Zaopatrzenie profesjonalnego ogrodnictwa Ponad 10 000 produktów do upraw szklarniowych Program lojalnościowy
Koszyk
0
progress indicator
Dodawanie produktu...
Wpisz tutaj nazwę produktu, którego szukasz

Bank wiedzy - dezynfekcja i ochrona

Bank wiedzy Royal Brinkman składa się z siedmiu bloków tematycznych. Pod hasłem „dezynfekcja i ochrona” można znaleźć informacje na temat chorób, szkodników i chemicznej oraz biologicznej ochrony roślin, a także praktyczne wskazówki dotyczące stosowania różnych środków ochrony roślin.
Zachęcamy do korzystania z bardzo praktycznej aplikacji Agrobio Side Effects. To idealny przewodnik po integrowanej ochronie roślin, służący do określania kompatybilności środków ochrony z owadami pożytecznymi.
  • Choroby roślin

    Choroby często powodują problemy w uprawach i mogą powodować poważne szkody. Często powodują one gnicie i więdnięcie, które może ostatecznie doprowadzić do całkowitego obumarcia rośliny. Każda choroba wymaga specyficznej kontroli. Kliknij i przeczytaj więcej o obrazie uszkodzeń i kontroli chorób.

    Więcej
  • Szkodniki upraw

    Szkodniki stanowią poważne zagrożenie dla upraw. Dlatego ważne jest, aby móc w odpowiednim czasie zidentyfikować szkodnika w uprawie.

    Więcej
  • Jaka jest różnica między bakterią a wirusem?

    Bakterie i wirusy są najistotniejszymi patogenami w ogrodnictwie i mogą powodować duże szkody w uprawach. Często uważa się, że bakterie i wirusy są takie same, ale tak nie jest.

    Więcej
  • Co to jest spadź?

    Spadź to klarowny, lepki płyn, który mszyce, mączliki, gąsienice i inne owady pozostawiają na roślinach. W zasadzie spadź nie jest szkodliwa dla rośliny, ale ma negatywne skutki. Na przykład, hamuje fotosyntezę, która może powodować zahamowanie wzrostu. Jednak największym problemem związanym ze spadźą jest to, że stanowi ona dobrą pożywkę dla grzybów.

    Więcej
  • Jak walczyć z chwastami?

    Zwalczanie lub usuwanie chwastów rosnących w danej uprawie jest konieczne dla jej zdrowia i wysokości plonu. Chwasty zużywają wodę i składniki odżywcze, które są przeznaczone dla danej uprawy. Ponadto, chwasty mogą obniżać jakość upraw oraz przyciągać choroby i szkodniki.

    Więcej
  • Rodzaje chemicznych środków ochrony roślin

    Chemiczne środki ochrony roślin stosowane są w przypadku ochrony integrowanej celem korygowania nieprawidłowości. Różne środki służą do zwalczania poszczególnych chorób i szkodników. Wiele z nich można stosować w połączeniu z ochroną biologiczną. Zawsze należy zasięgać informacji u specjalisty od ochrony roślin.

    Więcej
  • Co to są fungicydy?

    Środek grzybobójczy (fungicyd) jest (chemicznym) środkiem ochrony roślin, który kontroluje choroby grzybowe poprzez hamowanie lub zabijanie grzybów chorobotwórczych. Grzyby są główną przyczyną utraty plonów, a tym samym niedoborów żywności, na całym świecie.

    Więcej
  • Co to są nematocydy?

    Nematocydy to chemiczne środki ochrony roślin, do zwalczania nicieni pasożytujących na roślinach (takie jak nicień węzłowy i nicień zmianowy korzeniowy) w glebie. Pasożytnicze nicienie roślinne, mogą powodować wiele szkód w uprawach poprzez przebijanie korzeni.

    Więcej
  • Co to jest herbicyd?

