Zaopatrzenie profesjonalnego ogrodnictwa Ponad 10 000 produktów do upraw szklarniowych Program lojalnościowy
Koszyk  
0
progress indicator
Dodawanie produktu...
Wpisz tutaj nazwę produktu, którego szukasz

Bank wiedzy - dezynfekcja i ochrona

Bank wiedzy Royal Brinkman składa się z siedmiu bloków tematycznych. Pod hasłem „dezynfekcja i ochrona” można znaleźć informacje na temat chorób, szkodników i chemicznej oraz biologicznej ochrony roślin, a także praktyczne wskazówki dotyczące stosowania różnych środków ochrony roślin.
Zachęcamy do korzystania z bardzo praktycznej aplikacji Agrobio Side Effects. To idealny przewodnik po integrowanej ochronie roślin, służący do określania kompatybilności środków ochrony z owadami pożytecznymi.
 • Jaka to choroba?

  Choroby często powodują problemy w uprawach i mogą powodować poważne szkody. Często powodują one gnicie i więdnięcie, które może ostatecznie doprowadzić do całkowitego obumarcia rośliny. Każda choroba wymaga specyficznej kontroli. Kliknij i przeczytaj więcej o obrazie uszkodzeń i kontroli chorób.

  Więcej
 • Zwalczanie wg szkodnika

  Szkodniki stanowią poważne zagrożenie dla upraw. Dlatego ważne jest, aby móc w odpowiednim czasie zidentyfikować szkodnika w uprawie.

  Więcej
 • Jak wykrywać, monitorować i wyłapywać szkodniki?

  Znaczenie wykrywania i identyfikacji szkodników na czas nie może być niedoceniane. Im wcześniej wykryje się i zidentyfikuje szkodnika, tym szybciej rozpocznie się proces jego wyłapywania.

  Więcej
 • Rodzaje siarki do walki z chorobami grzybowymi

  Siarkę stosuje się w ogrodnictwie celem zapobiegania pojawieniu się i zwalczania grzybów, takich jak mączniak prawdziwy. Gdy dochodzi bowiem do kontaktu między siarką, a grzybem, siarka zaburza gospodarkę energetyczną grzyba, powodując jego śmierć. Zapobiega to również kiełkowaniu zarodników.

  Więcej
 • Jak używać sulfuratora?

  Sulfurator używany jest do rozprowadzania siarki na roślinach, w celu ochrony roślin przed grzybami, takimi jak mączniak. Istotnym przy tym jest połączenie odpowiedniego rozprowadzenia oraz ilości siarki

  Więcej
 • Jaka jest różnica między bakterią a wirusem?

  Bakterie i wirusy są najistotniejszymi patogenami w ogrodnictwie i mogą powodować duże szkody w uprawach. Często uważa się, że bakterie i wirusy są takie same, ale tak nie jest.

  Więcej
 • Jak zwalczać glony?

  Glony są roślinopodobnymi organizmami bez korzeni i liści. Występuje wiele różnych gatunków glonów, mogą powodować szkody i uciążliwości na różne sposoby, na przykład poprzez produkcję barwników i olejów. Warunki, w jakich występują, różnią się również w zależności od gatunku glonów.

  Więcej
 • Co to jest spadź?

  Spadź to klarowny, lepki płyn, który mszyce, mączliki, gąsienice i inne owady pozostawiają na roślinach. W zasadzie spadź nie jest szkodliwa dla rośliny, ale ma negatywne skutki. Na przykład, hamuje fotosyntezę, która może powodować zahamowanie wzrostu. Jednak największym problemem związanym ze spadźą jest to, że stanowi ona dobrą pożywkę dla grzybów.

  Więcej
 • Jak walczyć z chwastami?

  Zwalczanie lub usuwanie chwastów rosnących w danej uprawie jest konieczne dla jej zdrowia i wysokości plonu. Chwasty zużywają wodę i składniki odżywcze, które są przeznaczone dla danej uprawy. Ponadto, chwasty mogą obniżać jakość upraw oraz przyciągać choroby i szkodniki.

  Więcej
 • Profilaktyka chorób ziemniaka z Menno Florades

  Produkcji ziemniaka zagrażają również inne patogeny o znaczeniu ekonomicznym, takie jak Erwinia czy Helminthosporium, przeżywające w magazynach ziemniaków w formie przetrwalnikowych zarodników, wyjątkowo trudnych do zlikwidowania. Patogeny te można zwalczać i zapobiegać ich przenoszeniu, dokładnie dezynfekując sprzęt, środki transportu, skrzynie i powierzchni magazynów. Preparatem polecanym do zwalczania patogenów zagrażających produkcji ziemniaka jest Menno Florades.

  Więcej
 • Jak czytać etykietę środka ochrony roślin?

  Przed zastosowaniem środka ochrony roślin należy dokładnie zapoznać się z jego etykietą. Ma to znaczenie dla prawidłowego i bezpiecznego jego używania. Na etykiecie znajdują się informacje na temat rodzaju środka, stosowania go w sposób zgodny z przepisami i bezpieczny oraz instrukcja użycia.

