Zaopatrzenie profesjonalnego ogrodnictwa Ponad 10 000 produktów do upraw szklarniowych Program lojalnościowy
Koszyk
0
progress indicator
Dodawanie produktu...
Wpisz tutaj nazwę produktu, którego szukasz
Logo image

Analiza liści: ocena odżywienia roślin (porównanie 2 prób)

Do not delete this link

Analiza liści: ocena odżywienia roślin (porównanie 2 prób)

Kod towaru: P02020657

Cena produktu dostępna po zalogowaniu.

Nie masz jeszcze konta? Poproś o dane logowania.

szt.
Royal Brinkman nie obsługuje klientów indywidualnych (osób prywatnych).

Informacje o produkcie

 

Analiza liści – ocena stanu odżywienia

Pakiet 2: badanie porównawcze dwóch próbek

Jeśli chcesz wykonać analizę jednej próbki, sprawdź Pakiet 1.

 

Analiza porównawcza liści pozwala na określenie i porównanie stanu odżywienia liści w dwóch próbkach roślin tego samego gatunku, uprawianych na tym samym stanowisku. Pozwala na porównanie zawartości mikro i makroskładników w próbkach pobranych z dwóch różnych części uprawy. Analiza porównawcza umożliwia przeanalizowanie stanu odżywienia roślin z danej części uprawy i zestawienie go z kondycją roślin z innej części uprawy. Wyniki badania próbek lepiej rozwiniętych, zdrowszych roślin będą stanowiły wartość referencyjną. Wynik badania pozwala zdiagnozować ewentualne niedobory składników odżywczych lub – jeśli nie wykaże jednoznacznych różnic w odżywieniu roślin, może sugerować obecność szkodnika lub rozwój choroby.


Kiedy warto wykonać analizę?

Kiedy w części uprawy pojawiają się widoczne objawy, mogące świadczyć o niedoborach, wolniejszy wzrost lub ogólnie gorsza kondycja roślin. Porównanie próbek z różnych części uprawy pozwoli na zdiagnozowanie problemu, dotyczącego konkretnej grupy roślin.

Analiza porównawcza pozwala na pobranie próbek w każdym momencie prowadzenia uprawy (np. gdy na części roślin pojawią się niepokojące objawy), gdyż grupę kontrolną stanowią próbki z lepiej rozwijających się roślin. Nie ma więc konieczności odnoszenia się do wyliczonych wartości referencyjnych.

 

Co wchodzi w skład badania?

Określenie zawartości makroelementów w liściach: azot, fosfor, potas, wapń, magnez, siarka.
Określenie zawartości mikroelementów w liściach: miedź, żelazo, mangan, cynk.

 

Jak pobrać próbki do badania?

  • Próbki muszą być reprezentatywne – badanie próbki kontrolnej (lepiej rozwiniętych roślin) powinno obejmować co najmniej 20 roślin, z których należ pobrać po około 2-3 liście wraz z ogonkami. Należy zebrać młode i w pełni wykształcone liście.
  • W ten sam sposób należy zebrać liście drugiej próbki (gorzej rozwinięte rośliny lub rośliny z widocznymi objawami). Próbki należy pobrać z miejsc, na których objawy uwidaczniają się na roślinach.
  • Nie należy pobierać próbek po zastosowaniu dokarmiania dolistnego lub po zastosowaniu środków ochrony roślin. Nie należy pobierać próbek po ulewnych deszczach.
  • Nie należy pobierać uszkodzonych liści, z bardzo mocno widocznymi przebarwieniami.
  • Pobrane liście należy spakować w papierową kopertę lub papierowy karton.
  • Na opakowaniu zwierającym materiał do badań należy zamieścić imię i nazwisko klienta, gatunek i numer próby. Pozostałe informacje należy zamieścić w formularzu poboru próbek.

 

Kiedy wysłać próbki?

Próbki do badania najlepiej pobrać w niedzielę i wysłanie ich w poniedziałek. Należy zadbać o to, by przesyłka dotarła do laboratorium w jak najkrótszym czasie. Wysłanie próbek wraz z początkiem tygodnia pozwala na uzyskanie wyników do końca tego samego tygodnia.
Środki ochrony roślin, zarówno chemiczne jak i biologiczne, powinny być stosowane zgodnie z obowiązującymi przepisami. Używaj ich w sposób bezpieczny. Przed użyciem zapoznaj się z treścią etykiety i karty charakterystyki danego preparatu.
Do not delete this link