    Herbicyd jest chemicznym środkiem ochrony roślin stosowanym do zwalczania chwastów. Zwalczanie chwastów, które rosną w uprawie jest konieczne. Chwasty zużywają wodę i składniki odżywcze, które są przeznaczone dla danej uprawy.

    Więcej
  • Co to jest insektycyd?

    Insektycyd - środek owadobójczy, to chemiczny środek ochrony upraw, który zabija lub odstrasza jeden lub więcej rodzajów owadów od uprawy. Środek owadobójczy jest często środkiem o szerokim działaniu, co oznacza, że zabija wiele różnych rodzajów owadów.

    Więcej
  • Co tosą akarycydy?

    Akarycydy to chemiczne środki ochrony roślin (pestycyd) do zwalczania przędziorków; zarówno jaj i larw, jak i dorosłych przędziorków. Ponadto, niektóre akarycydy działają również na mączliki i różne gatunki roztoczy.

    Więcej
  • Substancje pomocnicze w chemicznej ochronie roślin

    Substancje pomocnicze zwiększają efektywność chemicznej ochrony roślin. Znajdują się one w składzie środków ochrony roślin lub też są dostępne jako produkty, które można później dodać do roztworu do oprysków. Dodanie substancji pomocniczej do roztworu może zwiększyć skuteczność środka ochrony roślin.

    Więcej
  • Jak przewozić środki ochrony roślin?

    Przewożenie chemicznych środków ochrony roślin regulują odpowiednie przepisy ze uwagi na zawartość substancji niebezpiecznych. Podczas odbioru środków ochrony roślin oraz innych produkty niebezpieczne np. ze sklepu, może być konieczne będzie spełnienie określonych obowiązków przewozowych.

    Więcej
  • Jaka jest różnica między środkami ochrony roślin a preparatami biobójczymi?

    Środki ochrony roślin oraz produkty biobójcze stosuje się, by zwalczać niepożądane organizmy - a więc choroby i szkodniki. A mimo tego nie są one produktami dokładnie tego samego rodzaju: istnieją różnice dotyczące ich działania i stosowania. Czym zatem dokładnie różnią się te dwie grupy produktów?

    Więcej
  • Jak wybrać właściwy adiuwant?

    Adiuwanty zapewniają lepsze wchłanianie środków ochrony roślin przez roślinę. Mogą one znacznie poprawić ich działanie. Często są to substancje pomocnicze na bazie olejów lub estrów roślinnych.

    Więcej
  • Punktowy oprysk ŚOR. Jak to działa?

    W ogrodnictwie coraz częściej stawia się na integrowaną ochronę roślin, zwaną też IPM (Integrated Pest Management). Integrowana ochrona roślin zakłada, że w walce ze szkodnikami i chorobami najpierw próbuje się wykorzystać ochronę biologiczną.

    Więcej
  • Jak stosować Mainspring do walki z wciornastkiem i miniarkami?

    Mainspring jest chemicznym środkiem ochrony roślin na bazie cyjantraniliprolu. Dzięki swojemu szerokiemu działaniu może być stosowany do zwalczania różnych szkodników, w tym wciornastków, gąsienic i miniarek. Aby preparat był skuteczny, ważne jest, aby używać go we właściwy sposób. W tym artykule nasz specjalista podaje szereg wskazówek dotyczących użytkowania Mainspring.

    Więcej
  • Kontrola przędziorków za pomocą Floramite

    Przędziorek bardzo szybko rozwija się w wysokiej temperaturze i przy niskiej wilgotności powietrza, co jest szczególnie uciążliwe w upalne lata. Skuteczny oprysk na przędziorka można wykonać za pomocą preparatu Floramite. Akarycyd ten zwalcza larwy, nimfy (protonimfy i deutonimfy) oraz osobniki dorosłe przędziorka w uprawach pomidora, ogórka, truskawki, maliny i roślin ozdobnych.