  Więcej
 • Jak wybrać właściwą maskę i filtr?

  Podczas wykonywania oprysków przy użyciu chemicznych środków ochrony roślin lub też inne czynności, w trakcie których dochodzi do kontaktu z mgłą lub pyłem, kluczowe znaczenie ma stosowanie właściwej maski i odpowiednich filtrów. Ich prawidłowe stosowanie chroni przed zagrożeniami dla zdrowia.

  Więcej
 • Jak przygotować ciecz roboczą do oprysków?

  Przygotowywanie cieczy do oprysków i napełniania zbiornika, to czynności niosące ze sobą duże ryzyko, gdyż mamy wówczas do czynienia ze stężoną substancją. Dlatego też ważne jest, by przygotowanie cieczy i napełnianie zbiornika odbywało się w bezpieczny sposób.

  Więcej
 • Zatrucie środkami ochrony roślin - jak postępować?

  W podczas pracy w gospodarstwie szklarniowym, pracownicy codziennie stykają się z różnymi substancjami chemicznymi, w tym ze środkami ochrony roślin. Wdychanie i połykanie takich środków lub ich kontakt ze skórą, może mieć wiele negatywnych konsekwencji, np. spowodować zatrucie.

  Więcej
 • Jak należy przechowywać środki ochrony roślin?

  Ważne jest, aby środki ochrony roślin były prawidłowo przechowywane. Zapobiega to niebezpiecznym sytuacjom i wypadkom. Ponadto, składowanie środków ochrony roślin podlega przepisom prawa.

  Więcej
 • Rodzaje chemicznych środków ochrony roślin

  Chemiczne środki ochrony roślin stosowane są w przypadku ochrony integrowanej celem korygowania nieprawidłowości. Różne środki służą do zwalczania poszczególnych chorób i szkodników. Wiele z nich można stosować w połączeniu z ochroną biologiczną. Zawsze należy zasięgać informacji u specjalisty od ochrony roślin.

  Więcej
 • Substancje pomocnicze w chemicznej ochronie roślin

  Substancje pomocnicze zwiększają efektywność chemicznej ochrony roślin. Znajdują się one w składzie środków ochrony roślin lub też są dostępne jako produkty, które można później dodać do roztworu do oprysków. Dodanie substancji pomocniczej do roztworu może zwiększyć skuteczność środka ochrony roślin.

  Więcej
 • Jaka jest różnica między środkami ochrony roślin a preparatami biobójczymi?

  Środki ochrony roślin oraz produkty biobójcze stosuje się, by zwalczać niepożądane organizmy - a więc choroby i szkodniki. A mimo tego nie są one produktami dokładnie tego samego rodzaju: istnieją różnice dotyczące ich działania i stosowania. Czym zatem dokładnie różnią się te dwie grupy produktów?

  Więcej
 • Jak czyścić opryskiwacz?

  Po przeprowadzeniu oprysków ważne jest, by użyty opryskiwacz został dokładnie wyczyszczony, by był gotowy do kolejnego użycia. W przeciwnym razie występuje ryzyko, że środki ochrony roślin trafią ostatecznie do miejsc, w których nie powinno ich być, co może spowodować szkody w uprawach.

  Więcej
 • Jak przewozić środki ochrony roślin?

  Przewożenie chemicznych środków ochrony roślin regulują odpowiednie przepisy ze uwagi na zawartość substancji niebezpiecznych. Podczas odbioru środków ochrony roślin oraz innych produkty niebezpieczne np. ze sklepu, może być konieczne będzie spełnienie określonych obowiązków przewozowych.

  Więcej
 • Środki ochrony roślin przed zimą

  W ramach inwentaryzacji przed zimą sprawdź także szafkę na środki ochrony roślin. Zadbaj o to, by - jak już wyżej wspomniano - ustawić ją w miejscu zabezpieczonym przed mrozem. Niektóre środki mogą krystalizować się w niskich temperaturach.

  Więcej
 • Jak wybrać właściwy adiuwant?

  Adiuwanty zapewniają lepsze wchłanianie środków ochrony roślin przez roślinę. Mogą one znacznie poprawić ich działanie. Często są to substancje pomocnicze na bazie olejów lub estrów roślinnych.

  Więcej
 • Jakie są skutki uboczne stosowania chemicznych środków ochrony roślin?

  Czasem użycie chemicznego środka ochrony roślin jest konieczne do skorygowania nieprawidłowości. Plantatorzy wybierają zintegrowaną ochronę – połączenie biologicznej i chemicznej. Nie każdy środek chemiczny można łączyć z naturalnym wrogiem szkodników, z uwagi na skutki uboczne.

  Więcej
 • Punktowy oprysk ŚOR. Jak to działa?

  W ogrodnictwie coraz częściej stawia się na integrowaną ochronę roślin, zwaną też IPM (Integrated Pest Management). Integrowana ochrona roślin zakłada, że w walce ze szkodnikami i chorobami najpierw próbuje się wykorzystać ochronę biologiczną.

