić rynny uprawowe?

  odczas uprawy, nawozy, środki ochrony roślin i zanieczyszczenia organiczne przylegają do rynien. Bakterie, wirusy i inne patogeny mogą się tu gromadzić. Zmiana uprawy jest więc ważnym momentem, aby oczyścić rynny uprawowe

  Więcej
 • Optymalna jakość wody z Huwa-San

  Huwa-San jest stabilizowanym nadtlenkiem wodoru, który wyróżnia się doskonałą stabilnością i niezwykle wydajnym działaniem. Jest to produkt do silnego czyszczenia węży kroplujących, linii zraszających lub systemu zamgławiania. Również do dezynfekcji silosów i innych części kompletnego systemu wodnego.

  Więcej
Luc, Kees en Jan
Masz pytanie?

Skontaktuj się z nami wypełniając poniższy formularz. Postaramy się odpowiedzieć tak szybko, jak to możliwe.
Do not delete this link

Potrzebujesz porady?

Zadzwoń do jednego z naszych oddziałów:

Poznań 61 872 61 51
Warszawa 22 721 58 04
Tychy 32 326 20 60

Godziny pracy

Newsletter

Czy chcesz być informowany na bieżąco i otrzymywać comiesięczne informacje o nowościach oraz korzystać z naszych promocji?
Bądź z nami na social media
Facebook Twitter Linkedin YouTube
Masz pytanie? Zadzwoń:
Warszawa: 22 721 58 04
Tychy: 32 326 20 60
Poznań: 61 872 61 51