    Więcej
  • Oprysk na mączlika szklarniowego i mszyce - Sequoia

    Oprysk na mączlika i mszyce to dobre rozwiązanie kiedy zachodzi konieczność dokonania tzw. korekty przyjętego planu biologicznej ochrony roślin. Kiedy populacja szkodnika rośnie, z pomocą przychodzą chemiczne środki owadobójcze na mączlika.

    Więcej
  • Zwalczanie przędziorków przy użyciu cyflumetofenu (Nealta)

    Przędziorki stanowią jedno z największych zagrożeń dla upraw ogrodniczych. Ich zwalczanie za pomocą środków chemicznych jest utrudnione, z uwagi na coraz większe ograniczenia w dostępności preparatów oraz odporność krzyżową szkodników. Nealta jest nowym środkiem do zwalczania przędziorków.

    Więcej
  • Likwidacja mchów i wątrobowców za pomocą MossKade

    Wątrobowce i mchy stanowią problem w wielu uprawach ogrodniczych, zarówno kontenerowych jak i w gruncie. Łatwo pojawiają się na powierzchni podłoża, ograniczając dostęp wody i składników pokarmowych do korzeni roślin i pogarszając warunki powietrzno-wodne. Zagrażają prawidłowemu rozwojowi roślin i są po prostu brzydkie – przez co i rośliny w doniczkach stają się mniej atrakcyjne dla odbiorcy. Wątrobowce i mchy są uciążliwe w zwalczaniu – ich usuwanie z doniczek jest bardzo czasochłonne.

    Więcej
  • NeemAzal - naturalna kontrola wciornastków

    NeemAzal jest biologicznym środkiem owadobójczym opartym na substancji czynnej o nazwie azadyrachtyna, tej naturalnej (czynnej) substancji pochodzącej z drzewa z rodziny Meliaceae. Azadyrachtyna działa na wszystkie stadia rozwojowe wciornastków i ma taki sam wpływ na miniarki, mączlika i mszyce.

    Więcej
  • Formulacja środków ochrony roślin

    Środek ochrony roślin nigdy nie składa się wyłącznie z substancji czynnej; dodawane są do niego inne substancje, aby środek ochrony roślin mógł być stosowany bezpiecznie i skutecznie.

    Więcej
  • Czas oczekiwania po zastosowaniu środka ochrony roślin

    Ważne jest, by każda osoba pracująca w przedsiębiorstwie znała czas oczekiwania dla danego środka. Rozprowadzony środek ochrony roślin potrzebuje bowiem określonego czasu, by opaść i zostać wchłonięty przez rośliny, a przedwczesne wejście do szklarni mogłoby wywołać dolegliwości zdrowotne.

    Więcej
  • Naturalni wrogowie szkodników upraw

    Przegląd pożytecznych owadów stosowanych do ochrony przed szkodnikami w uprawach szklarniowych.

    Więcej
  • Kontrola jakości środków biologicznych

    Jakość środków biologicznych ma znaczenie dla skutecznego zwalczania chorób i szkodników, a w przypadku trzmieli dla efektywnego zapylania. Jakość tę sprawdzają już przed wysyłką pracownicy zespołu kontroli jakości, lecz otrzymując tego rodzaju preparaty, możemy zdecydować się na samodzielnie skontrolowanie ich jeszcze raz.

    Więcej
  • Czym jest integrowana ochrona roślin?

    Konsumenci coraz bardziej interesują się produktami uprawianymi w ekologiczny sposób. Temu trendowi odpowiada stosowanie biologicznych środków ochrony roślin, w przypadku których ryzyko jest niewielkie lub też nie występuje wcale. Jednak czasem wyłącznie taki sposób działania nie jest wystarczający.

    Więcej
  • Jak używać feromonów?

    Istnieją różne rodzaje feromonów, a każdy z nich ma inne działanie: jeden stanowi przynętę, inny działa odpychająco. Wydzielane są w sposób nieświadomy, a reakcje na takie „komunikaty” następują w sposób automatyczny.

    Więcej
  • Jak przygotować roztwór zawierający nicienie pożyteczne?