  Więcej
 • Zamgławianie jako technika aplikacji śor

  Środki ochrony roślin można aplikować, używając różnych technik. Jedną z nich jest zamgławianie – technika pozwalająca na użycie bardzo małej ilości środka, polegająca na jego rozpyleniu przy użyciu urządzeń Pulsfog lub Enbar LVM.

  Więcej
 • Co to są fungicydy?

  Środek grzybobójczy (fungicyd) jest (chemicznym) środkiem ochrony roślin, który kontroluje choroby grzybowe poprzez hamowanie lub zabijanie grzybów chorobotwórczych. Grzyby są główną przyczyną utraty plonów, a tym samym niedoborów żywności, na całym świecie.

  Więcej
 • Co to są nematocydy?

  Nematocydy to chemiczne środki ochrony roślin, do zwalczania nicieni pasożytujących na roślinach (takie jak nicień węzłowy i nicień zmianowy korzeniowy) w glebie. Pasożytnicze nicienie roślinne, mogą powodować wiele szkód w uprawach poprzez przebijanie korzeni.

  Więcej
 • Co to jest herbicyd?

  Herbicyd jest chemicznym środkiem ochrony roślin stosowanym do zwalczania chwastów. Zwalczanie chwastów, które rosną w uprawie jest konieczne. Chwasty zużywają wodę i składniki odżywcze, które są przeznaczone dla danej uprawy.

  Więcej
 • Co to jest insektycyd?

  Insektycyd - środek owadobójczy, to chemiczny środek ochrony upraw, który zabija lub odstrasza jeden lub więcej rodzajów owadów od uprawy. Środek owadobójczy jest często środkiem o szerokim działaniu, co oznacza, że zabija wiele różnych rodzajów owadów.

  Więcej
 • Co tosą akarycydy?

  Akarycydy to chemiczne środki ochrony roślin (pestycyd) do zwalczania przędziorków; zarówno jaj i larw, jak i dorosłych przędziorków. Ponadto, niektóre akarycydy działają również na mączliki i różne gatunki roztoczy.

  Więcej
 • Lepinox Plus do walki z gąsienicami, motylami i ćmami

  Latają lub przesuwają się po uprawie i prawie każdy producent chce się ich pozbyć... Motyle, ćmy i gąsienice są znanym i bardzo niepożądanym szkodnikiem. Lepinox Plus jest organicznym środkiem do tych owadów.

  Więcej
 • Ochrona roślin przy użyciu systemu kroplującego

  Środki ochrony roślin mogą być stosowane na kilka sposobów: poprzez zabiegi zamgławiania, oprysk lub poprzez kroplujący system nawadniający. Coraz częściej producenci decydują się na wykorzystanie systemu nawadniającego, ponieważ jest to najbezpieczniejsza opcja w ramach zintegrowanego systemu.

  Więcej
 • Jak stosować Mainspring do walki z wciornastkiem i miniarkami?

  Mainspring jest chemicznym środkiem ochrony roślin na bazie cyjantraniliprolu. Dzięki swojemu szerokiemu działaniu może być stosowany do zwalczania różnych szkodników, w tym wciornastków, gąsienic i miniarek. Aby preparat był skuteczny, ważne jest, aby używać go we właściwy sposób. W tym artykule nasz specjalista podaje szereg wskazówek dotyczących użytkowania Mainspring.

  Więcej
 • Jakie są różnice w działaniu chemiczych śor?

  Środki ochrony roślin można podzielić na różne grupy: insektycydy, fungicydy, herbicydy, akarycydy, moluskocydy, nematocydy, rodentycydy oraz algicydy. Różne środki należące do tych grup, podzielone są na różne kategorie.

  Więcej
 • Czy warto używać adiuwantów?

  Środków ochrony roślin często używa się w połączeniu z substancjami pomocniczymi, aby wpływać na skuteczność preparatu. Jedną z takich grup substancji pomocniczych są adiuwanty. Adiuwant obniża napięcie powierzchniowe kropli wody, co pozwala lepiej nawilżyć powierzchnię.

  Więcej
 • Kontrola przędziorków za pomocą Floramite

  Przędziorek bardzo szybko rozwija się w wysokiej temperaturze i przy niskiej wilgotności powietrza, co jest szczególnie uciążliwe w upalne lata. Skuteczny oprysk na przędziorka można wykonać za pomocą preparatu Floramite. Akarycyd ten zwalcza larwy, nimfy (protonimfy i deutonimfy) oraz osobniki dorosłe przędziorka w uprawach pomidora, ogórka, truskawki, maliny i roślin ozdobnych.

  Więcej
 • Skuteczne zwalczanie szkodników z Requiem Prime

  Requiem Prime jest biologicznym środkiem owadobójczym, który okazał się skuteczny przeciwko mączlikom, wciornastkom, mszycom i przędziorkom. Coraz więcej chemicznych środków ochrony roślin jest wycofywanych, a to jeszcze bardziej utrudnia zwalczanie szkodników.