    Do aplikacji nicieni nadaje się praktycznie każde urządzenie ogrodnicze, od konewki po opryskiwacz. Trzeba jednak pamiętać o tym, że nicienie są organizmami żywymi i nie powinno się ich narażać na uszkodzenie mechaniczne (zbyt małe oczka filtra, zbyt duże ciśnienie).

    Więcej
  • Jak dbać o organizmy pożyteczne w uprawie?

    Biologiczna ochrona roślin koncentruje się na zwalczaniu szkodników roślin przy pomocy ich naturalnych wrogów. Stosowanie biologicznej ochrony roślin ma wiele zalet, w porównaniu z wykorzystywaniem chemicznych środków ochrony roślin.

    Więcej
  • Jak zwiększyć odporność roślin?

    Podnoszenie odporności roślin to ważny temat w uprawach szklarniowych. W przyszłości nadal ograniczane będzie stosowanie chemicznych środków ochrony roślin przy konieczności zwalczania czynników stresowych. Plantatorzy są zmuszeni do stosowania innych środków, by zapobiegać chorobom i szkodnikom.

    Więcej
  • Co oznaczają symbole na etykietach produktów biologicznych?

    Na opakowaniu środków biologicznych umieszczono symbole informujące o tym, w jaki sposób należy używać produktu, żeby uzyskać najlepsze wyniki. Poniżej znaleźć można zestawienie tych symboli i ich znaczenie.

    Więcej
  • Co to jest mikoryza?

    Strzępki grzybni formują gigantyczną i zamkniętą sieć, która wspomaga pobieranie składników odżywczych do rośliny. W zamian za to roślina dostarcza grzybom cukry, potrzebne do wzrostu. Dzięki tej korzystnej wymianie „usług” rośliny i grzyby już od wieków żyją w symbiozie.

    Więcej
  • Taśmy sygnalizacyjne Optiroll Super Plus

    aśmy sygnalizacyjne Optiroll Super Plus są nasączone feromonem wabiącym wciornastka zachodniego. Wysoką skuteczność zapewnia również specjalny nadruk na taśmach. Dzięki tym właściwościom, taśmy sygnalizacyjne (lepowe) Optiroll Super Plus umożliwiają monitorowanie oraz wyłapywanie zarówno męskich jak i żeńskich osobników wciornastka.

    Więcej
  • Ukorzenianie roślin i sadzonek

    Ukorzeniacze Rhizopon znajdują zastosowanie w kwiaciarstwie, przy produkcji kwiatów ciętych, doniczkowych i bylin oraz w szkółkach kontenerowych przy produkcji krzewów ozdobnych oraz sadzonek roślin owocowych.

    Więcej
  • Gibereliny – indukcja wzrostu wydłużeniowego

    Gibereliny kojarzone są przede wszystkim ze wzrostem wydłużeniowym roślin. Gibereliny działają jednak na wiele innych procesów.

    Więcej
  • Auksyny – pobudzanie rozwoju korzeni

    Auksyny są hormonami pobudzającymi wzrost roślin. Są one produkowane w wierzchołkowych częściach roślin i transportowane do najniżej położonych komórek. Działanie auksyn w roślinach jest bardzo szerokie.

    Więcej
  • Jak stosować ukorzeniacz?

    Wybór odpowiedniego ukorzeniacza oraz jego poprawne stosowanie pozwala na uzyskanie zdrowych i dobrze rozwijających się sadzonek. Na rynku dostępne są dwa popularne rodzaje ukorzeniaczy. Dowiedz się, który wybrać i jak go stosować.

    Więcej
  • Cytokininy – zwiększenie ilości pędów

    Cytokininy są hormonem roślinnym pobudzającym rośliny do wzrostu. Powodują one zwiększenie ilości podziałów komórkowych, czego efektem jest różnicowanie się nowych pędów, w tym kwiatowych.

    Więcej
  • Retardanty - hamowanie wzrostu roślin

    Bardzo ważną grupą regulatorów wzrostu roślin są retardanty (skarlacze), których działanie polega na hamowaniu wzrostu roślin. Jest to grupa preparatów, które nie występują naturalnie, są produkowane syntetycznie.

    Więcej
  • Poprawa jakości za pomocą Dazide Enhance

    Każdy producent dąży do optymalnego wzrostu roślin. Aby trochę pomóc roślinie, można użyć regulatorów wzrostu. Dazide Enhance jest jednym z takich regulatorów wzrostu, który został opracowany specjalnie dla upraw kwiatowych. W tym artykule powiemy Ci więcej o efektach i korzyściach z Dazide Enhance.

    Więcej
  • Silne i zwarte rośliny razem z Pirouette

    W przypadku niektórych upraw - zwłaszcza roślin ozdobnych - ważne jest, aby pokrój roślin pozozstał zwarty. Odpowiednim narzędziem do tego celu jest regulator wzrostu Pirouette. Jeśli chcesz mieć bardziej zwartą roślinę z krótszymi międzywęzłami, Pirouette jest odpowiednim środkiem zaradczym.

    Więcej
  • Florgib ST dla optymalnego kwitnienia

    ałkowita kontrola nad wzroste uprawy jest bardzo pożądany, ale trudny do osiągnięcia. Florgib ST to regulator wzrostu o wielokierunkowym działaniu. Tabletki te zostały opracowane specjalnie dla upraw kwiaciarskich i mogą być stosowane wkwiatach doniczkowych i roślinach ciętych.

    Więcej
  • 10 wskazówek jak stosować trzmiele w uprawach cukinii

    Trzmiele odgrywają ważną rolę w zapylaniu cukinii. Istnieje jednak szereg aspektów, które należy uwzględnić przy stosowaniu trzmieli w uprawie cukinii w celu zapewnienia optymalnego zapylenia.

    Więcej
  • Zapylanie pomidorów w szklarni i tunelu foliowym

    Zapylanie pomidorów to kluczowa kwestia dla ilości i jakości zbiorów. Aby osiągnąć satysfakcjonujące zbiory, proces przenoszenia pyłku kwiatowego należy dodatkowo wesprzeć. Nowoczesnym i efektywnym sposobem zapylania pomidorów w szklarni lub pod folią jest wykorzystanie trzmieli (Bombus terrestris).

    więcej
  • Wskazówki dotyczące stosowania trzmieli

    Trzmiele zapewniają skuteczne zapylanie roślin. Należy jednak pamiętać, że mamy do czynienia z istotami żywymi. Wymaga to innego sposobu pracy. Dlatego też przedstawiamy wskazówki dotyczące stosowania trzmieli. Zawsze czytaj instrukcje stosowania i ściśle przestrzegaj zasad dotyczących użytkowania.

    Wiecej
  • Protokół kontroli jakości: trzmiele

    Trzmiel Bombus terrestris jest bardzo skutecznym zapylaczem i może być stosowany w wielu uprawach. Trzmiel jest szybki i silny, dzięki czemu pyłek jest przenoszony między kwiatami w dużych ilościach i szybko. Są one już aktywne w niskich temperaturach (5°C) i ograniczonej intensywności światła.

    Więcej
  • Trzmiele Agrobio - efektywne zapylanie w Twojej uprawie

    Trzmiele dostarczane przez Royal Brinkman pochodzą z hiszpańskiej firmy Agrobío. Firma Agrobio jest wiodącym na rynku producentem trzmieli i owadów pożytecznych, której siedziba mieści się w jednym z największych na świecie rejonów produkcji ogrodniczej - Almerii w Hiszpanii.

    Więcej
  • Jaka jest różnica między trzmielami a pszczołami?

    Szacuje się, że jedna trzecia upraw w ogrodnictwie zależna jest od zapylania. Robią to zwykle pszczoły i trzmiele, ale zapylać kwiaty mogą również motyle i inne owady.

    Więcej
  • Jak postępować w przypadku użądlenia przez trzmiela?