  Więcej
 • Ochrona przed szkodnikami za pomocą SB Plant

  "Lepiej zapobiegać niż walczyć" to powszechne powiedzenie. To jest dokładnie to, co robi SB Instant. Wspiera wzrost i pokrywa potrzeby rośliny, czyniąc zdrową uprawę bardziej odporną na szkodniki i choroby. SB Instant jest dozwolony we wszystkich uprawach warzyw, owoców i roślin ozdobnych

  Więcej
 • Sivanto Prime przeciwko owadom ssącym

  Wiele chorób i wirusów rozprzestrzenianych jest przez szkodniki w szklarni. Sivanto Prime jest pestycydem przeciwko różnym owadom ssącym, w ogrodnictwie szklarniowym. Ze względu na jego szybkie działanie na wiele gatunków szkodników, zmniejsza się szansa na rozprzestrzenianie wirusów i chorób.

  Więcej
 • Zwalczanie przędziorków przy użyciu cyflumetofenu (Nealta)

  Przędziorki stanowią jedno z największych zagrożeń dla upraw ogrodniczych. Ich zwalczanie za pomocą środków chemicznych jest utrudnione, z uwagi na coraz większe ograniczenia w dostępności preparatów oraz odporność krzyżową szkodników. Nealta jest nowym środkiem do zwalczania przędziorków.

  Więcej
 • Likwidacja mchów i wątrobowców za pomocą MossKade

  Wątrobowce i mchy stanowią problem w wielu uprawach ogrodniczych, zarówno kontenerowych jak i w gruncie. Łatwo pojawiają się na powierzchni podłoża, ograniczając dostęp wody i składników pokarmowych do korzeni roślin i pogarszając warunki powietrzno-wodne. Zagrażają prawidłowemu rozwojowi roślin i są po prostu brzydkie – przez co i rośliny w doniczkach stają się mniej atrakcyjne dla odbiorcy. Wątrobowce i mchy są uciążliwe w zwalczaniu – ich usuwanie z doniczek jest bardzo czasochłonne.

  Więcej
 • NeemAzal - naturalna kontrola wciornastków

  NeemAzal jest biologicznym środkiem owadobójczym opartym na substancji czynnej o nazwie azadyrachtyna, tej naturalnej (czynnej) substancji pochodzącej z drzewa z rodziny Meliaceae. Azadyrachtyna działa na wszystkie stadia rozwojowe wciornastków i ma taki sam wpływ na miniarki, mączlika i mszyce.

  Więcej
 • Czym jest ochrona biologiczna?

  Biologiczna ochrona roślin to szereg metod kontroli szkodników oraz zapobiegania i zwalczania chorób upraw, z wykorzystaniem czynników naturalnych i organizmów pożytecznych.

  Wiecej
 • Naturalni wrogowie szkodników upraw

  Przegląd pożytecznych owadów stosowanych do ochrony przed szkodnikami w uprawach szklarniowych.

  Więcej
 • Czym jest integrowana ochrona roślin?

  Konsumenci coraz bardziej interesują się produktami uprawianymi w ekologiczny sposób. Temu trendowi odpowiada stosowanie biologicznych środków ochrony roślin, w przypadku których ryzyko jest niewielkie lub też nie występuje wcale. Jednak czasem wyłącznie taki sposób działania nie jest wystarczający.

  Więcej
 • Jak używać feromonów?

  Istnieją różne rodzaje feromonów, a każdy z nich ma inne działanie: jeden stanowi przynętę, inny działa odpychająco. Wydzielane są w sposób nieświadomy, a reakcje na takie „komunikaty” następują w sposób automatyczny.

  Więcej
 • Jakie są skutki uboczne stosowania chemicznych środków ochrony roślin?

  Czasem użycie chemicznego środka ochrony roślin jest konieczne do skorygowania nieprawidłowości. Plantatorzy wybierają zintegrowaną ochronę – połączenie biologicznej i chemicznej. Nie każdy środek chemiczny można łączyć z naturalnym wrogiem szkodników, z uwagi na skutki uboczne.

  Więcej
 • Jak przygotować roztwór zawierający nicienie pożyteczne?

  Do aplikacji nicieni nadaje się praktycznie każde urządzenie ogrodnicze, od konewki po opryskiwacz. Trzeba jednak pamiętać o tym, że nicienie są organizmami żywymi i nie powinno się ich narażać na uszkodzenie mechaniczne (zbyt małe oczka filtra, zbyt duże ciśnienie).

  Więcej
 • Nicienie pożyteczne jako naturalni wrogowie szkodników

  Nicienie pożyteczne, zwane również pasożytniczymi nicieniami owadów, to wiele różnych gatunków. W zależności od gatunku, nicienie mogą być stosowane przeciwko różnym szkodnikom, w tym wciornastkom, ziemiórkom, opuchlakom i pędrakom, muchówkom, gąsienicom motyli i wielu innych.

  Więcej
 • Wskazówki dotyczące stosowania naturalnych wrogów szkodników

  Biologiczna ochrona roślin koncentruje się na zwalczaniu szkodników roślin przy pomocy ich naturalnych wrogów. Stosowanie biologicznej ochrony roślin ma wiele zalet, w porównaniu z wykorzystywaniem chemicznych środków ochrony roślin.