    Trzmiele rzadko żądlą, nie da się jednak całkowicie uniknąć użądlenia przez te owady. W większości przypadków skutkiem jest wyłącznie dotkliwy ból, lecz czasem może dojść do reakcji alergicznej. Dlatego też ważne jest, by wiedzieć, w jaki sposób należy postępować w razie użądlenia przez trzmiela.

    Wiecej
  • Plan higieny w szklarni - chroń uprawę przed patogenami

    Higiena w przedsiębiorstwie opiera się na zapobieganiu występowania tych chorób i drobnoustrojów w uprawie. Aby zachować wysoki stopień higieny w uprawie, warto opracować plan higieny.

    Więcej
  • Środki higieniczne przy wejściu do szklarni

    Mycie i dezynfekcja to różne rzeczy, których nie można rozpatrywać osobno. Uważa się, że dezynfekowanie dłoni wystarczy, by były one wolne od bakterii i w ten sposób zapobiegnie się zakażeniu roślin, jednak to nieprawda. Środki zapewniające higienę muszą sięgać dużo dalej niż tylko odkażanie rąk.

    Więcej
  • Higiena rąk w szklarni

    Choroby i szkodniki mogą być przenoszone na rękach, powodując następnie (duże) szkody w uprawach. Ważne jest przestrzeganie właściwej higieny, która obejmuje m.in. mycie rąk. Trzeba robić to w prawidłowy sposób, aby naprawdę usunąć z nich wszystkie bakterie i inne szkodliwe mikroorganizmy.

    Wiecej
  • Higiena w uprawie konopi medycznej

    Zarządzanie higieną jest istotnym aspektem uprawy medycznych konopi. Jest to nie tylko cenna uprawa, ale również branża podlegająca surowym regulacjom.

    Więcej
  • Czyszczenie stacji higienicznej

    tacja higieniczna zapewnia środki do czyszczenia rąk lub dezynfekcji dłoni - a w wielu przypadkach także stóp pracowników i osób odwiedzających szklarnie ogrodnicze. Ważne jest jednak, aby również czyścić same stacje higieniczne; w końcu nie chcielibyśmy korzystać z brudnego ręcznika do osuszenia skóry.

    Więcej
  • Mycie szklarni

    Mycie szklarni ma fundamentalne znaczenie dla higienicznego prowadzenia uprawy. To jedyna droga zapobiegania występowania chorób, bakterii, szkodników i infekcji roślin. Dlatego mycie i dezynfekcja to konieczność dla zachowania jakości upraw i produkcji.

    Wiecej
  • Jak się czyści przewody kanalizacji deszczowej?

    Dobra jakość wody ma ogromne znaczenie dla hodowcy. Zanieczyszczona woda negatywnie wpływa na wzrost upraw. Dlatego ważne jest, aby jak najlepiej monitorować i kontrolować jakość wody. Jednym z jej elementów jest czyszczenie rur kanalizacji deszczowej.

    Więcej
  • Jak czyścić rynny uprawowe?

    Podczas uprawy, nawozy, środki ochrony roślin i zanieczyszczenia organiczne przylegają do rynien. Bakterie, wirusy i inne patogeny mogą się tu gromadzić. Zmiana uprawy jest więc ważnym momentem, aby oczyścić rynny uprawowe.

    Więcej
  • Bezpieczne czyszczenie dachu szklarni

    Przepuszczalność światła jest istotnym czynnikiem dla osiągnięcia dobrych rezultatów hodowli i upraw. Dowiedz się w jaki sposób bezpieczne wyczyścić dach szklarni.

    Więcej
  • Zalety organicznych środków do czyszczenia szkła

    Organiczny, ekologiczny, zrównoważony i przyjazny dla środowiska. Terminy te w ostatnich latach coraz częściej pojawiają się i skupiają na sobie uwagę. Zmiana na bardziej zrównoważone praktyki widoczna jest we wszystkich sektorach. Dotyczy to również ogrodnictwa szklarniowego.