  Więcej
 • Jak zwiększyć odporność roślin?

  Podnoszenie odporności roślin to ważny temat w uprawach szklarniowych. W przyszłości nadal ograniczane będzie stosowanie chemicznych środków ochrony roślin przy konieczności zwalczania czynników stresowych. Plantatorzy są zmuszeni do stosowania innych środków, by zapobiegać chorobom i szkodnikom.

  Więcej
 • Wciornastek w chryzantemach - zwalczanie

  Najgroźniejszym szkodnikiem występującym w uprawach chryzantemy jest wciornastek. Skutki jego żerowania to oszpecenie roślin, mogące prowadzić nawet do całkowitej dyskwalifikacji ich jako materiału handlowego.

  Więcej
 • Kontrola skośnika pomidorowego (Tuta absoluta)

  Skośnik pomidorowy (Tuta absoluta) jest motylem pochodzącym z Ameryki Południowej, atakującym uprawy pomidora w gruncie i pod osłonami. W cyklu rozwojowym występuje kilka stadiów larwalnych, które żerują na roślinach, powodując uszkodzenia liści (miny) oraz owoców. Zwalczanie chemiczne szkodnika jest utrudnione ze względu na jego odporność.

  Więcej
 • Co to jest mikoryza?

  Strzępki grzybni formują gigantyczną i zamkniętą sieć, która wspomaga pobieranie składników odżywczych do rośliny. W zamian za to roślina dostarcza grzybom cukry, potrzebne do wzrostu. Dzięki tej korzystnej wymianie „usług” rośliny i grzyby już od wieków żyją w symbiozie.

  Więcej
 • Jak zamocować uchwyt do taśmy?

  Do sygnalizowania szkodników w uprawach często stosuje się rolki z taśmą sygnalizacyjną, chociaż ich prawidłowe zawieszenie często okazuje się trudnym zadaniem.

  Więcej
 • Co to są biostymulatory?

  Biostymulatory są coraz częściej stosowane w celu wzmocnienia upraw. Są to produkty, które wpływają w szczególności na wzrost i odporność roślin. W ostatnich latach nastąpił silny wzrost ilości biostymulatorów dostępnych na rynku.

  Więcej
 • Dlaczego niektórzy naturalni wrogowie są przechowywani w wermikulicie?

  Naturalni wrogowie szkodników to żywy materiał. Wymaga to specjalnej metody pakowania. Wermikulit stosowany jest do pakowania niektórych pożytecznych owadów, w tym m.in. drapieżnych roztoczy.

  Więcej
 • Skutecznie wabienie przy pomocy Sugarbait

  Sugarbait to płynna substancja wabiąca, która wabi owady z kryjówki. Wpływa to skuteczność oprysku. W tym artykule opowiemy Państwu więcej o zaletach, funkcjonowaniu i zastosowaniu Sugarbait.

  Więcej
 • Zarządzanie jakością produktów biologicznych

  Naturalni wrogowie są żywymi organizmami i dlatego są bardzo wrażliwymi produktami w biologicznej ochronie roślin. Na jakość produktów mają wpływ różne czynniki, takie jak temperatura i wilgotność. Dlatego ważne jest, aby ta jakość była stale monitorowana.

  W
 • Aphidoletes zimą

  Zimą ciężej jest uzyskać dobre efekty działania pryszczarka mszycojada Aphidoletes aphidimyza. Spowodowane jest to chłodem, często w połączeniu z rozpoczęciem nowej uprawy. Jeśli weźmiesz pod uwagę kilka zasad, możesz zwiększyć efektywność pracy pryszczarka zimą.

  Więcej
 • Zawieszania saszetek z pożytecznymi roztoczami w uprawie

  Istnieje kilka metod wprowadzania pożytecznych roztoczy do uprawy. Jedną z nich jest wieszanie saszetek zawierających roztocza. Istnieje kilka typów saszetek, do różnych zastosowań.

  Więcej
 • Ekologiczne zwalczanie szarej pleśni na pomidorach i winorośli

  Bardzo ważnym elementem ochrony przed tym patogenem są działania zapobiegawcze. Coraz większego znaczenia nabiera też ekologiczne zwalczanie szarej pleśni i innych chorób roślin. W ostatnich latach na rynku pojawia się coraz więcej preparatów mikrobiologicznych, które pozwalają w naturalny i nieszkodliwy sposób zabezpieczyć uprawę przed atakiem szarej pleśni.

  Więcej
 • Tablice i taśmy sygnalizacyjne

  Tablice i taśmy sygnalizacyjne stanowią bardzo ważne narzędzie Integrowanej Ochrony Roślin. Dowiedz się, do czego służą!

  Więcej
 • Gibereliny – indukcja wzrostu wydłużeniowego

  Gibereliny kojarzone są przede wszystkim ze wzrostem wydłużeniowym roślin. Gibereliny działają jednak na wiele innych procesów.

  Więcej
 • Auksyny – pobudzanie rozwoju korzeni

  Auksyny są hormonami pobudzającymi wzrost roślin. Są one produkowane w wierzchołkowych częściach roślin i transportowane do najniżej położonych komórek. Działanie auksyn w roślinach jest bardzo szerokie.

  Więcej
 • Jak stosować ukorzeniacz?

  Wybór odpowiedniego ukorzeniacza oraz jego poprawne stosowanie pozwala na uzyskanie zdrowych i dobrze rozwijających się sadzonek. Na rynku dostępne są dwa popularne rodzaje ukorzeniaczy. Dowiedz się, który wybrać i jak go stosować.

 • Cytokininy – zwiększenie ilości pędów

  Cytokininy są hormonem roślinnym pobudzającym rośliny do wzrostu. Powodują one zwiększenie ilości podziałów komórkowych, czego efektem jest różnicowanie się nowych pędów, w tym kwiatowych.

  Więcej
 • Jak stosować cytokininy?

  Configure to regulator wzrostu roślin zawierający syntetyczną cytokininę – hormon roślinny przełamujący dominację wierzchołkową i stymulujący rozgałęzianie pędów. Przed wykonaniem oprysku z użyciem preparatu warto zapoznać się z kilkoma praktycznymi wskazówkami

  Więcej
 • Ukorzenianie roślin i sadzonek

  Ukorzeniacze Rhizopon znajdują zastosowanie w kwiaciarstwie, przy produkcji kwiatów ciętych, doniczkowych i bylin oraz w szkółkach kontenerowych przy produkcji krzewów ozdobnych oraz sadzonek roślin owocowych.

  Więcej
 • Retardanty - hamowanie wzrostu roślin

  Bardzo ważną grupą regulatorów wzrostu roślin są retardanty (skarlacze), których działanie polega na hamowaniu wzrostu roślin. Jest to grupa preparatów, które nie występują naturalnie, są produkowane syntetycznie.

  Więcej
 • Poprawa jakości za pomocą Dazide Enhance

  Każdy producent dąży do optymalnego wzrostu roślin. Aby trochę pomóc roślinie, można użyć regulatorów wzrostu. Dazide Enhance jest jednym z takich regulatorów wzrostu, który został opracowany specjalnie dla upraw kwiatowych. W tym artykule powiemy Ci więcej o efektach i korzyściach z Dazide Enhance.

  Więcej
 • Silne i zwarte rośliny razem z Pirouette

  W przypadku niektórych upraw - zwłaszcza roślin ozdobnych - ważne jest, aby pokrój roślin pozozstał zwarty. Odpowiednim narzędziem do tego celu jest regulator wzrostu Pirouette. Jeśli chcesz mieć bardziej zwartą roślinę z krótszymi międzywęzłami, Pirouette jest odpowiednim środkiem zaradczym.

  Więcej
 • Florgib ST dla optymalnego kwitnienia

  ałkowita kontrola nad wzroste uprawy jest bardzo pożądany, ale trudny do osiągnięcia. Florgib ST to regulator wzrostu o wielokierunkowym działaniu. Tabletki te zostały opracowane specjalnie dla upraw kwiaciarskich i mogą być stosowane wkwiatach doniczkowych i roślinach ciętych.

  W
 • Jakie są normy dotyczące pozostałości środków ochrony roślin?

  Jeżeli w przedsiębiorstwie stosuje się chemiczne środki ochrony roślin, na roślinach mogą znajdować się ich pozostałości. Duża ilość takich pozostałości może w przypadku warzyw i owoców prowadzić do zagrożeń dla zdrowia konsumentów. Dla produktów spożywczych opracowano ustawowe normy pozostałości.

  Więcej
 • Okresy karencji dla środków ochrony roślin

  Okres karencji środków ochrony roślin to minimalny dopuszczalny czas pomiędzy ostatnim zastosowaniem środka a zbiorami. Można go znaleźć na zgodnych z prawem zasadach stosowania środka na etykiecie środka ochrony roślin i podawany jest on zazwyczaj w dniach.

  Więcej
 • Czas oczekiwania po zastosowaniu środka ochrony roślin

  Ważne jest, by każda osoba pracująca w przedsiębiorstwie znała czas oczekiwania dla danego środka. Rozprowadzony środek ochrony roślin potrzebuje bowiem określonego czasu, by opaść i zostać wchłonięty przez rośliny, a przedwczesne wejście do szklarni mogłoby wywołać dolegliwości zdrowotne.

  Więcej
 • Co trzeba wiedzieć, by móc stosować środki ochrony roślin?

  Aby móc pracować ze środkami ochrony roślin, należy posiadać zaświadczenie o ukończeniu kursu w zakresie stosowania środków ochrony roślin. Szkolenia są przeprowadzane po to, aby zapobiegać sytuacjom niebezpiecznym i wypadkom spowodowanym niewłaściwym stosowaniem środków ochrony roślin.

  Więcej
 • Czym jest karta charakterystyki?