    Więcej
  • Dezynfekcja szklarni

    Dezynfekcja szklarni za pomocą Menno Florades zapewnia skuteczną likwidację nawet najtrwalszych form patogenów. Można go używać w formie piany, co jest najlepszą metodą odkażania szklarni.

    Więcej
  • Huwa San - skuteczna dezynfekcja w ogrodnictwie

    Huwa San TR-50 to unikalny, stabilizowany nadtlenek wodoru, który wyróżnia się doskonałą stabilnością i wydajnością działania. Huwa-San to idealny produkt do wydajnego czyszczenia węży kroplujących i innych części systemu nawadniającego.

    Więcej
  • Menno Florades - wykaz zwalczanych patogenów roślinnych

    Menno Florades ma udowodnioną wieloma badaniami skuteczność w zwalczaniu bakterii, grzybów, wirusów i wiroidów atakujących uprawy roślinne. Co istotne, Menno zwalcza nawet formy przetrwalnikowe patogenów.

    Więcej
  • Jak utrzymać maty dezynfekcyjne w czystości?

    Maty dezynfekcyjne spełniają swoją funkcję tylko wtedy, gdy są odpowiednio konserwowane. Konieczne jest ich regularne czyszczenie, w przeciwnym razie nie będą skutecznie dezynfekowały kół pojazdów oraz obuwia pracowników.

    Więcej
  • Skuteczne zwalczanie wirusów

    Preparaty do dezynfekcji potrzebują odpowiedniego czasu kontaktu z patogenami, aby były skuteczne. Niektóre potrzebują dłuższego czasu, inne krótszego. Zwłaszcza w przypadku wirusów czas działania substancji aktywnej ma kluczowe znaczenie.

    Więcej
  • Jak używać pasków wskaźnikowych?

    Odczyn pH cieczy wskazuje, czy jest ona kwaśna, obojętna czy też zasadowa. W niektórych przypadkach jest to istotne, na przykład kiedy chce się ustalić, czy jakiś środek dezynfekcyjny jest wciąż skuteczny.

    Więcej
  • Wskazówki dla sektora DDD w związku z pandemią COVID-19

    Wirusy przenoszone są głównie drogą kropelkową, w drugiej kolejności poprzez dotykanie zanieczyszczonych powierzchni i kontakt z błoną śluzową. Dlatego środki higieny osobistej są pierwszym krokiem do uniknięcia zakażenia.

    Więcej
  • Jak czyścić instalację nawadniającą?

    Z czasem w instalacji powstaje biofilm, który może prowadzić do zatykania przewodów i kroplowników. Powoduje to, że woda zawiera mniej tlenu. W poniższym artykule nasz specjalista wyjaśni, jak łatwo wyczyścić system nawadniający.

    Więcej
  • Profilaktyka chorób ziemniaka z Menno Florades

    Produkcji ziemniaka zagrażają również inne patogeny o znaczeniu ekonomicznym, takie jak Erwinia czy Helminthosporium, przeżywające w magazynach ziemniaków w formie przetrwalnikowych zarodników, wyjątkowo trudnych do zlikwidowania.

    Więcej
  • Odkażanie gleby w szklarni przez parowanie

    Odkażanie ziemii w szklarni lub uprawach gruntowych poprzez parowanie odbywa się podczas wymiany upraw polowych w szklarniach. Jest to sposób na zabicie bakterii, wirusów i innych patogenów i na przygotowanie gleby pod nową uprawę.

    Więcej
  • Czym jest karta charakterystyki?

    Karta charakterystyki (właściwie: karta charakterystyki substancji niebezpiecznej) to dokument, w którym zawarte są informacje na temat zagrożeń związanych z danym środkiem ochrony roślin.

    Więcej
  • Wskazówki dotyczące bezpiecznej pracy ze środkami ochrony roślin

    Aby móc w sposób bezpieczny wykonywać pracę ze środkami ochrony roślin, należy dobrze wiedzieć, co jest stosowane oraz jakie są możliwe zagrożenia. Środki ochrony roślin mogą bowiem powodować poważne szkody zdrowotne.