  Karta charakterystyki to dokument, w którym zawarte są informacje na temat zagrożeń związanych z danym środkiem ochrony roślin. Przedstawiony jest w niej także bezpieczny sposób obchodzenia się z produktem, by w jak największym stopniu ograniczać zagrożenia dla zdrowia i środowiska.

  Więcej
 • 10 wskazówek jak stosować trzmiele w uprawach cukinii

  Trzmiele odgrywają ważną rolę w zapylaniu cukinii. Istnieje jednak szereg aspektów, które należy uwzględnić przy stosowaniu trzmieli w uprawie cukinii w celu zapewnienia optymalnego zapylenia.

  Więcej
 • Zapylanie pomidorów w szklarni i tunelu foliowym

  Zapylanie pomidorów to kluczowa kwestia dla ilości i jakości zbiorów. Aby osiągnąć satysfakcjonujące zbiory, proces przenoszenia pyłku kwiatowego należy dodatkowo wesprzeć. Nowoczesnym i efektywnym sposobem zapylania pomidorów w szklarni lub pod folią jest wykorzystanie trzmieli (Bombus terrestris).

  więcej
 • Wskazówki dotyczące stosowania trzmieli

  Trzmiele zapewniają skuteczne zapylanie roślin. Należy jednak pamiętać, że mamy do czynienia z istotami żywymi. Wymaga to innego sposobu pracy. Dlatego też przedstawiamy wskazówki dotyczące stosowania trzmieli. Zawsze czytaj instrukcje stosowania i ściśle przestrzegaj zasad dotyczących użytkowania.

  Wiecej
 • Umieszczanie trzmieli w szklarni

  Ul jest bazą, z której trzmiele wylatują do upraw. Dla uzyskania optymalnych efektów zapylania, ważne jest właściwe usytuowanie uli.

  Więcej
 • Trzmiele do upraw sadowniczych

  Stosowanie trzmieli w terenie otwartym umożliwia optymalne zapylanie w niższych temperaturach oraz innych, niesprzyjających warunkach atmosferycznych.

  Więcej
 • Jak postępować w przypadku użądlenia przez trzmiela?

  Trzmiele rzadko żądlą, nie da się jednak całkowicie uniknąć użądlenia przez te owady. W większości przypadków skutkiem jest wyłącznie dotkliwy ból, lecz czasem może dojść do reakcji alergicznej. Dlatego też ważne jest, by wiedzieć, w jaki sposób należy postępować w razie użądlenia przez trzmiela.

  Wiecej
 • Trzmiele Agrobio - efektywne zapylanie w Twojej uprawie

  Trzmiele dostarczane przez Royal Brinkman pochodzą z hiszpańskiej firmy Agrobío. Firma Agrobio jest wiodącym na rynku producentem trzmieli i owadów pożytecznych, której siedziba mieści się w jednym z największych na świecie rejonów produkcji ogrodniczej - Almerii w Hiszpanii.

 • Plan higieny w szklarni - chroń uprawę przed patogenami

  Higiena w przedsiębiorstwie opiera się na zapobieganiu występowania tych chorób i drobnoustrojów w uprawie. Aby zachować wysoki stopień higieny w uprawie, warto opracować plan higieny.

  Więcej
 • Środki higieniczne przy wejściu do szklarni

  Mycie i dezynfekcja to różne rzeczy, których nie można rozpatrywać osobno. Uważa się, że dezynfekowanie dłoni wystarczy, by były one wolne od bakterii i w ten sposób zapobiegnie się zakażeniu roślin, jednak to nieprawda. Środki zapewniające higienę muszą sięgać dużo dalej niż tylko odkażanie rąk.

  Więcej
 • Higiena rąk w szklarni

  Choroby i szkodniki mogą być przenoszone na rękach, powodując następnie (duże) szkody w uprawach. Ważne jest przestrzeganie właściwej higieny, która obejmuje m.in. mycie rąk. Trzeba robić to w prawidłowy sposób, aby naprawdę usunąć z nich wszystkie bakterie i inne szkodliwe mikroorganizmy.

  Wiecej
 • Mycie szklarni

  Mycie szklarni ma fundamentalne znaczenie dla higienicznego prowadzenia uprawy. To jedyna droga zapobiegania występowania chorób, bakterii, szkodników i infekcji roślin. Dlatego mycie i dezynfekcja to konieczność dla zachowania jakości upraw i produkcji.

  Wiecej
 • Jak czyścić instalację nawadniającą?

  Z czasem w instalacji powstaje biofilm, który może prowadzić do zatykania przewodów i kroplowników. Powoduje to, że woda zawiera mniej tlenu. W poniższym artykule nasz specjalista wyjaśni, jak łatwo wyczyścić system nawadniający.

  Więcej
 • Jak się czyści przewody kanalizacji deszczowej?

  Dobra jakość wody ma ogromne znaczenie dla hodowcy. Zanieczyszczona woda negatywnie wpływa na wzrost upraw. Dlatego ważne jest, aby jak najlepiej monitorować i kontrolować jakość wody. Jednym z jej elementów jest czyszczenie rur kanalizacji deszczowej.

  Więcej
 • Czyszczenie stacji higienicznej

  tacja higieniczna zapewnia środki do czyszczenia rąk lub dezynfekcji dłoni - a w wielu przypadkach także stóp pracowników i osób odwiedzających szklarnie ogrodnicze. Ważne jest jednak, aby również czyścić same stacje higieniczne; w końcu nie chcielibyśmy korzystać z brudnego ręcznika do osuszenia skóry.

  Więcej
 • Jak czyścić rynny uprawowe?

  Podczas uprawy, nawozy, środki ochrony roślin i zanieczyszczenia organiczne przylegają do rynien. Bakterie, wirusy i inne patogeny mogą się tu gromadzić. Zmiana uprawy jest więc ważnym momentem, aby oczyścić rynny uprawowe.

  Więcej
 • Bezpieczne czyszczenie dachu szklarni

  Przepuszczalność światła jest istotnym czynnikiem dla osiągnięcia dobrych rezultatów hodowli i upraw. Dowiedz się w jaki sposób bezpieczne wyczyścić dach szklarni.

  Więcej
 • Dezynfekcja szklarni

  Dezynfekcja szklarni za pomocą Menno Florades zapewnia skuteczną likwidację nawet najtrwalszych form patogenów. Można go używać w formie piany, co jest najlepszą metodą odkażania szklarni.

  Więcej
 • Dezynfekcja rąk w szklarni

  Konsekwencje wystąpienia chorób roślin dla przedsiębiorstwa ogrodniczego mogą być olbrzymie. W tym kontekście, coraz bardziej docenia się znaczenie właściwego mycia i dezynfekcji. Szczególnie ważna jest dezynfekcja rąk.

  Więcej
 • Skuteczne zwalczanie wirusów

  Preparaty do dezynfekcji potrzebują odpowiedniego czasu kontaktu z patogenami, aby były skuteczne. Niektóre potrzebują dłuższego czasu, inne krótszego. Zwłaszcza w przypadku wirusów czas działania substancji aktywnej ma kluczowe znaczenie.

  Więcej
 • Jak kupować i stosować maty dezynfekcyjne?

  Maty dezynfekcyjne chronią przed dostawaniem się do zakładu szkodliwych mikroorganizmów i dlatego są ważnym elementem dbałości o higienę w przedsiębiorstwie.

  Więcej
 • Jak utrzymać maty dezynfekcyjne w czystości?

  Maty dezynfekcyjne spełniają swoją funkcję tylko wtedy, gdy są odpowiednio konserwowane. Konieczne jest ich regularne czyszczenie, w przeciwnym razie nie będą skutecznie dezynfekowały kół pojazdów oraz obuwia pracowników.

  Więcej
 • Jak używać pasków wskaźnikowcyh?

  Odczyn pH cieczy wskazuje, czy jest ona kwaśna, obojętna czy też zasadowa. W niektórych przypadkach jest to istotne, na przykład kiedy chce się ustalić, czy jakiś środek dezynfekcyjny jest wciąż skuteczny.

  Więcej
 • Jak czyścić rynny uprawowe?

  odczas uprawy, nawozy, środki ochrony roślin i zanieczyszczenia organiczne przylegają do rynien. Bakterie, wirusy i inne patogeny mogą się tu gromadzić. Zmiana uprawy jest więc ważnym momentem, aby oczyścić rynny uprawowe

  Więcej
 • Optymalna jakość wody z Huwa-San

  Huwa-San jest stabilizowanym nadtlenkiem wodoru, który wyróżnia się doskonałą stabilnością i niezwykle wydajnym działaniem. Jest to produkt do silnego czyszczenia węży kroplujących, linii zraszających lub systemu zamgławiania. Również do dezynfekcji silosów i innych części kompletnego systemu wodnego.

  Więcej
 • Wskazówki dla sektora DDD w związku z pandemią COVID-19

  Wirusy przenoszone są głównie drogą kropelkową, w drugiej kolejności poprzez dotykanie zanieczyszczonych powierzchni i kontakt z błoną śluzową. Dlatego środki higieny osobistej są pierwszym krokiem do uniknięcia zakażenia.

  Więcej
 • Dezynfekcja pulsFOG z użyciem Menno Florades

  W szczególnych przypadkach, np. do przeprowadzenia dezynfekcji w halach magazynowych, przechowalniach, silosach oraz innych wysokich i trudno dostępnych pomieszczeniach, Menno Florades można stosować używając zamgławiaczy pulsFOG. Ta metoda niesie jednak ryzyko zmniejszonej skuteczności - preparat może mieć zbyt krótki kontakt z patogenem, aby go unieszkodliwić.

  Więcej
 • Dezynfekcja za pomocą Birchmeier

  Wirusy przenoszone są drogą kropelkową oraz poprzez dotykanie zanieczyszczonych powierzchni. Poznaj sposoby skutecznej dezynfekcji powierzchni.

  Więcej

Masz pytanie?

Skontaktuj się z nami wypełniając poniższy formularz. Postaramy się odpowiedzieć tak szybko, jak to możliwe.
Do not delete this link