    Więcej
  • Jak czytać etykietę środka ochrony roślin?

    Przed zastosowaniem środka ochrony roślin należy dokładnie zapoznać się z jego etykietą. Ma to znaczenie dla prawidłowego i bezpiecznego jego używania. Na etykiecie znajdują się informacje na temat rodzaju środka, stosowania go w sposób zgodny z przepisami i bezpieczny oraz instrukcja użycia.

    Więcej
  • Zatrucie środkami ochrony roślin - jak postępować?

    W podczas pracy w gospodarstwie szklarniowym, pracownicy codziennie stykają się z różnymi substancjami chemicznymi, w tym ze środkami ochrony roślin. Wdychanie i połykanie takich środków lub ich kontakt ze skórą, może mieć wiele negatywnych konsekwencji, np. spowodować zatrucie.

    Więcej
  • Jakie środki ochrony indywidualnej należy stosować podczas pracy ze środkami ochrony roślin?

    Gdy pracujemy ze środkami ochrony roślin, ważne jest stosowanie odpowiednich środków ochrony indywidualnej. Brak należytej ochrony może spowodować zagrożenia dla zdrowia, na przykład na skutek kontaktu skóry z danym środkiem lub jego wdychania.

    Więcej
  • Jak wybrać właściwą maskę i filtr?

    Podczas wykonywania oprysków przy użyciu chemicznych środków ochrony roślin lub też inne czynności, w trakcie których dochodzi do kontaktu z mgłą lub pyłem, kluczowe znaczenie ma stosowanie właściwej maski i odpowiednich filtrów. Ich prawidłowe stosowanie chroni przed zagrożeniami dla zdrowia.

    Więcej
  • HACCP – co to jest?

    Dla bezpieczeństwa produktów spożywczych, w tym warzyw i owoców, istotne jest utrzymanie higieny w procesie produkcji. System HACCP (ang. Hazard Analysis and Critical Control Points, pol. Analiza Zagrożeń i Krytycznych Punktów Kontroli) określa wymagania higieniczne gwarantujące bezpieczeństwo żywności przez zlokalizowanie zagrożeń pojawiających się w procesie produkcji.

    Więcej
  • 5 porad dotyczących pracy w wysokiej temperaturze

    W ciepły, letni dzień temperatura w szklarni może znacznie wzrosnąć. Praca w wysokiej temperaturze wymaga więcej energii. Dlatego, aby za bardzo nie wycieńczyć organizmu, istotnym jest, żeby przy wysokich temperaturach zostały podjęte odpowiednie kroki.

    Więcej
  • Jakie są normy dotyczące pozostałości środków ochrony roślin?

    Jeżeli w przedsiębiorstwie stosuje się chemiczne środki ochrony roślin, na roślinach mogą znajdować się ich pozostałości. Duża ilość takich pozostałości może w przypadku warzyw i owoców prowadzić do zagrożeń dla zdrowia konsumentów. Dla produktów spożywczych opracowano ustawowe normy pozostałości.

    Więcej
  • Okresy karencji dla środków ochrony roślin

    Okres karencji środków ochrony roślin to minimalny dopuszczalny czas pomiędzy ostatnim zastosowaniem środka a zbiorami. Można go znaleźć na zgodnych z prawem zasadach stosowania środka na etykiecie środka ochrony roślin i podawany jest on zazwyczaj w dniach.

    Więcej


Masz pytanie dotyczące ochrony roślin?

Skontaktuj się z nami za pomocą formularza lub wiadomości e-mail. Nasi specjaliści udzielą odpowiedzi na Twoje pytania i pomogą wybrać odpowiednie rozwiązania do Twojej uprawy.



Dominika Strzempa, Kamil Szybczyński, Sylwester Łazarek
Wyślij e-mail

Do not delete this link